Telewizja potrafi skraść wiele cennego czasu. Dlatego dziś, gdy zasiadamy przed większym ekranem, nasze filmowe wybory nie są przypadkowe. Netflix będąc imponującym źródłem filmów, seriali i programów — daje możliwość oglądania ich wszystkich bez reklam. Rekomendowane przez nas filmy edukacyjne dla dzieci to zbiór ponad 10 inspirujących i zapraszających do dyskusji, wartościowych (merytorycznie, ale i gatunkowo) tytułów. Na liście przeważają dokumenty przyrodnicze, naukowe i społeczno-kulturowe. Większość tytułów rekomendowana jest dla odbiorców 7+.
Netflix – filmy edukacyjne dla dzieci
“Czego nauczyła mnie ośmiornica” to wyjątkowy film dokumentalny dostępny na Netflix, który stanowi znakomity przykład filmów edukacyjnych dla dzieci, łącząc w sobie aspekty naukowe, emocjonalne i artystyczne. Film opowiada historię filmowca i nurka, który nawiązuje niezwykłą przyjaźń z dziką ośmiornicą w południowoafrykańskich wodach kelpowych. Ta opowieść odkrywa nie tylko tajemnice podwodnego świata, ale także uczy empatii, cierpliwości i poszanowania dla natury.
Jedną z głównych zalet tego filmu, jako edukacyjnego narzędzia, jest jego zdolność do angażowania młodych umysłów na wielu poziomach. Widzowie mają szansę zanurzyć się w cudach przyrody, jednocześnie ucząc się o zachowaniach i inteligencji ośmiornic. Film zapewnia fascynujący wgląd w naukowe aspekty życia podwodnego, a jednocześnie porusza ważne tematy emocjonalne i etyczne.
Jako jeden z filmów edukacyjnych dla dzieci na Netflix, film ten jest idealny dla rodzin, które chcą razem odkrywać i uczyć się o przyrodzie. Może inspirować do rozmów na tematy związane z ochroną środowiska, biologią morską i znaczeniem empatii w relacjach z innymi istotami.
“Nasza Planeta” jest ambitnym i porywającym do działania miniserialem przyrodniczym. Dokument liczy 8 odcinków. Zdobył 2 nagrody Emmy oraz 8 nominacji (m.in. za muzykę, zdjęcia i scenariusz).
Film opowiada o najdzikszych zakamarkach naszej planety i żyjących na nich zwierzętach. Serial kręcony był na wszystkich kontynentach. Spektakularne kadry z dżungli, pustyń czy wnętrza oceanów wypełniają około 50 minut każdego odcinka. Stajemy więc oko w oko z tygrysem syberyjski, obserwujemy poczynania ambitnych mrówek czy pływamy obok rekinów. Różnorodność pokazanego świata staje jednak pod znakiem zapytania. Narracja niezastąpionego Davida Attenborougha przypomina bowiem, jak zgubne skutki dla fauny i flory naszej planety ma ekspansywna działalność człowieka.
“Maleńkie stworzenia” są dość ciekawym projektem. Po pierwsze to ośmioczęściowy serial przyrodniczo-przygodowy. Fabułę filmu nie stanowi zwyczajna statyczna relacja opisująca faunę lub florę Arizony, Florydy, Nowego Jorku, Luizjany, Teksasu, Waszyngtonu, Minnesoty i New Hampshire. Za to właśnie owa przygoda — ekscytujące losy zazwyczaj niezauważanych przez nas bohaterów (m.in. szczuroskoczki, szczury, wiewiórki), ale i spektakularnych egzotycznych zwierząt (m.in. skorpion, tarantula, grzechotnik, Heloderma arizońska), napięcie, jakie towarzyszy widzom podczas śledzenia kolejnych zdarzeń — to osobliwe nowum w filmie przyrodniczym.
Po drugie większość scen w całości została nagrana w studiu w Norfolk, do którego opiekunowie zwierząt przywozili poszczególne gatunki. Taka sytuacja spowodowała była trwającą pandemią. W efekcie każdy odcinek powstawał w niespełna miesiąc — to bardzo krótko. Scenariusz, scenografia (prawie jak scenografia w spektaklu teatralnym), zdjęcia i muzyka robią wrażenie. Ciekawi jesteście efektu pracy ekipy filmowej?
