Jeśli szukacie na Malcie miejsc wartych odwiedzenia lub tras wędrówek bogatych w zdumiewające widoki oraz punktów widokowych, z których roztaczają się niezapomniane krajobrazy, to każdy informator turystyczny zaoferuje Wam sporo lokalizacji o takim charakterze.
Malta, mimo swoich niewielkich rozmiarów, jak żaden europejski kraj, oferuje spektakularne punkty widokowe prawie na każdym kroku. Klify Dingli, Blue Grotto, Valletta ze swoimi Górnymi Ogrodami Barrakka – o tych atrakcjach wspomina każdy przewodnik czy też blog podróżniczy, a turyści traktują je jako obowiązkowe punkty wycieczki. Nasza lista składa się w większości mniej znanych, równie widowiskowych, a często niezatłoczonych, przez co bardziej urokliwych miejsc, tras i terenów.
Trasa The Red Tower – Radar Station (zachodni grzebień Malty)
Proponowana w nagłówku trasa jest jedną z kilku opcji, która jednocześnie pozwala podziwiać Mellieha Bay, południowo-zachodnie brzegi Comino, Gozo i przede wszystkim północno-zachodnie klify Malty.
Trasa od The Red Tower (Wieża Świętej Agaty) do Radar Station drogą Triq Tad-Dahar (utwardzona droga kamienista) idealna jest dla wygodnych turystów lubiących szerokie i jasno wyznaczone szlaki. Do The Red Tower dostać się można autobusem, wysiadając na przystanku
“Qammieh” i idąc 600 metrów w stronę widocznej wieży.
Budowli nie da się pomylić z żadną inną. Będąc już na miejscu, warto obejść ją dookoła. Ściany The Red Tower zwrócone są w różne strony – Comino i Gozo z jednej strony, a Mellieha Bay z drugiej.
Wędrówka drogą (pieszo lub samochodem) w stronę Radar Station pozwala podziwiać m.in. klifowe zachodnie wybrzeże Malty.
Widoki te utrwaliliśmy również na zdjęciach do książki “Duży Wilk i Mały Wilk”. Recenzja czeka na blogu.
Pod The Red Tower można dostać się z Melliehy również pieszo – ścieżkami Foresta 2000 Nature Reserve. Polecamy ten rezerwat i jego mało uczęszczane dróżki. Wznosząc się nimi wyżej, podziwiać można coraz to piękniejszy widok na zatokę w Mellieha.
Spod The Red Tower do Radar Station dostać się można wspomnianą już drogą kamienistą lub równoległą, a biegnącą niżej wieży ścieżką początkowo wśród farmerskich pól, później na klifie. Niektóre z tych widoków spostrzegane z wysokich brzegów zachodniego grzebienia Malty utrwaliliśmy na zdjęciach do książki “Daj gryza”. Zapraszam do recenzji na blogu.
Teren wokół Radar Station idealnie nadaje się na podziwianie zachodu słońca, dodatkowo z tej części Malty podziwiać można Comino, Gozo, cały tzw. grzebień Malty oraz zachodnie jej klify. Widoki z tych okolic utrwaliliśmy na zdjęciach z książką “Wielka księga supermocy”.
Wokół Anchor Bay (Popeye Village)
Bez względu na to, czy jesteście lub w dzieciństwie byliście miłośnikami Popeye’a (bohatera kreskówek lub filmu – czerpiącego moc ze szpinaku) i chcielibyście poznać scenerię filmu z Robinem Williamsem w roli głównej, czy też może zwiedzacie Maltę z dziećmi, dla których sceneria Popeye Village jest atrakcyjnym placem zabaw, to warto poświęcić kilka chwil, by po prostu zobaczyć z góry (punkt widokowy przy drodze lub na pobliskim parkingu) lub z dołu (betonowy pomost) tę malowniczą krainę.
Okolice Popeye Village to idealne miejsce, by posilić się pizzą z maltańskimi przysmakami serwowaną w restauracji na terenie filmowego miasteczka.
Sceneria wioski posłużyła nam również za tło zdjęć do książki “Teoria względności i jej tajemnice”.
Trasa między Golden Bay a Ghajn Znuber Observation Tower
To najbardziej urozmaicona krajoznawczo trasa, jaką mieliśmy okazję wędrować na Malcie. Zaznaczona jest na Google Maps wraz z mijanymi po drodze atrakcjami (m.in. Rock Cut Observation Post – okno w klifie, do którego schodzi się kilkoma schodami w dół).
