O bezlitosnym upływie czasu, o bezcennych wspomnieniach, emocjach, jakie kryją w sobie pamiątki i tzw. przedmioty z duszą, o przyjaźni, młodzieńczym zauroczeniu oraz wakacyjnej przygodzie będącej podróżą w przeszłość, dzięki której zmieniła się przyszłość. Aż tyle wątków i treści znalazło się w „Pstryk! Ale historia!” (3. części serii “Retro”) – paradoksalnie niedługiej sentymentalnej i detektywistycznej opowieści z ilustracjami w klimacie retro.
Czas nieubłaganie ucieka, ale wspomnienia mają magiczną moc. Pamiętam czasy, kiedy aparaty analogowe na klisze były hitem, a emocje przy odbiorze wywołanych odbitek sięgały zenitu… Zdjęcia potrafią zatrzymać czas, uruchomić lawinę myśli, obudzić pamięć o kimś lub o czymś, wywołać nieopisane uczucia.
Dla trójki młodych przyjaciół — Arka, Adama i Wojtka — cudze zdjęcia wywołane dzięki nienaruszonej kliszy tkwiącej w przypadkowo wyłowionym aparacie stały się inspiracją do zgłębienia tajemnic i poszukiwania związków przeszłości z teraźniejszością.
Tropem 10 czarno-białych zdjęć, a przede wszystkim widniejących na nim osób w znanym chłopcom otoczeniu, krok po kroku docierają do Helenki. Tak naprawdę odnajdują Helenę, bo przyciągająca chłopięcy wzrok dziewczyna z długimi warkoczami ze zdjęcia stała się już babcią, co prawda uroczą, ale jednak starszą panią. Na tym jednak historia się nie kończy. Przeciwnie — to początek wakacyjnej przygody Arka, Adama, Wojtka oraz imienniczki i zarazem wnuczki bohaterki ze zdjęć.
“Pstryk! Ale historia” to pełna przygód, ale i wzruszeń historia opisana przez Elizę Piotrowską, zilustrowana przez Joannę Gębal. Książkę wydało wydawnictwo Wilga.
W serii “Retro” znalazły się tytuły „Ogóras” oraz „Stare radio. Wszystko gra”. “Pstryk. Ale historia!” to trzecia, jak na razie ostatnia część serii. Recenzję “Ogórasa” znajdziecie na naszym Instagramie.
Zafascynowanych ilustracjami “Pstryk! Ale historia” polecamy „Rozumiemy się bez słów” – album o rozmowach przyrody malowany kreską Joanny Gębal.
Z kolei miłośnikom detektywistycznych opowieści polecamy książkę „Agentka Lola i tajemnica znikających obrazów”.