Wymieniając filmy edukacyjne dla dzieci, które w swojej bazie posiada Netflix, nie sposób nie wspomnieć o “Plastikowym oceanie”. Film opisuje większość problemów wynikających z nadmiernej produkcji plastiku. Ciekawy jest motyw wprowadzenia typowo ekologicznego i alarmującego tematu. Pewnego dnia dziennikarz Craig Leeson podczas poszukiwań płetwali błękitnych natrafia na wyspę śmieci w Oceanie Indyjskim u wybrzeży Sri Lanki. Tak oto początkowe lazurowe kolory kadrów ustępują miejsca obrazom przedstawiającym po prostu nowo odkrywane wyspy śmieci. Te ostatnie są pretekstem do opowieści o wpływie plastiku pływającym w oceanach na ludzkie życie oraz ostatecznie o rozwiązaniach minimalizujących zagrożenie.
Słowa Davida Attenborougha, które padają pod koniec filmu “Światowy ekosystem uzależniony jest od kondycji oceanów. Jeśli w tej części planety coś pójdzie nie tak, ucierpi na tym cała Ziemia” to trafnie ujęte przesłanie “Plastikowego oceanu”.
Filmy edukacyjne dla dzieci to nie tylko przyrodnicze tytuły. “Człowiek od środka” to godny polecenia dokument naukowy opowiadający o funkcjonowaniu ludzkiego ciała. Sześcioodcinkowy serial zaspokoi ciekawość widzów zafascynowanych organizmem człowieka. Film splata najbardziej aktualne nowinki naukowe (np. neurobiologiczne, kulinarne i kulturowe) z historiami konkretnych bohaterów, z których pomocą udaje się zrozumieć m.in., jak działa nasz mózg, serce, zmysły, układ pokarmowy i odpornościowy. “Człowiek od środka” to “Dr House” w wersji bardziej dokumentalnej. Jako jedyny z naszej listy dedykowany jest widzom powyżej 13 roku życia. Sprawdźcie jednak sami – może Waszych młodych kinomanów serial również wciągnie bez reszty.
Z tytułem “72 cutest animals” (“Najbardziej urocze zwierzęta świata”) powracamy do przyrodniczych tytułów.
Australijki serial liczący 10 odcinków skupia się jednak na zazwyczaj pomijanej w dokumentach przyrodniczych cesze zwierzęcej charakterystyki. Mowa o uroku osobistym, wdzięku i tym czymś, co sprawia, że na widok puszystego małego kociaka, niezdarnie człapiącego pingwina czy ciekawskich surykatek uśmiech maluje się na naszej twarzy.
Prócz przyrodniczych kadrów filmowych polecamy również wartościowe książki z ogromną porcją przyrodniczej wiedzy. Recenzję znajdziecie we wpisie – „Wielkie przygody w świecie przyrody”.
Sześć odcinków “Ziemi nocą” przedstawia ziemię spowitą mrokiem. Jednak ten nocny świat to nie tylko ciemność, strach polowanie lub ucieczka. Budzący się po zmroku do życia świat przedstawiony zostaje w zupełnie nowym świetle. Dzięki zastosowaniu kamer termicznych najróżniejsze zakątki świata oraz dobrze znane zwierzęta i rośliny poznać można na nowo.
Lista filmów edukacyjnych dla dzieci nie byłaby pełna, gdyby nie pojawił się w niej tytuł kultowy, emitowany od 1987 roku (!), a wciąż gromadzący setki młodych widzów przed ekranami telewizorów. Francuskiej kreskówki chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. “Było sobie życie”, mimo iż nie jest filmem — jeśli chodzi o technikę powstawania i montaż obrazu, ta produkcja doskonale realizuje edukacyjny cel dużego ekranu. Od października 2021 film niestety zniknął z polskiej wersji platformy.