Trasę rozpocząć można, np. idąc ścieżkami Il-Majjistral Nature & History Park (nad hotelem Radisson Blu Resort & Spa koło Golden Bay) i podążać ścieżką w stronę Ghajn Znuber Observation Tower.
Można również dodatkowo odbić w lewo drogą w dół (jeszcze przed wspinaniem się na klif), by powędrować trochę brzegiem zatoki, mając nad sobą strome ściany wzniesień. Trasa jednak kończy się w pół drogi i trzeba wrócić na ścieżkę w kierunku Ghajn Znuber Observation Tower.
Warto jednak pokusić się o te dodatkowe metry – widoki są niesamowite.
Krajobraz mijanej okolicy utrwaliliśmy na zdjęciach z książką “Wczoraj i jutro”.
Trasa między Golden Bay a Ghajn Tuffieha Bay
Kolejna trasa ma swój początek na… plaży Golden Bay.
Dróżkami południowo-zachodnich wzniesień szybko dostać się można pod widoczną z plaży wieżę – Ghajn Tuffieha Tower. Stamtąd roztacza się widok z jednej strony na Golden Bay, z drugiej na Ghajn Tuffieha Bay.
Trasa między Ghajn Tuffieha a Qarraba Bay
Ghajn Tuffieha sama w sobie prezentuje spektakularny widok – czy to ze schodów do niej prowadzących, czy z samej plaży.
Całą zatokę można podziwiać z poziomu morza, czyli zachodniego brzegu daleko wysuniętego w morze, spacerując wzdłuż plaży…
lub ścieżkami nad plażą, które swój początek mają obok schodów na plażę.
Dochodząc do punktu widokowego na klifie ma się przed oczami – po prawej Ghajn Tuffieha po lewej (trudno dostępną) Qarraba Bay.
Trasa między Qarraba Bay a Gnejna Bay
Nie bez znaczenia ma kierunek trasy zaznaczony w nagłówku. Względy bezpieczeństwa przemawiają za takim wyborem, choć widzieliśmy śmiałków “zjeżdżających” z piaszczystych klifów nad Qarraba Bay. Egzotyczna i trudno dostępna plaża robi wrażenie, ale czy warta jest takich “poświęceń”?
Nasza krajoznawczy spacer rozpoczęliśmy na plaży Gnejna Bay i podążaliśmy wschodnimi jej brzegami wyłącznie do miejsca na mapie oznaczonego jako “The Fourteen Soldiers”.
Przy czym nie jest to typowy szlak turystyczny, raczej wydeptana – przez szukających spokoju turystów lub miłośników naturyzmu – ścieżka (początkowo nawet wydrążone schody – po drodze napotyka się ukryty dom).
Trasa nad Gnejna Bay w stronę Aaron’s Cove
Z kolei zachodnimi zboczami nad plażą Gnejna powędrować można aż do bajkowej plaży Fomm ir-Riħ Beach. Trasa uwzględniająca Pullicino’s Cove wiąże się ze wspinaczką i kroczeniem po wąskich dróżkach nad klifem. My poprzestaliśmy na Aaron’s Cove.
Widoki z tej trasy utrwaliliśmy na zdjęciach z książką “Fizyka kwantowa i jej tajemnice”.
Il-Blata tal-Melh
Zachęceni komentarzami na Google Maps (“przepiękne”, “dziewicze miejsce”, “kosmiczny krajobraz”) ruszyliśmy do Il-Blata tal-Melh z parkingu oznaczonego na mapie jako Green Fingers Club Malta po mniej lub bardziej stromej łące z lekko zaznaczonymi dróżkami, dochodząc do klifu, a następnie idąc wzdłuż niego.
Miejsce, do którego dotarliśmy zaznaczyłam pinezką, a widok przedstawiał się następująco:
Dalsza trasa okazała się zbyt niebezpieczna dla naszej czwórki.
Trasa od Migra l-Ferha do Ras id-Dawwara
Początek tej trasy miał dla nas miejsce na parkingu, do którego prowadzi świeżo utwardzona droga. Już sama jazda samochodem do wspomnianego punktu jest niezapomniana. Rysujące się w oddali wzgórze z daleka przypomina wietnamskie tarasy ryżowe lub toskański krajobraz.
Z parkingu, gdy oczy nasycą się widokami granatowego niekończącego się morza, polecamy ruszyć w prawo (patrząc na morze). Po kilkunastometrowej wędrówce odnaleźć można zejście, czasami schody kute w skale do tzw. wpustu (inlet), który okazywał się zbawiennym miejscem dla żeglarzy szukających schronienia np. przed sztormem wśród klifowych brzegów tej części Malty.
