“Mysia Dolina” to niezwykły projekt Agnieszki Wiszowatej i Pauliny Engen. Seria książek dla dzieci będąca pochwałą szlachetności i empatii, odwagi i gorliwości w dążeniu do sprawiedliwości, ale i zwyczajnej, choć rzadkiej, ciekawości świata, przypomina również o istnieniu tradycji i odwiecznych praw, których przestrzeganie jest gwarancją szczęścia każdego społeczeństwa. W niezwykłej i stworzonej z pieczołowitością scenerii “Mysiej Doliny” dzieją się rzeczy magiczne, występują postacie wyjątkowe.
“Mysia Dolina”
Pewną wyjątkową krainę – której podobno przejście zajmuje około 7 dni – zamieszkują równie osobliwe postacie. Jednym z nietuzinkowych mieszkańców Mysiej Doliny jest Mo – mysz, która już od maleńkości była nie tylko ciekawska, ale i odważna. Te cechy doprowadziły ją pewnego dnia do wnętrza domu jednego z najbardziej tajemniczych osób w miasteczku. By odkryć prawdę o szanowanym w społeczności, ale niemym archiwiście, spisującym losy mieszkańców i znającym każde ich sekrety, decyduje się podporządkować zaklęciu milczenia. Staje się pierwszą kobietą-archiwistką, ale co najważniejsze dane jest jej poznać historie wszystkich myszy z Mysiej Doliny.
Od tej pory czytelnicy w każdym kolejnym rozdziale wraz z Mo i archiwistą Hugo okrywają niezwykłe losy myszy. Są wśród nich spełniająca z uporem marzenia i odważnie przekraczająca wszelkie granice podróżniczka Eleonora, wytrwały Rupert, zaradna i pracowita Jeżynka, mnożąca szczęście oraz zwalczająca smutki Balbina oraz pokonujący własne lęki Wełniaczek. Wszystkie historie opowiadane przez archiwistę i zarysowane w nich portrety myszy nie tylko zaspakajają ciekawość Mo, ale co najważniejsze, a czego dowiedzieć się można w finalnej części powieści, posłużą nowej archiwistce jako życiowe wskazówki.
Jeśli masz wrażenie, że gdzieś nie pasujesz, nie przejmuj się. Jesteś dokładnie tam, gdzie powinnaś być. Po prostu rób swoje. Świat się dostosuje.
Boisz się? Chwytaj oferowane wsparcie i ruszaj przed siebie.
Bądź dobra. Zawsze. To najpotężniejsza magia świata. Wraca wtedy, gdy jej potrzebujesz.
“Mysia Dolina. Zaginiona księga”
Pierwszą i drugą część “Mysiej Doliny” łączy osoba archiwistki Mo. W drugiej również do głosu dochodzi również jej ciekawość i chęć poznania historii archiwisty Hugo, poprzednika, który dawno temu przekazał jej swoje obowiązki opisywania mysiego świata i zniknął bez śladu. Nie wytłumaczył tym samym, dlaczego rzucone zostało na niego zaklęcie milczenia i zapomnienia.
Tym razem czytelnicy wraz z myszką Mo słuchają wróżki Balbiny i opowieści z czasów, gdy Hugo był jeszcze młodym chłopcem, asystentem starszego archiwisty i, co ważne, nie obowiązywała go tajemnica milczenia. Jednak pewnego razu podczas hucznych obchodów Krótkonocy wraz ze swoim kolegą, który skonstruował drewniany teatr, zakpili sobie z mieszkańców Myszkowa, wyjawiając za pośrednictwem kukiełek ich najskrytsze sekrety. Hugo odważył się całą winę wziąć na siebie. Karą okazało się zaklęcie uciszające.
Czy Mo znajdzie sposób na odwrócenie zaklęcia?
Czy uda się jej – także niemej myszce – zachować pamięć o Hugonie i opowiedzieć mieszkańcom o jego losach?
Przekonajcie się sami. Sięgnijcie po historie zapisane w serii i rozkoszujcie się jej obrazem i słowem.
Uczta dla oka i ucha
Oczywistością jest, że to właśnie osobliwa, jak na polski rynek wydawniczy, szata graficzna książek przykuwa uwagę czytelnika. Ilustracje, a precyzyjnie rzecz ujmując – zdjęcia misternie wykonanych filcowych myszek w ręcznie dzierganych sweterkach, w otoczeniu drewnianych mebelków, kartonowych domków i naturalnej przyrodniczej scenerii (we wszystkich porach roku!) wykreowały magiczny świat Myszkowa, cudowną baśniową rzeczywistość, w której rozkwita dziecięca wyobraźnia i której czar napawa nadzieją na możliwość wpływania na indywidualne losy.
Zachwyca także wydanie serii – twarda oprawa, elegancki papier i tworzące nastrój bajki żywe kolory z przewagą tajemniczej czerni.
Nie mam jednak wątpliwości, że seria “Mysia Dolina” jest ucztą nie tylko dla oka, ale i ucha. Dopracowana w każdym szczególe powieść, przywołuje na myśl światowe baśniowe tradycje, w których to realizowana była kompozycja szkatułkowa polegająca na wplataniu w opowieść główną opowiadań pobocznych. Uwagę czytelnika przyciąga narracja z licznymi retrospekcjami, jasno zaznaczone części historii oraz wyraźna klamra kompozycyjna (1. części).
Może myszki są z filcu, domki z kartonu, ale świat wokół, emocje i pasja, które stoją za tą książką, są najprawdziwsze.
Paulina Engen
Książka “Mysia Dolina. Zaginiona księga” Agnieszki Wiszowatej z ilustracjami Pauliny Engen ukazała się nakładem wydawnictwa Bookolika.
Recenzja najpiękniejszych – naszym zdaniem – książek dla dzieci zebrałam we wpisie – Najpiękniejsze książki dla dzieci, które zabrałabym na bezludną wyspę – lista 10 tytułów. Seria “Mysia Dolina” dołącza do tego zestawienia.