“Archeokids. Kreatywny podręcznik młodego archeologa” to napisana przez archeologów i prawdziwych fascynatów nauki popularnonaukowa książka odkrywająca przed młodym czytelnikiem tajemnice pracy i pasji, jaką jest archeologia.
Archeolog i archeologia – prawdy i mity
Dzięki “Archeokids” czytelnicy niezgłębiający wcześniej tematu wykopalisk i archeologii szybko przekonają się o kilku prawdach nieoczywistych dla laików nauki.
Po pierwsze – atrybutami pracy archeologa nie jest wyłącznie szpachelka i miotełka! W jego ręku nierzadko pojawiają się: aparat fotograficzny, tablet, georadar, magnetometr, masa książek i map.
Kolejno – prozaiczne kopalnie łopatą w ziemi okazuje się być niecodziennym czytaniem książki, bo od końca oraz prawdziwą podróżą w czasie! Tylko ogromna wiedza z dziedziny nauki, historii, kultury i badań oraz skrupulatne dokumentowanie znalezisk może zaowocować odczytaniem przeszłości człowieka i świata przyrody.
Po trzecie – archeolog to nie robotnik przerzucający kolejne warstwy gruzy, skał i piasku, to nie samotnik klęczący nad dołami w ziemi! Archeologia to praca zespołowa, w której każdy członek grupy ma swoje jasno określone zadanie.
Ciekawostki i tajemnice dawnej i współczesnej archeologii
Jak zostać archeologiem – a konkretnie np. mediewistą, egiptologiem, archeologiem pradziejowym czy klasycznym?
W którym miejscy i jak rozpocząć wykopaliska?
Czym różnią się artefakty od ekofaktów i jakie przykłady takich znalezisk odkryć można podczas wykopalisk?
Czy pozytywne i negatywne ślady działalności człowieka i natury zawsze są widoczne?
Co dzieje się po zakończeniu wykopalisk? Oczywistością jest, że to nie koniec pracy archeologa?
Po co komu muzea?
Czym jest stratygrafia archeologiczna, ceramologia, toponomastyka oraz metoda warstwowej kanapki?
Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w książce “Archeokids. Kreatywny podręcznik młodego archeologa”.
Ponadto poznajcie intrygujące ciekawostki związane z najsłynniejszymi odkryciami archeologicznymi m.in. Pompejami, Machu Picchu i Terakotową Armią w Chinach.
Tym jednak, co odróżnia “Archeokids” od innych popularnonaukowych publikacji tego typu jest możliwość aktywnego eksplorowania książki. Kreatywne ćwiczenia i zadania przygotowane przez autorów, odrobina kreatywności i zaangażowania pozwolą młodym czytelnikom z pomocą podstawowych przyborów do pisania i rysowania wczuć się w rolę archeologa – badacza, historyka, odkrywcy!
Książka “Archeokids. Kreatywny podręcznik młodego archeologa” Elisabetty Giorgi, Giovanny Baldasarre, Samanty Mariotti, Niny Marotty i Francesco Ripanti ukazała się nakładem wydawnictwa Levyz Books.
Więcej książek dla dzieci w wieku od 7 do 13 lat znajdziecie na stronie księgarni taniaksiązka.pl.
„Wielkie przygody w świecie przyrody” – natura okiem znakomitych przyrodników wszech czasów – recenzja