Jeśli rozpoczynacie przygodę z planszówkami i dla Waszego przedszkolaka szukacie odskoczni od “Chińczyka” i “Grzybobrania”, to “Lama Express” będzie dla Was wyborem idealnym. Proste zasady gry, spora losowość rozgrywek, barwna grafika, niecodzienni, ale jednocześnie sympatyczni bohaterowie oraz podróż parowym pociągiem dookoła świata – to niezaprzeczalne jej zalety. W drogę!
Zawartość pudełka:
- składana na pół plansza z okrągłym i podzielonym kolorowymi polami torem dla pociągów mijających na swej trasie cztery dworce należące do poszczególnych graczy, pola wsiadania i wysiadania,
- 2 pociągi kształtem dopasowane do toru,
- 16 figurek lam – po 4 w kolorze żółtym, różowym, zielonym i niebieskim,
- 1 kolorowa kostka do gry,
- 1 instrukcja,
- pudełko mieszczące wszystkie elementy gry.
Przedział wiekowy:
- sugerowany przez producenta wiek: 5+
- nasza sugestia: zdecydowanie 4+ (rozgarnięty trzylatek również podoła zasadom i będzie cieszyć się zabawą).
Rozwijane umiejętności:
- uwaga i koncentracja,
- spostrzegawczość,
- identyfikacja kolorów z kostki z kolorami na polach na planszy,
- planowanie akcji poprzez wybór jednego z dwóch ruchów, czyli jazdy jednym z dwóch pociągów, w zależności od napotykanych na trasie “przystanków”.
Rozgrywka:
Celem gry jest sprawne przewiezienie wszystkich swoich lam pociągami które poruszają się wokół planszy. Ten, komu jako pierwszemu uda się okrążyć wszystkimi swoimi lamami planszę i dowieźć je do domu, wygrywa.
Trasa prowadzi przez cztery kontynenty: Europę, Amerykę, Azję i Afrykę. Dworce w odpowiednich kolorach: niebieskim, zielonym, różowym i żółtym (wraz z otaczającymi je zabytkami – Wieża Eiffla, Koloseum, Statua Wolności, legendarny chiński smok, Sfinks strzegący piramid itp. i charakterystycznym krajobrazem) stanowią stację początkową i końcową podróżujących lam.
Pierwszy pociąg należy ustawić przed polem, na które wskazuje strzałka w jego kolorze. Drugi pociąg ustawia się po drugiej stronie planszy, przy czym lokomotywa musi znaleźć się przed polem wskazanym strzałką.
Kolor wyrzucony na kostce określa miejsca, do którego podjeżdża lokomotywa – jeśli na kostce wypada żółty, gracz przesuwa wybraną lokomotywę przed pierwsze żółte pole wybranego przez siebie pociągu.
Przed i po przesunięciu pociągu wszyscy gracze, bez względu na to, kto przesuwa pociąg, wykonują następujące ruchy:
- wsiadanie – zawsze, gdy obok pola ze strzałką stoi pusty wagon, gracz może wstawić do niego swoją lamę,
- wysiadanie – po okrążeniu planszy lama (lub kilka lam – jeśli pozwala na to ustawienie wagonów) może wysiąść z pociągu, ale wagon, z którego wysiada musi znajdować się obok jednego z trzech trójkątów w kolorze gracza. W sytuacji, gdy gracz przegapi taką możliwość, lamy okrążają planszę po raz kolejny,
- przerwa w podróży – gdy wagon z lamą innego gracza znajdzie się obok białego trójkąta, można taką lamę zabrać z pociągu i postawić na pierwszym z przodu wolnym polu oznaczonym białym śladem lamy. Czeka aż jej właściciel wstawi ją do pociągu – gdy pusty wagon znajdzie się obok małego białego trójkąta na końcu śladów lamy, a przed lamą, która została wysadzona z pociągu nie ma żadnych innych lam. Przy trójkącie mogą stać maksymalnie 3 lamy, do pociągu wsiada zawsze pierwsza w kolejności.
Równoczesna możliwość wykonywania akcji przez wszystkich graczy po każdym ruchu pociągu sprawia, że potrzebna jest nieustająca obserwacja poruszających się pociągów i miejsc ich kolejnych przystanków (opcje wysadzanie lam przeciwnika na trasie, przesiadki między wagonami, wysiadanie i wsiadanie swoimi lamami). Stała konieczność reagowania, czyli obserwacji pociągu i ruchów przeciwnika równoważy sporą losowość rozgrywek.
Opcjonalnie można skracać rozgrywkę, wspólnie ustalając ilość lam biorących udział w podróży.
Gra przeznaczona jest dla 2-4 osób.
O czym należy pamiętać:
- pociągi poruszają się tylko do przodu w jedną stronę,
- jeden pociąg nie popycha stojącego przed nim.
Owocnych rozgrywek i dobrej zabawy!
Gra “Lama Express” wydana została nakładem wydawnictwa Piatnik.
Uwadze polecam wpis – Refleks, zwinność, zręczność i zabawa – trzy gry planszowe dla przedszkolaków, w których pozytywne emocje sięgają zenitu, w których recenzuję gry dynamiczne, ćwiczące jednocześnie koncentrację, spostrzegawczość i refleks.