Widok za rogiem niesamowity! Wzburzone morze, a co dopiero sztorm na pewno potęgują emocje.
Z kolei z parkingu ruszając w lewo, czeka na wędrowców spokojny spacer po płaskich klifach w stronę malowniczego Ras id-Dawwara (wysokiego klifu z podwójną jaskinią wodną).
Ghar Lapsi Divesite
Ghar Lapsi Divesite to miejsce doskonałe dla aktywnych rodzin z dziećmi. Zatoczka z jaskiniami to rodzaj naturalnego basenu. Z tarasu można podziwiać dalekie morze, ale i kąpiącą się młodszą część wycieczki.
Ponadto z parkingu wychodzi się na ścieżki trekingowe, które jednak nie są polecanymi szlakami turystycznymi z racji kruszących się klifów i erozyjnego terenu wzdłuż tej części wybrzeża – o czym informują znaki.
Widoki z Filflą (niezamieszkałą wysepką archipelgu maltańskiego) w oddali są unikalne.
Z parkingu pieszo w niespełna 10 minut można również dostać się pod wieżę Ghar Laspi, którą łatwo dostrzec z drogi prowadzącej do kąpieliska.
Prócz basenu kąpielowego, szlaków, restauracji znajduje się tu plac zabaw, teren do pikniku i BBQ oraz toalety. Z placu zabaw rozciąga się “malowniczy” widok na “wodospad”, który okazuje się być spustem wody z oczyszczalni do morza.
Wied il-Bassasa
Warto pokluczyć – raczej wąskimi w tej części – drogami między gospodarstwami zawsze serdecznych farmerów, by trafić w to miejsce. Piesze dróżki (zdecydowanie nie szlaki) w tej części Malty okazały się mało uczęszczane, a niektóre na pewno odkrywane po raz pierwszy.
Plac zabaw za kościołem w Mellieha
“Górzysta” Mellieha nie raz obdarowała nas takimi spektakularnymi widokami. Często malownicze krajobrazy zaskakiwały nas w najbardziej nieoczekiwanym miejscu. Poniższe zdjęcia zrobiliśmy z placu zabaw za kościołem w Mellieha.
Imgiebah Beach
By dotrzeć do plaży Imgiebah Beach trzeba pokusić się o dłuższy spacer, zostawiając samochód niedaleko Selmum Palce i podążając szlakiem równoległym do drogi Triq Selmum. Lokalsi samochodami z wysokim zawieszeniem parkują prawie nad samą plażą. Nasze doświadczenia z chorwackich wędrówek hamują apetyt na samochodowy off-road. Spacer wśród ogrodów i gospodarczych pól, w dodatku z widokiem na coraz to bliżej rysujące się wybrzeże, jest niezastąpiony.
Na otaczających plaże wzgórzach rysują się ścieżki, ale my nie powędrowaliśmy w stronę Fortu Campbell, choć na plażę przychodzili turyści z tego miejsca.
Innym z kolei razem nie udało się nam dotrzeć do plaży Imgiebah Beach od strony wybrzeża Melliehy przez cypel Ras il-Griebeġ – powstrzymała nas prywatna posesja farmera.
Xemxija Hill Heritage Walk
Historyczna trasa ‘Roman Road’ okazała się nie tylko lekcją historii (m.in. punickie groby, pozostałość prehistorycznej świątyni, rzymskie pasieki), ale i miejscem pięknych widoków (zatoka św. Pawła – San Pawl il-Bahar).
Ta Kalanka Sea Cave
Krajobraz wokół Ta Kalanka Sea Cave to widowiskowa okolica. Na nasze szczęście w czasie, kiedy my mieliśmy okazję odwiedzić to miejsce, zastaliśmy ciszę i spokój. Droga samochodowa prowadzi pod sam punkt widokowy i kąpielisko.
St. Peter’s Pool
St. Peter’s Pool to młodzieżowy raj – ze względu na urządzane tam skoki do morskiego basenu czy wygodne do leżenia płaskie półki skalne. By dotrzeć nad miejsce kąpielowe z parkingu (dojazd samochodem), pokonuje się trasę spacerem po okolicznych wzniesieniach w około 5 minut.
Nas zdecydowanie bardziej urzekły widoki nad Il- Kalanką.
Il-Kalanka
Maltańskie wybrzeże jest wyjątkowe. Kolejne wpisy z Maltą w roli głównej już wkrótce.
Warto pamiętać, że Polska ma także wiele atrakcji do zaoferowania turystom z zagranicy i rodakom. Nasze wędrówki po zachodnim wybrzeżu relacjonujemy w kilku wpisach.