“Ośmiornica Zośka” to niezwykła podróż w – mieniące się feerią żywych barw – podmorskie głębiny. Baśniowa opowieść z rezolutną, ciekawską, odważną i zatroskaną o świat i swoich bliskich – ośmiornicą Zośką w roli głównej niesie uniwersalne przesłanie o sile międzygatunkowej przyjaźni oraz wartości ekologicznej postawy w trosce o środowisko – przestrzeń wspólną ludziom i zwierzętom.
Ta opowieść jest chyba prawdziwa.
Usłyszałam ją od stareńkiej Ciotki Myszki,
która twierdzi, że historia małego stworzenia
i małego człowieka razem ratujących świat
wydarzyła się naprawdę.
Baśniowe okazują się okoliczności historii. Miejsca, czyli morskie głębiny, ale i jej mieszkańcy, czyli bliskie rzeczywistym, ale i legendarne stworzenia oceanicznej otchłani, początkiem XIX wieku zawładnęły piórem duńskiego poety. Hans Christian Andersen stworzył niestarzejącą się “Małą Syrenkę”. “Ośmiornica Zośka” Katarzyny Boni to także opowieść o bohaterach morskich odmętów, tych fantastycznych, jak Król Morza, ale i tych, które spotkać możemy, nurkując np. wzdłuż wybrzeży Australii. Główna rola w polskiej opowieści przypada, wydawać by się mogło stworzeniu bardzo prozaicznemu, bo realnemu, którego rodowód nie opiera się na żadnej legendzie. Za to magiczna wydaje się jej fizjologia (m.in. posiadanie trzech serc), cykl życia (bezwarunkowa opieka samicy nad jajami i śmierć krótko po wylęgnięciu się młodych z jaj) i zachowanie (ogromna inteligencja).
Owa ciekawa świata i rezolutna ośmiornica Zośka zainspirowana opowieścią sąsiada Pana Gołoskrzelka, morskiego bajarza, o mieszczącym się za Płycizną Suchym Świecie (tajemniczej krainie, w której powietrze jest suche i nie mogą nim oddychać morskie zwierzęta, a słońce nie migocze, ale parzy) wyrusza w niebezpieczną podróż na granicę dwóch światów. Już przy pierwszej wyprawie dostrzega dziwne stworzenie, przed którymi ostrzegał ją Pan Gołoskrzelek.
W jej stronę szły dwa patyki. Były różowe i chude. Ruszały się na zmianę. Raz, dwa, raz, dwa. Jakby się ścigały. Patyki nie miały oczu.
A ponieważ nikt ze znajomych nie chce opowiedzieć Zośce nic więcej o ‘człowiekach’, jak nazywano ludzi w morskim świecie, postanawia po raz kolejny udać się na Płyciznę. Przyglądając się ponownie z ukrycia bawiącej się w wodzie dziewczynce i ekscytując podobieństwem do niej, niepostrzeżenie zbytnio oddala jedno ze swoich ramion od kamienia, za którym się ukrywa. Wtedy to staje się rzecz niesamowita:
Jej głowy dotknęło pięć niby-gałązek. “Na pewno chce mnie zjeść”, przestraszyła się Zośka. Ale zamiast zacisnąć się na jej ciele, małe ramionka pogłaskały ją we wgłębieniu między oczami. Zośka różowo się rozpuściła i puszyście zaróżowiła. Przymknęła oczy, wyciągnęła mackę i przyssała się do skóry człowieki. Zalały ją pełna słońca świeżozieleń i słodkobrąz. Oderwała ramię z głośnym cmoknięciem. Człowieka się zaśmiała.
Zośka znalazła Przyjaciółkę.
Niezwykła przyjaźń i towarzyszące jej emocje (opisywane wyjątkowo sensualnymi przymiotnikami) nie trwa jednak długo. Zośka przypadkiem odkrywa straszliwą Głębię, trującą, zabierająca życiodajne światło, wypełniającą smutkiem i ciężarem, a co najważniejsze – szybko zagarniającą kolejne miejsca oceanu, w tym jej dom – Słoneczną Zatokę. Metafora lepkiej czerni to znakomity i wiele mówiący obraz, z którego wyłania się m.in. ekologiczne przesłanie opowieści o niszczycielskim wpływie człowieka na przyrodę.
Odważna Zośka rusza wraz z Przyjaciółką na pomoc Słonecznej Zatoce. Motywowana matczynymi słowami, które z pamięci pomaga wyłowić jej Delfin, zdobędzie się na czyn bohaterski.
Czy międzygatunkowa przyjaźń uratuje Słoneczną Zatokę i pozwoli morskim i lądowym stworom cieszyć się jeszcze wschodzącym słońcem? Sprawdźcie koniecznie!
„Ośmiornica Zośka” to już 8. tytuł w Serii Zwierzaki. Cykl jest zbiorem opowieści z życia zwierząt, które przybliżają dzieciom wiedzę przyrodniczą, równocześnie niosąc uniwersalne przesłanie (nierzadko ekologiczne). Dotychczas w serii ukazały się książki:
- „Lolek” Adama Wajraka, il. Mariusz Andryszczyk
- „Ambaras” Tomasza Samojlika, il. Elżbieta Wasiuczyńsla
- „Wojtek” Wojciecha Mikołuszki, il. Małgorzata Dmitruk
- „Dzik Dzikus” Krzysztofa Łapińskiego, il. Marta Kurczewska
- „Tarmosia” Tomasza Samojlika, il. Ania Grzyb
- „Bercia i Orson” Tomasza Samojlika, il. Elżbieta Wasiuczyńska
- „Świnia Malwina” Krzysztofa Łapińskiego, il. Marta Kurczewska
„Dzik Dzikus” i „Świnia Malwina” – książki przyrodnicze i przygodowe dla dzieci.
Książka “Ośmiornica Zośka” Katarzyny Boni z niezwykle klimatycznymi i mieniącymi się wszystkimi kolorami tęczy ilustracjami Marcina Minora ukazała się nakładem wydawnictwa Agora dla dzieci.
Eko pakiet, czyli książki dla dzieci o ekologii, klimacie i przyrodzie.
O poszukiwaniu siebie i swojego miejsca w życiu opowiada książka „Niedźwiedź w wielkim mieście”.