“Nić Ariadny. Mity i labirynty” jest wielkoformatowym albumem, który pozwala czytelnikom błądzić (dosłownie i w przenośni) po labiryntach mitycznej Hellady, by finalnie znaleźć i poznać rozwiązania najważniejszych zagadek mitologii i kultury antycznej. Książka monumentalna rozmiarem, wyczerpująca merytorycznie, ujmująca drobiazgowością rozkładówek — zachęca do aktywnej zabawy z labiryntami, czytania i oglądania.
Książka “Nić Ariadny. Mity i labirynty” liczy 24 labirynty (lub jeden, jeśli dostrzeże się, że każdy kolejny płynnie łączy się z następnym!) rozrysowane na ogromnych rozkładówkach. Podążając zawiłymi ścieżkami, oglądając przy tym kolejno mijane bogate w detale ilustracje, ale i czytając znajdujące się po drodze napisy, czytelnik odkrywa konkretne postacie, miejsca i wątki mitologiczne.
Poznaje bardzo obrazowo przedstawione wyobrażenie starożytnych Greków na temat Olimpu, nieba, ziemi i Tartaru. Zgłębia m.in. losy Prometeusza — bohatera ludzkości, Herkulesa — pracowitego herosa. Towarzyszy Jazonowi w wyprawie po złote runo, Odyseuszowi powracającemu do Itaki czy Syzyfowi wtłaczającemu głaz na górę. Odwiedza kuźnię Hefajstosa, domy starożytnych Greków, teatr grecki, ateński Akropol czy olimpiadę.
Na labiryntach, towarzyszących im ilustracjach i napisach nie kończy się poznawanie mitologii starożytnych Greków. Po szczegóły konkretnie rozrysowanych zagadnień warto zaglądnąć do końcowej części książki. Tam czekają dokładniejsze objaśnienia nie tylko streszczające mity, ale i wyjaśniające powstałe na ich podstawie wyrażenia i zwroty frazeologiczne oraz kojarzone z nimi pojęcia.
Wpisana na listę Białych Kruków White Ravens 2019, nagrodzona wyróżnieniem graficznym w konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY 2018 i nominowana w wielu kategoriach różnego rodzaju konkursów w roku 2018 – książka “Nić Ariadny. Mity i labirynty” zaskakuje przedszkolnych, szkolnych, ale i dorosłych czytelników. Przy pierwszym spotkaniu imponuje rozmiarem, starannością wydania i pomysłem ukazania zawiłego charakteru mitów fascynujących ludzkość od wieku. Każda kolejna lektura pozwala cieszyć oko detalami ilustracyjnymi i różnorodnością labiryntów. Najbardziej uwielbiamy ją za niewyczerpany (nawet przy 3 wnikliwych czytaniach – “od deski do deski”) potencjał zabawy i nauki.
Książka “Nić Ariadny. Mity i labirynty” Jana Bajtlika ukazała się nakładem wydawnictwa Dwie Siostry.
Koniecznie zerknij na „Atlas podróżników”, który jest starannie wydanym albumem i przewodnikiem ukazujący najdalsze zakątki świata, jednocześnie będąc zbiorem biografii najsłynniejszych podróżników z różnych epok i krajów.