“Co kryje nocne niebo? GWIEZDNY ZWIERZYNIEC” to kolejny zachwycający oko i zajmujący umysł czytelnika album Ainy Bestard, która tym razem zabiera najmłodszych w podróż do domów dzieci żyjących w różnych częściach świata, by razem z nimi podziwiać widok nocnego nieba. Gwiezdny zbiór z odrobiną magii zamienia się w przystępny najmłodszym bajkowy pejzaż konstelacji.
Wciągająca w lekturę perspektywa
Nawiązujący do pytania zawartego w tytule narracyjny wstęp skierowany bezpośrednio do czytelnika jest zaproszeniem do uważnej obserwacji gwiazd dzięki wykorzystaniu interaktywnego charakteru książki (otwierane okienka, użycie latarki lub innego źródła światła podczas oglądania konkretnej części strony). Krótki instruktaż eksplorowania albumu znajduje się tuż za autorskim wstępem.
Mając świadomość odmiennego widoku nocnego nieba z różnych miejsc na świecie o podobnych porach oraz korzystając z tropów badań starożytnych astronomów (łacińska terminologia, geneza nazw, charakterystyka konstelacji załączona na końcu książki), czytelnik wędruje do 8 różnych miast i regionów na Ziemi. Odwiedza kolejno Kioto w Japonii, Warzarat w Maroku, Guadalajarę w Meksyku, Mandalgowi w Mongoli, Zalesie w Polsce, Lamu w Keni i Nironę w Indiach.
Każda rozkładówka to wnętrze pokoju, przed którym staje czytelnik. Ściany, podłoga, sufit, umeblowanie oraz każdy drobny szczegół znajdujący się w pomieszczeniu oddaje ludowy charakter poszczególnego regionu świata.
W Meksyku z sufitu zwisa czekająca na rozbicie piniata, na ścianie widnieje zawieszony na sznurku mały szkielet przypominający o kulcie Santa Muerte, a cały pokój zdobią porozstawiane różnokształtne i ciepłolubne kaktusy.
Wnętrze zaleskiego pokoju przypomina wygląd typowej chaty tego regionu — widzimy drewniany sufit zdobiony malowanymi ręcznie ornamentami, typowy wielofunkcyjny piec, zdobniczy pająk (tzw. kierec) zwisający z sufitu czy religijne dewocjonalia.
Uważna obserwacja pomieszczenia pozwala dostrzec okno, które otwiera się do wewnątrz. Oczom czytelnika ukazuje się konstelacja gwiazd przedstawiająca jedno z 8 zwierząt — których na tym etapie jest jeszcze trudny do uchwycenia. Dwie drogi prowadzą najmłodszych do rozwiązania zwierzęcej zagadki. Po pierwsze wierszowana układanka widniejąca po lewej stronie rozkładówki. Po drugie eksperyment z podświetleniem okna. Dzieje się magia — w oknie pojawia się gwiazdozbiór, który przypomina zwierzę kształtem.
Zawężająca perspektywa lektury — świat, pokój, okno doskonale ogniskuje uwagę czytelnika.
Uczta dla oka i umysłu
Pięknie wydana publikacja (twarda okładka, szycie, większy format) urzeka czytelników nie tylko szatą graficzną — minimalistyczną kolorystycznie (autorka posiłkuje się tylko granatem i bielą) i jednocześnie misterną ornamentyką ilustracji.
Przyciągający uwagę najmłodszych jest oczywiście interaktywny charakter publikacji — czyli otwierane okienka oraz konieczność użycia np. latarki, pozwala czytelnikom samodzielnie odkrywać tajemnicę gwiezdnego świata.
Książka “Co kryje nocne niebo? GWIEZDNY ZWIERZYNIEC” Ainy Bestard ukazała się nakładem wydawnictwa Tatarak.
Polecamy również inne interaktywne książki Ainy Bestard „Co kryje las?”, „Co kryje morze?”, „Co kryje ciało?”. Pozwalają one dziecku samodzielnie odkrywać niewidziane gołym okiem – bogatą leśną przyrodę, tajemnicze podwodne głębiny oraz fascynujące wnętrze ludzkiego organizmu.