moja pierwsza ksiazka o eric carle 1

„Moja pierwsza książka o …” – interaktywne czytanie, poznawanie i zabawa – recenzja

Seria publikacji Erica Carle’a sygnowana tytułem „Moja pierwsza książka o …” oparta jest na prostym koncepcie popularnych układanek dla dzieci. Mianowicie – strony książek podzielone są na dwie części, ale górna nie pasuje do dolnej. Nie chodzi jednak o wytężanie wzroku i składanie obrazka w pasującą wizualnie całość. Zadanie dziecka polega na dopasowywaniu fragmentów układanki odpowiadających sobie treściowo i logicznie.

„Moja pierwsza książka o domach zwierząt”

moja pierwsza ksiazka o eric carle 3

I tak w książce „Moja pierwsza książka o domach zwierząt” najmłodsi próbują znaleźć dom dla zwierzątka (opisany na prawej części rozkładówki) lub odwrotnie (według uznania) – zwierzątku poszukać właściwego mieszkania.

W gabinecie logopedy książeczka świetnie sprawdza się podczas zabaw utrwalających odmianę wyrazów przez przypadki. Ćwiczymy dopełniacz (kogo? czego?), gdy próbujemy z dziećmi znaleźć mieszkańca konkretnego domu – Buda to miejsca dla … i tu padają różne odpowiedzi w zależności, na jakiej stronie (dolnej części) otwieramy książeczkę – ryby, ptaka, myszy, psa…? Utrwalamy miejscownik (o kim? czym?), gdy szukamy domu, przewracając strony z mieszkaniami dla wskazanego zwierzątka, tj. Żółw mieszka w … oborze, norce, skorupie?

moja pierwsza ksiazka o eric carle 8
moja pierwsza ksiazka o eric carle 9

„Moja pierwsza książka o liczbach”

moja pierwsza ksiazka o eric carle 2

Z kolei w „Mojej pierwszej książce o liczbach” do cyfry wraz z uporządkowanym zbiorem symbolicznych elementów (czarnych kwadratów) dziecko dopasowuje pasujący zestaw owoców opisanych słownie (np. sześć cytryn, dziesięć winogron, pięć pomarańczy).

Wielokrotne przeliczanie owoców, pozwoli mimowolnie utrwalić nie tylko wygląd i nazewnictwo cyfr, ale przyswoić aż trzy matematyczne zasady związane z przeliczaniem, tj. zasadę:

  • „jeden do jednego”( wskazywanie m.in. przez dotykanie liczonych przedmiotów),
  • stałości porządku (liczenie niezależnie od tego, czy są ułożone w linii czy nieuporządkowane),
  • kardynalności (równoznaczności ostatniego wypowiedzianego liczebnika z liczbą elementów w zbiorze).
moja pierwsza ksiazka o eric carle 13
moja pierwsza ksiazka o eric carle 12
moja pierwsza ksiazka o eric carle 15

Rozumienie m.in. tych zasad poprzez stosowanie ich podczas liczenia jest niezbędnym warunkiem rozwoju podstawowych umiejętności arytmetycznych, w tym dodawania i odejmowania.

Szata graficzna, a więc soczyste kolory i geometryczność świata przedstawionego (która jest wynikiem sposobu tworzenia ilustracji, czyli malowania skrawków papieru farbami, a następnie wycinania i składania w kolorowe obrazy), a jednocześnie białe tło osobliwych malunków Erica Carle’a, sprawia, że od warstwy wizualnej ciężko oderwać oko.

Spragnionych lektury odsyłam do Wydawnictwa Tatarak, pod których szyldem w Polsce ukazała się m.in. „Moja pierwsza książka o liczbach” oraz „Moja pierwsza książka o domach zwierząt”.

moja pierwsza ksiazka o eric carle 1

Polecam również łakomy kąsek dla najmłodszych czytelników, czyli „Bardzo głodną gąsienicę” w klasycznym rozmiarze lub wersji XL.

bardzo glodna gasienica eric carle 21

Tym, którzy szukają publikacji interaktywnych do czytelniczych eksploracji polecam książkę „Narodziny” Any Gallo i Pabla Acosty z ilustracjami Ainy Bestard, w której transparentny papier sprawia, że przenikające się elementy z sąsiadujących ilustracji dopełniają się, uzupełniając jednocześnie treść przekazywaną słowem.

narodziny aina bestard ana gallo 24

Nie chcesz, by ominął Cię kolejny wpis? Polub Przystanek Rodzinka na Facebooku.

Podobał Ci się ten wpis? Podziel się z innymi!
Przewiń do góry