moja pierwsza ksiazka o eric carle 1

„Moja pierwsza książka o …” – interaktywne czytanie, poznawanie i zabawa – recenzja

Seria publikacji Erica Carle’a sygnowana tytułem „Moja pierwsza książka o …” oparta jest na prostym koncepcie popularnych układanek dla dzieci. Mianowicie – strony książek podzielone są na dwie części, ale górna nie pasuje do dolnej. Nie chodzi jednak o wytężanie wzroku i składanie obrazka w pasującą wizualnie całość. Zadanie dziecka polega na dopasowywaniu fragmentów układanki odpowiadających sobie treściowo i logicznie.

„Moja pierwsza książka o domach zwierząt”

moja pierwsza ksiazka o eric carle 3

I tak w książce „Moja pierwsza książka o domach zwierząt” najmłodsi próbują znaleźć dom dla zwierzątka (opisany na prawej części rozkładówki) lub odwrotnie (według uznania) – zwierzątku poszukać właściwego mieszkania.

W gabinecie logopedy książeczka świetnie sprawdza się podczas zabaw utrwalających odmianę wyrazów przez przypadki. Ćwiczymy dopełniacz (kogo? czego?), gdy próbujemy z dziećmi znaleźć mieszkańca konkretnego domu – Buda to miejsca dla … i tu padają różne odpowiedzi w zależności, na jakiej stronie (dolnej części) otwieramy książeczkę – ryby, ptaka, myszy, psa…? Utrwalamy miejscownik (o kim? czym?), gdy szukamy domu, przewracając strony z mieszkaniami dla wskazanego zwierzątka, tj. Żółw mieszka w … oborze, norce, skorupie?

moja pierwsza ksiazka o eric carle 8
moja pierwsza ksiazka o eric carle 9

„Moja pierwsza książka o liczbach”

moja pierwsza ksiazka o eric carle 2

Z kolei w „Mojej pierwszej książce o liczbach” do cyfry wraz z uporządkowanym zbiorem symbolicznych elementów (czarnych kwadratów) dziecko dopasowuje pasujący zestaw owoców opisanych słownie (np. sześć cytryn, dziesięć winogron, pięć pomarańczy).

Wielokrotne przeliczanie owoców, pozwoli mimowolnie utrwalić nie tylko wygląd i nazewnictwo cyfr, ale przyswoić aż trzy matematyczne zasady związane z przeliczaniem, tj. zasadę:

  • „jeden do jednego”( wskazywanie m.in. przez dotykanie liczonych przedmiotów),
  • stałości porządku (liczenie niezależnie od tego, czy są ułożone w linii czy nieuporządkowane),
  • kardynalności (równoznaczności ostatniego wypowiedzianego liczebnika z liczbą elementów w zbiorze).
moja pierwsza ksiazka o eric carle 13
moja pierwsza ksiazka o eric carle 12
moja pierwsza ksiazka o eric carle 15

Rozumienie m.in. tych zasad poprzez stosowanie ich podczas liczenia jest niezbędnym warunkiem rozwoju podstawowych umiejętności arytmetycznych, w tym dodawania i odejmowania.

Szata graficzna, a więc soczyste kolory i geometryczność świata przedstawionego (która jest wynikiem sposobu tworzenia ilustracji, czyli malowania skrawków papieru farbami, a następnie wycinania i składania w kolorowe obrazy), a jednocześnie białe tło osobliwych malunków Erica Carle’a, sprawia, że od warstwy wizualnej ciężko oderwać oko.

Spragnionych lektury odsyłam do Wydawnictwa Tatarak, pod których szyldem w Polsce ukazała się m.in. „Moja pierwsza książka o liczbach” oraz „Moja pierwsza książka o domach zwierząt”.

moja pierwsza ksiazka o eric carle 1

Polecam również łakomy kąsek dla najmłodszych czytelników, czyli „Bardzo głodną gąsienicę” w klasycznym rozmiarze lub wersji XL.

bardzo glodna gasienica eric carle 21

Tym, którzy szukają publikacji interaktywnych do czytelniczych eksploracji polecam książkę „Narodziny” Any Gallo i Pabla Acosty z ilustracjami Ainy Bestard, w której transparentny papier sprawia, że przenikające się elementy z sąsiadujących ilustracji dopełniają się, uzupełniając jednocześnie treść przekazywaną słowem.

narodziny aina bestard ana gallo 24
obserwuj przystanek rodzinka instagram
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top