“Rainbow” to dynamiczna, krótka i kolorowa dwuosobowa gra karciana dedykowana graczom powyżej 7 roku życia. Barwny i przemyślany taktycznie pojedynek polega na stworzeniu różnobarwnych tęcz układanych wspólnie na stole. Wgrywają skoncentrowani gracze z dobrą pamięcią wzrokową i obraną taktyką. Okazuje się, że do powstania tęczy nie zawsze potrzebny jest deszcz i słońce. Spryt też nie zawodzi. A więc otwierajcie pudełko, grajcie i twórzcie kolorowe tęcze!
Zawartość
Zawartość “Rainbow” mieści się w kompaktowym i małym pudełku.
W skład gry wchodzą:
- 57 dwustronnych kolorowych kart,
- 1 stojak na karty,
- instrukcja.
Przedział wiekowy
- sugerowany przez producenta wiek: 7+
Zgadzamy się, że 7+ (nie wcześniej) to odpowiedni wiek, by włączyć się rozgrywek z “Rainbow”. Obrać odpowiednią strategię, wykazać się sprytem, kombinować i zapamiętywać sporą ilość kolorowych kart w celu stworzenia końcowej tęczy – da radę właśnie 7-latek lub jego starszy kolega i oczywiście rodzic. Dlatego granica wieku wskazana przez producenta jest trafna.
- pamięć wzrokowa,
- logiczne myślenie,
- uwaga i koncentracja,
- planowanie taktyki gry i układanie strategii.
Zerknijcie na pełne inspiracji zestawienie:
🔥 Najlepsze gry karciane i gry planszowe dla dzieci – lista 30 gier 🔥
Charakterystyka rozgrywki i recenzja
PRZYGOTOWANIE
Rozgrywka “Rainbow” nie wymaga długich przygotowań. Wystarczy potasowaną talię umieścić w stojaku, który zapewnia graczom widoczność tylko jednej strony kart (druga strona kart musi być niewidoczna dla graczy). Każdy zabiera po 3 karty ze swojej strony i trzyma je tak, by przeciwnik widział ich odwrotne strony. Zaczyna młodszy gracz.
CEL GRY
Celem gry jest zebranie większej ilości kart niż przeciwnik.
ROZGRYWKA
Karty wykładane na środku stołu – naprzemiennie przez graczy – stworzyć powinny tęczę, choć udać się to może tylko jednemu z rozgrywających. Wystarczy 6 różnych kolorów do jej uzyskania, pomimo iż w grze jest 7 różnych barw tęczy, biała karta – joker zastępujący dowolny kolor oraz pechowa czarna karta.
O czym należy pamiętać?
- w swojej kolejce gracz może wyłożyć 1, 2 lub 3 karty z ręki, ale obowiązkowo minimum 1,
- karty wykładamy z ręki i naprzemiennie odwracamy leżące już na stole,
- odwrócenie może być ostatnim zagraniem,
- karty wykładać można normalnie (widoczną dla siebie stroną na wierzch) lub “na ślepo” (tylną – niewidoczną dla siebie stroną na wierzch),
- runda kończy się przegraniem, gdy na stole pojawi się czarna karta lub dwie kart tego samego koloru (wyłączając biały), przegrany gracz rozpoczyna kolejną rundę, a wygrany zgarnia karty ze stołu,
- ułożenie szóstej karty z kolejnym niepowtarzalnym kolorem skutkuje stworzeniem tęczy i zabraniem wszystkich (6) kart ze stołu.
Po każdej kolejce gracze dobierają karty do 3 w ręku. Gra kończy się, gdy w talii zabraknie kart niezbędnych do uzupełnienia ręki do 3. Wyrywa osoba z większą ilością zdobytych kart.
“Rainbow” jest unikalną grą w naszym domu – z kilku względów. Właściwie to nasza jedna z dwóch dwuosobowych gier! Jesteśmy dość wybredni, jeśli chodzi o typowe pojedynki dla pary. Jednak “Rainbow” kupiła nas swoją mechaniką i dość łatwym progiem wejścia (wystarczy pamiętać o naprzemienności wykładania i obracania kart oraz funkcji białej, czarnej i zdublowanej karty).
Ponadto kompaktowe pudełko (lub talia w stojaku) sprawiają, że grę możemy zabrać zawsze ze sobą, wrzucając ją do plecaka czy torebki. Może być z nami w podróży (u nas sprawdza się w pociągu i na lotnisku), na piknikowym kocu, ale i u znajomych. Pamiętać jednak musimy o tym, że jest to dwuosobowa gra, a więc towarzyskie rozgrywki to nie domena “Rainbow”.
“Rainbow” ukazała się nakładem wydawnictwa Piatnik.
Polecamy również – „Gra w kotka i w pyszczek” – szalony pinballowy pojedynek zręczności i refleksu.