Serial “Dzieciaki móżdżaki” w bardzo przystępny sposób wyjaśnia naukowe tematy, m.in. kwestię niewidzialnych okiem zarazków, odległych galaktyk czy głębin oceanicznych. Bardziej rozrywkowa (od wymienianych wcześniej filmów) stylistyka programu przyciąga uwagę młodego widza. W moim odczuciu jedna z oryginalnych lektorek brzmi zdecydowanie bardziej wiarygodnie i mniej jazgotliwie niż polski dubing. Ogółem merytoryczna zawartość “Dzieciaków móżdżaków” i sposób prezentacji naukowych faktów robi wrażenie.
“Świat na granicy” jest alarmującym dokumentem przyrodniczym opowiadającym o zanikającej bioróżnorodności fauny i flory na Ziemi.
“Przekraczamy nieodwracalne punkty krytyczne” mówi jeden z narratorów. 75-minutowy film pokazuje ciemne strony ludzkiej działalności (dramatyczna muzyka niesamowicie potęguje nastrój) i rysuje pesymistyczną przyszłość ludzkości. Na szczęście widzowie nie zostają pozostawieni z tą koszmarną wizją, ponieważ w tle cały czas pobrzmiewają słowa Johana Rockströma — w dalszym ciągu mamy czas i dekada 2020-2030 to decydujące lata życia człowieka na Ziemi.
“Życie w kolorze” to jeden z ostatnich projektów Davida Attenborougha i Netflixa. Tym razem narracja znanego przyrodnika o hipnotyzującym głosie opowiada o tym, w jaki sposób poszczególne zwierzęta postrzegają świat. Ponadto dzięki nowoczesnym kamerom ze specjalnymi filtrami wreszcie możemy spojrzeć na świat z perspektywy motyla, zebry czy żaby.
Nastrojowa muzyka, symfonia intensywnych barw i kojący głos Davida Attenborougha (Krystyny Czubówny w polskiej wersji) wypełnia trzy odcinki – “Widzenie w kolorze”, “Ukrywanie się w kolorze” oraz “Pogoń za kolorami”.
10 listopada 2021 roku miała miejsce premiera nowego serialu dokumentalnego Netflixa „Zwierzęta z bliska”. Idąc tropem tytułu, my również z bliska przyjrzeliśmy się 4. kolejnym odcinkom pierwszego sezonu serialu.
Kamera serwuje nam emocjonujące i spektakularne sceny zwierząt z miłością, nauką, zabawą, ale i walką o przetrwanie w roli głównej. Oko obiektywu znajduje się naprawdę blisko (sprawdźcie wcześniej, czy dla waszych młodych przedszkolaków nie za blisko – pamiętając, że dokument dedykowany jest widzom 7+). Psy, koty, torbacze oraz ośmiornice i inne głowonogi pokazane zostają z zupełnie innej niż dotychczasowo strony — wielkie koty to nie samotnicy, sukces ewolucyjny psowate zawdzięczają przede wszystkim troskliwej opiece rodziców, koala okazuje się nie lada miłosnym adoratorem, a ośmiornica to bezsprzecznie najinteligentniejsze zwierzę wodnego królestwa.
Krótko mówiąc – polecamy to bliskie netflixowe spotkanie ze zwierzętami. Obecnie dostępne są już 2 sezony serialu.
Kto to był? to właściwie po trosze serial, ale i program komediowy wypełniony skeczami. W przystępny i zabawny sposób zaznajamia ze słynnymi postaciami historycznymi w oparciu o serię bestsellerowych książek. Dostępny pierwszy sezon przedstawia 13 sylwetek znanych naukowców, pisarzy i artystów, np. braci Wright, Juliusza Cezara, Isaaca Newtona i Amelię Earhart.
Zdjęcia pochodzą z platformy Netflix.
Disney — najlepsze filmy edukacyjne dla dzieci — lista 10 tytułów na Disney Plus (Disney+)
Polecamy również ekologiczne książki rozbudzające drzemiące w dzieciach poczucie sprawczości. Recenzja znajduje się we wpisie „Eko pakiet, czyli książki dla dzieci o ekologii, klimacie i przyrodzie”.