grudniowy gosc siri spont 9

Bolesne wyczekiwanie na cud – „Grudniowy gość”

„Grudniowy gość” to opowieść o przyjaźni, miłości, o rodzinie i bliskości, ale i o rzeczach trudnych – wojnie, ucieczce, oczekiwaniu na przysłowiowy cud. Okoliczności, w jakich dzieje się historia (zimowe wieczory, ciemne noce, przedświąteczne dnie), ilustracje (szczególnie te czarno-białe, ale i kolorowe mieniące się blaskiem żółtego światła lampek choinkowych, świec, ulicznych latarni, domowych lamp czy odbijającej księżyc śniegowej poświaty) i miejscami równoległy z rzeczywistym świat wyobrażony (pełen magii, talizmanów, złych trolli, tajemniczych drzwi między przestrzeniami) czynią z niej opowieść tajemniczą, wzruszającą, a finalnie i świąteczną.

1. grudnia. To ważny dzień dla naszych małych czytelników i słuchaczy (dla nas również). Zarzucamy czytanie większości rozpoczętych książek, by:

  • zanurzyć się w fabuły świątecznych lub zimowych opowieści,
  • śledzić nierzadko intrygujące, czasami komiczne, najczęściej wzruszające przygody w zdecydowanej przewadze młodych bohaterów,
  • aura magicznych lub chociażby trochę enigmatycznych okoliczności wspomagała tworzyć i wzmacniać naszą domową i codzienną grudniową atmosferę (która – już wiemy – w tym roku będzie szczególna nie tylko dla nas),
  • w ferworze przygotowań do Świąt nie stracić poczucia czasu i po prostu miarowo odliczać dni do Wigilii, czyli rozdziały do końca historii, w naszym przypadku również otwierać szufladki w zadaniowym kalendarzu adwentowym,
  • po prostu mieć okazję jeszcze więcej czasu spędzić razem (grudniowy rytuał wspólnego czytania na szczęście wymusza (!) zmiany w naszych grafikach).

Część z książek czytamy po raz pierwszy (przynajmniej najmłodszy syn), ale każda warta jest polecenia. Zakamarkowe książki adwentowe to:

wierzcie w mikolaja lotta lsson

„Wierzcie w Mikołaja!”
tekst: Lotta Olsson
ilustracje: Benjamin Chaud
tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk

prezent dla cebulki frida nilsson

„Prezent dla Cebulki”
tekst: Frida Nilsson
ilustracje: Maria Nilsson Thore
tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk

swieta dzieci z dachow marten sanden

„Święta dzieci z dachów”
tekst: Mårten Sandén
ilustracje: Lina Bodén
tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk

hurra sa swieta ulf nilsson

„Hurra, są Święta!”
tekst: Ulf Nilsson
ilustracje: Emma Adbåge
tłumaczenie: Marta Wallin

kosmiczne swieta ingelin angerborn

„Kosmiczne święta”
tekst: Ingelin Angerborn
ilustracje: Per Gustavsson
tłumaczenie: Marta Wallin

grudniowy gosc siri spont 10

„Grudniowy gość”
tekst: Siri Spont
ilustracje: Alexander Jansson
tłumaczenie: Marta Wallin

jak ratowalismy wigilie 3

„Jak ratowaliśmy Wigilię”
tekst: Ellen Karlsson
ilustracje: Cecilia Heikkilä
tłumaczenie: Anna Czernow

Więcej o „Jak ratowaliśmy Wigilię” przeczytacie we wpisie – Adwentowe odliczanie do Bożego Narodzenia z książką „Jak ratowaliśmy Wigilię”. Tam też usłyszycie fragment pierwszego rozdziału czytany 🎙️ przez młodego miłośnika świątecznych historii.

jak ratowalismy wigilie 1

Książka „Grudniowy gość” jest o tyle niezwykła, że wplata — do początkowo zimowego klimatu, z każdym dniem bardziej świątecznego (ale dalekiego od lukrowanych ciasteczek, przebieranych Świętych Mikołajów czy wypełniającej dom skocznej melodii „Jingle Bells”) — aktualny wątek wojny i uchodźstwa. Bo grudniowy gość, to nie, jak spodziewać by się można, maleńki Jezus, który zgodnie z chrześcijańską tradycją przychodzi na świat właśnie grudniową porą. To Yusuf, kuzyn Marty — młodej narratorki, który uciekając z kraju ogarniętego wojną, rozłącza się z rodzicami i trafia do Szwecji, domu siostry swojej mamy.

grudniowy gosc siri spont 2

Z perspektywy komentującej rzeczywistość bohaterki, jego pojawienie się wiąże się nie tylko z zagarnięciem pokoju nastolatki, niesie także inne zagrożenia – utratę więzi z koleżankami (Marta musi opiekować się kuzynem w szkole), konieczność dzielenia się osobą babci (ogromnego autorytetu Marty) czy naruszenie przedświątecznych rytuałów (m.in. Yusuf również uczestniczy w otwieraniu paczuszek z kalendarza adwentowego przygotowanego przez babcię).

grudniowy gosc siri spont 1
grudniowy gosc siri spont 3

Z czasem Marta, której opowieść przesycona jest niezwykle dojrzałymi, jak na wiek, uwagami i spostrzeżeniami, za sprawą odrobiny magii (pośrednio dzięki babci, która w opowieści pełni rolę cichego rozjemcy pomiędzy skonfliktowanymi bohaterami, dziecięcej mentorki, dobrej wróżki i opiekunki), zauważy i doceni wartość osoby, jaka postawiona została na jej drodze.

Książka „Grudniowy gość” Siri Spont z ilustracjami Alexandra Janssona w tłumaczeniu Marty Wallin wydana została nakładem Wydawnictwa Zakamarki.

grudniowy gosc siri spont 11
grudniowy gosc siri spont 7

Jeśli równolegle z „adwentownikiem” odliczacie dni do Świąt, korzystając z zadaniowego kalendarza, polecam Wam naszą zeszłoroczną inspirację – W oczekiwaniu na Święta – z naszym kalendarzem adwentowym DIY z gotowym arkuszem zadań.

kalendarz adwentowy diy
Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top