“Matsuri” jest książką, która pozwala czytelnikom w pełni zanurzyć się w japońskiej kulturze i tradycji. To kolorowa, jednym razem zaskakująca, czasami nostalgiczna, innym razem zabawna wyprawa do Kraju Kwitnącej Wiśni. Przewodnikiem po Japonii staje się młodziutka Ai wraz z rodziną i przyjaciółmi, czyli żurawiami, szopami i magicznym ciasteczkiem mochi. Publikacja jest starannie wydana, bogata merytorycznie, przepełniona orientalnym klimatem, z piękną oprawą graficzną.
Czy wiedziałeś, że podobno na powierzchni Księżyca są króliki? I to widzialne z Ziemi? Japończycy próbują je dojrzeć podczas święta Tsukimi. Skąd się tam wzięły?
Jak w Japonii wygląda połączenie zapasów ze śmigusem dyngusem? Festiwal Hadaka Matsuri świętowany w Japonii od ponad pięciuset lat jest chyba zabawniejszy niż nasza wielkanocna tradycja. Dlaczego?
W jaki sposób Halloween świętują Japończycy? Czym różni się Harouin od popularnej na całym świecie maskarady?
Czy to prawda, że Japonia uchodzi za najgrzeczniejszy kraj świata? Jak do tej tezy ma się święto Akutai Matsuri, czyli festiwal przekleństw?
Odpowiedzi na te i inne pytania, a co za tym idzie wgląd w bogactwo fascynującej kultury Japonii oraz przegląd wszystkich ważniejszych (aż 16!) świąt w roku i związanych z nimi obrzędów czeka w niedawno wydanej książce “Matsuri” autorstwa polskiej rysowniczki, która poznała kulturę mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni podczas kilkuletniego pobytu w Japonii.
Polecamy również “Dzieci z Hamamatsu” Ka Mochi – sensualny przewodnik po Japonii oraz dziecięcej wrażliwości i wyobraźni.
Książka “Matsuri” to nie tylko różnorodne tradycje, bogactwo kolorów na ilustracjach w egzotycznym klimacie. Kuszący orientalizm opisywany i malowany na kilkunastu stronach publikacji wywołuje również w młodym czytelniku cały wachlarz emocji.
Przerażające wydawać się mogą bitwy pająków organizowane podczas Kumo Gassen, walki z demonami w czasie Setsubum czy zawody transportowania jodeł do 4 świątyń nad jeziorem Suwa organizowane w święto Onbashira.
Dla równowagi – zabawny wydaje się bieg na golasa dorosłych mężczyzn (przepasanych tylko białą przepaską w biodrach) w śniegu, zawody w połykaniu Ekomaki za jednym zamachem czy festiwal przekleństw.
Są i bardzo nostalgiczne tradycje, jak np. urządzanie domowych ołtarzyków ze zdjęciami nieżyjących bliskich w dowód pamięci o nich.
Zachwyt budzi święto Hamamatsu Matsuri, podczas którego niebo przez trzy dni wypełniają ogromne, kolorowe latawce. Tak właśnie rodziny świętują narodziny synów.
Do gamy emocji, jakie rodzi “Matsuri” dodam jeszcze nasze największe zaskoczenie – czy wiedzieliście, że japońskie wiśnie nie rodzą owoców? Po prostu kwitną!
Ka Mochi zaprasza więc do odbycia fascynującej podróży do Kraju Kwitnącej Wiśni. Książka “Matsuri” wydana została nakładem Wydawnictwa Tatarak.