Ture Sventon to kultowa postać stworzona przez Åke Holmberga – jedengo z najsławniejszych szwedzkich autorów książek dla dzieci. Jego najbardziej znany cykl książek pisany przez 25 lat opisuje zaskakujące przygody ekscentrycznego i sprytnego detektywa, który wchodząc w posiadanie latającego dywanu, nie cofa się przed rozwiązaniem żadnej zagadki.
“Ture Sventon. Latający detektyw”
Przy ruchliwej ulicy Królowej w centrum Sztokholmu swoje biuro posiadał prywatny detektyw Ture Sventon. Myli się ten, kto czytając widniejący na kamienicy szyld, wyobraża sobie śledczego jako postawnego, nonszalanckiego i rozchwytywanego przez szwedzkich obywateli zatroskanych o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Nic z tych rzeczy. Przeciwnie. Ture był małym i chudym, sepleniącym miłośnikiem ptysi z bitą śmietaną. Przede wszystkim jednak bystrym i odważnym jegomościem, pewnie (jak mniema narrator) najsprytniejszym detektywem w Szwecji.
A jednak nigdy nie otrzymywał żadnych zleceń.
(…)
Nikt więc nie mógł się nawet domyślać, jakimi zdolnymi detektywami był Sventon. Wiedział to tylko on sam.
Aż do pewnego dnia, gdy do gabinetu detektywa zawitał Omar – tajemniczy sprzedawca dywanów – ze Wchodu. Dzięki niemu Ture wszedł w posiadanie prawdziwego… latającego dywanu, który to zdecydowanie ułatwił mu sprawne rozwiązanie pierwszej tajemnicy – zagadki Wilhelma Łasicy i Byka.
Różniący się charakterem, inteligencją i posturą rabusie, od dawna poszukiwaniu przez policję, tym razem postanowili wyłudzić od starszych sióstr – Singrid i Fryderyki Fredriksson – sporą sumę pieniędzy. Przypadek powiódł jedną z panien Fredriksson wprost przed drzwi bezrobotnego (o czym nikt nie wiedział) prywatnego detektywa. Charyzma Turego, ale i drobne manipulacje, dzięki którym sprawiał wrażenie człowieka uginającego się pod ciężarem niebezpiecznych spraw, sprawiły, że to w jego ręce stare panny oddały swój los.
“Ture Sventon w Sztokholmie”
Innym razem, a konkretnie w części “Ture Sventon w Sztokholmie”, rozsławiony poprzednio rozwikłanymi zagadkami detektyw postanawia zgłębić się w sprawę Wielkiego Gangu Platerowego, którego ofiarą padł pewien drobny sztokholmski jubiler – pan Eriksson. Wszystko w bożonarodzeniowej atmosferze, obok spiżarni pełnej świątecznych zapasów, wśród tłumu poprzebieranych świętych Mikołajów.
Lubicie klimat klasycznych powieści detektywistycznych, wyraźną antynomię bohaterów (gburowaci i groźni złodzieje kontra bystry i przenikliwy detektyw), rozwiązywaną niejako ‘na oczach’ czytelnika zagadkę, ale i dowcip ukryty w komicznej kreacji postaci (zwłaszcza rabusiów) i sytuacji kompilującej się wraz z dynamicznymi zwrotami akcji? Jeśli tak, to cykl o detektywie Ture Sventonie jest dla Was.
Polecamy także książkę Agentka Lola i tajemnica znikających obrazów – pełną humoru i malarskich dzieł sztuki detektywistyczną opowieść aktywnie wciągająca czytelnika do zabawy.
Książki ze szwedzkim detektywem w roli głównej to część cyklu Mistrzowie Światowej Ilustracji. Kolekcja przywołuje ponadczasowe hity literatury dziecięcej z ilustracjami najwybitniejszych twórców zagranicznych. “Ture Sventon. Latający detektyw” i “Ture Sventon w Sztokholmie” z ilustracjami Svena Hemmela ukazały się nakładem wydawnictwa Dwie Siostry.
Znacie bestsellerową detektywystyczną serię, czyli Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai? “Starymi” wyjadaczami w szpiegowskim fachu, zawsze czujnymi, spostrzegawczymi i dociekliwymi jest tam dwójka młodych przyjaciół.