Prostota zasad, uniwersalne motywy i szeroki zakres tematyczny przedstawiony na ilustracjach, ogromna losowość kombinacji zadań, a co za tym idzie niepowtarzalność rozgrywek, a nade wszystko decydujący o wygranej refleks graczy — czyni z gry “Na okrągło” tytuł doskonały na imprezową rozgrzewkę. Walor edukacyjny gry (m.in. ćwiczenie słownictwa, utrwalanie liter i głosek) sprawia, że gra idealnie sprawdza się w gronie rodzinnym.
Gra “Na okrągło” – zawartość
Gra “Na okrągło” mieści się w małym i kompaktowym pudełku, które działa jak szufladka. “Na okrągło” nie trzeba upychać do plecaka podróżnego lub torby na plażę. Ze względu na poręczny rozmiar śmiało można nazwać ją grą podróżną.
W skład gry wchodzą:
- instrukcja,
- 77 okrągłych kart — awers przedstawia 10 przedmiotów i postaci, rewers litery alfabetu.
Gra “Na okrągło” – przedział wiekowy
- sugerowany przez producenta wiek: 7+
- nasza sugestia: zadowalające rozgrywki mogą prowadzić również młodsze dzieci, wszystko zależy od posiadanych przez dziecko: wiedzy, doświadczeń i wyobraźni.
Gra “Na okrągło” – rozwijane umiejętności
- uwaga, koncentracja,
- wyobraźnia, kreatywność,
- refleks,
- spostrzegawczość,
- słownictwo,
- umiejętność racjonalnego argumentowania (w przypadku niejasnych skojarzeń dla pozostałych graczy).
Gra “Na okrągło” – charakterystyka rozgrywki i recenzja
Rozgrywki polegają na jak najszybszym wyszukaniu na karcie z obrazkami przedmiotu, szczegółu rozpoczynającego się na literę widniejącą na wierzchniej karcie na stosie.
Banalnie proste prawda? Wszystko zależy od tego, w sąsiedztwa kart — karty narzucającej głoskę, od której ma zaczyna się słowo będące nazwą jakiegoś przedmiotu z karty przedmiotów. Czasami zabawa jest sprawna i łatwa, ale najczęściej trzeba wykazać się kreatywnością, wyobraźnią i sprawnie kojarzyć ilustracje z własnymi doświadczeniami. Ważne, by swoją odpowiedź w razie wątpliwości innych graczy racjonalnie uzasadnić. Wygrywają nie tylko osoby twórcze lub ze sporym słownikiem, ale i potrafiące prześcignąć refleks innych graczy.
Spora losowość kombinacji kart sprawia, że gra nie nudzi się graczom, a rozgrywki cechuje niepowtarzalność. Gdy grę wzbogacimy o liczne warianty (np. hasła muszą mieć wyłącznie formę rzeczownika lub obowiązuje słownictwo z wybranego języka) – “Na okrągło” przestaje być burzą trafnie, bądź nie, padających słów, a zamienia się w emocjonującą grę językową.
Dające się wytłumaczyć w niespełna minutę zasady oraz różnorodność tematyczna i nieskupianie się na konkretnych tylko motywach czyni z “Na okrągło” uniwersalną grę towarzyską i rodzinną, która przekonuje do siebie miłośników gier, ale i laików planszówkowych i karcianych.
Gra “Na okrągło” ukazała się nakładem wydawnictwa Muduko.
Lubicie kalambury? Zerknijcie na udaną modyfikacja popularnej gry towarzyskiej ‘kalambury’, czyli na „Time’s Up! Family”.