“Jedno oko na Maroko” jest reporterskim zapisem czternastu wywiadów dzieci z dorosłymi, którzy wyróżniają się na tle innych ludzi. Galeria różnorodnych osobowości, ludzi z odmiennymi doświadczeniami, skontrastowanych wyglądem, światopoglądem może budzić kontrowersję, mobilizować do stawiania pytań, poruszać, ale finalnie otwiera serca i umysły czytelników na ludzką odmienność. Empatia to ważny krok na drodze do tolerancji.
Strach przed innością
Jak sprawić, by zamiast bolesnego wpatrywania się w wyróżniające się osoby, w ludziach zrodziły się – zrozumienie i otwartość na inność?
Jak oswoić się z innością innych?
Jak przestać bać się ludzi?
Wydaje się, że Tomasz Kwaśniewski w książce „Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają” znalazł odpowiedzi na powyższe pytania. By odmienne doświadczenia, światopogląd, wygląd, osobowość drugiego człowieka zrozumieć, albo nawet zaakceptować, warto poznać go bliżej. Warto zrezygnować ze sprawiającego ból lub dyskomfort „gapienia się”, na rzeczy pytania, zwyczajnych rozmów z osobami, które budzą zainteresowanie poprzez wszelaką odmienność.
Podszedłem, przedstawiłem się i bardzo grzecznie zapytałem, czy mogę spytać o kilka rzeczy, o które jako dziecko, a też później, zawsze chciałem spytać, ale się bałem.
(…)
Ta książka jest zapisem takich właśnie spotkań.
Wartość jednostki i ogółu, tolerancja i empatia we „Wszyscy się liczą” Kristin Roskifte.
Różnorodni bohaterowie i cudowna dziecięca ciekawość świata
Wśród rozmówców Tomasza Kwaśniewskiego – w książce ukrywającego się za naturalnie ciekawym świata dzieckiem – pojawia się bezdomny, niewidomy, kulturysta, osoba transpłciowa, morderca, ksiądz…
Jak radzi sobie w życiu Ania, która nie ma rąk?
Czy ksiądz oznacza dobrego człowieka?
Czym bliźniacy różnią się od siebie i czy wszystko muszą robić razem?
Dlaczego człowiek staje się bezdomnym?
Historie Zygmunta, Marka, Marcina, Edyta, Edmunda, Adama i kilku innych interlokutorów pokazują, jak trudno inność człowieka postrzeganą niejednokrotnie jako przekleństwo, w innym przypadku mankament, przekuć w atut lub chociażby zaakceptować.
Niecodzienna szata graficzna książki dla dzieci, czyli realistyczne zdjęcia (jak na reportaż przystało) ozdobione zostały bardzo oryginalnymi (po trosze nawiązującymi do dziecięcej twórczości artystycznej) pociągnięciami pędzla. W efekcie rozmowy na wcale niełatwe tematy nabierają odpowiedniej lekkości i trafiają w gusty młodego czytelnika.
Książka “Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają” Tomasza Kwaśniewskiego ze zdjęciami Anny Bedyńskiej wydana został nakładem Wydawnictwa Dwie Siostry.
„Felek i Tola” dla najmłodszych – zupełnie nowe przygody lisa łakomczucha i roztropnej zajączki – recenzja