Łącząc mechanikę memory z elementami taktyki gra “Gold” niepostrzeżenie wkrada się na rodzinny stolik rozgrywek. Niezauważenie, bo to najmniejsza karcianka w naszej kolekcji. Wielkość, waga (90 g) i poręczność opakowania stanowi więc doskonały argumenty, by zabierać ją również w plener, podróż czy do znajomych. Ważki motyw pogodni za cennymi bryłkami, wyścigu między próbującymi przechytrzyć się poszukiwaczami złota oraz niebezpiecznych kopalń pełnych lasek dynamitu wreszcie nadaje powagi rozgrywkom dorosłych z młodszymi graczami ;).
Zawartość
Gra mieści się w małym kompaktowym pudełku, tj. miniaturowej puszce, która zmieści się w każdej kieszeni czy torebce. I tak oto każde towarzystwo, w którym proponujemy rozgrywki z “Gold” w roli głównej, ogarnia gorączka złota.
W skład gry wchodzą: instrukcja i 69 kart, w tym:
- 5 kart kopalń, po jednej w kolorze zielonym, pomarańczowym, niebieskim, fioletowym i czerwonym,
- 24 karty złota (5 kart o wartości “1”, 7 kart o wartości “2”, 7 kart o wartości “3”, 5 kart o wartości “4”),
- 35 kart poszukiwaczy (po 2 karty o wartościach “2”, “3” i “4” i po 1 karcie o wartości “5” w każdym kolorze),
- 5 kart dynamitu.
Przedział wiekowy
- sugerowany przez producenta wiek: 6+
Rozwijane umiejętności
- pamięć,
- myślenie logiczne i elementy myślenia strategicznego (taktyczne ruchy związane z dobieraniem do sobie 2 kart pod względem wartości i rodzaju, co skutkuje różnymi konsekwencjami),
- uwaga i koncentracja.
Gra znajduje się w zestawieniu:
🔥 Najlepsze gry karciane i gry planszowe dla dzieci – lista 30 gier 🔥
Gra “Gold” – charakterystyka rozgrywki i recenzja
Gracze wybierając sobie po jednej karcie ostatniej czynnej jeszcze kopalni złota w Górach Złocistych (po 2, jeśli rozgrywka toczy się w dwójkę), zamieniają się w poszukiwaczy drogocennego kruszcu.
Cel jest jeden — wykopać jak najwięcej bryłek złota. Jednak w tej grze determinacja, siła i wytrwałość nie zapewnią Wam wygranej. W zamian trzeba wykazać się niezłą pamięcią i nie lada sprytem, a w konsekwencji umiejętnościami taktycznymi, by zagarnąć ukryte w kopalni, czyli wśród potasowanych i rozłożonych rewersem kart złota, dynamitu i poszukiwaczy (najoptymalniej ułożonych w kwadracie 8 × 8).
W swojej turze gracz odkrywa 2 karty spośród rozłożonych na stole. Różne konfiguracje powodują rozmaite akcje:
- POSZUKIWACZ ZNALAZŁ ZŁOTO — złoto wędruje do gracza, którego kolor poszukiwacza odpowiada posiadanemu kolorowi kopalni (więc niekoniecznie odsłaniającego aktualnie gracza) tylko wtedy jeśli wartość złota jest niższa lub równa wartości (siły) poszukiwacza. Z kolei karta poszukiwacza jest odrzucana na wspólny stos. Jeśli jednak żaden z graczy nie posiada koloru kopalni odpowiadającemu kolorowi karty poszukiwacza, wtedy złoto wędruje do aktywnego gracza.
- POJEDYNEK POSZUKIWACZY — gdy dojdzie do spotkania 2 poszukiwaczy, czyli kart przedstawiających poszukiwaczy o różnych wartościach, toczą pojedynek. Wygrywa ten z większą wartością. Karta poszukiwacza z mniejszą wartością odpada z gry.
- DYNAMIT — dynamit oznacza usunięcie z gry wyciągniętych z nim w turze kart.
- DALSZE POSZUKIWANIA — odkrycie 2 kart złota, 2 poszukiwaczy o równej wartości lub poszukiwacza i złota o wyższej wartości nie niesie żadnych konsekwencji. Karty odwraca się rewersem i odkłada na miejsce (warto jednak je zapamiętać).
Podczas rozgrywki należy pamiętać, by karty odkładane rewersem z powrotem do puli rozgrywki zawsze odkładać w to samo miejsce.
Tury toczą się według omówionych zasad do czasu, gdy w rozgrywce zostanie 10 lub mniej kart. Wtedy aktywny gracz krzyczy “GORĄCZKA ZŁOTA”. Od tej pory w każdej turze odkrywa się już tylko 1 kartę — karty ze złotem wędrują do aktywnego gracza, karty poszukiwaczy i dynamitu odrzucane są z gry. Gdy karty się kończą, następuje podliczenie posiadanego złota. Wygrywa gracz z największą ilością punktów.
“Gold” można nazwać imprezowym pewniakiem czy karcianym skarbem. Nie tylko ze względu na pomysłodawcę gry, którym jest Reiner Knizia. Jego najnowszy projekt zapewne dołączy do bestsellerów wśród karcianek.
Gra “Gold” swoich fanów zdobywa za sprawą:
- poręcznego opakowania,
- minimalistycznej zawartości pudełka, co równa się szybkiemu przygotowaniu gry (bez czasochłonnego rozstawiania pionków, części zamków, czy innych elementów gry),
- dynamizmem rozgrywek (nie wspominając o ekspresowym etapie “GORĄCZKA ZŁOTA”, w którym dosłownie sekundowe tury rozgrzewają emocje najbardziej sceptycznych graczy wszelkiego rodzaju karcianek),
- łączeniem dobrze znanej mechaniki typu memory (uwielbianej szczególnie przez dzieci) z elementami strategicznych zagrań,
- prostotą kilku zasad,
- przystępną ceną.
Gra “Gold” ukazała się nakładem wydawnictwa Rebel.
Polecamy również udaną modyfikację popularnej gry strategicznej — kółko krzyżyk. Myślenie strategiczne, a przede wszystkim przewidywanie ruchów przeciwnika wyćwiczycie z “4Mation” do perfekcji. Recenzja we wpisie – „4Mation” – gra logiczna nie tylko dla dorosłych.