mala ksiazka o wielkiej ukrainie recenzja (9)

„Mała książka o wielkiej Ukrainie” – esencja ukraińskiej historii, tradycji i kultury w dwujęzycznej książce po polsku i ukraińsku

Bogato ilustrowana „Mała książka o wielkiej Ukrainie” Ołeny Charczenko i Michaela Sampsona to esencja ukraińskiej historii i hołd złożony naszym sąsiadom. Opowieść przesiąknięta jest motywem nadziei i nieustającej walki o wolność. Zasługuje na uwagę zarówno polskich, jak i ukraińskich dzieci. Ci pierwsi po lekturze zrozumieją i docenią ukraińską kulturę i historię. Drugim z kolei przypomniane zostanie, jak fundamentalne jest podtrzymanie wiary w moc narodu. Książka dodaje otuchy i napełnia nadzieją w obliczu aktualnych wydarzeń, stanowiąc ważny komentarz do rzeczywistość.

Książka „Mała książka o wielkiej Ukrainie” autorstwa Ołeny Charczenko i Michaela Sampsona to barwne, wielowymiarowe spojrzenie na Ukrainę, naszego sąsiada, którego wielkość często jest dla nas tajemnicza. Lektura pełna jest informacji, które umożliwiają czytelnikom zapoznanie się z szeroką gamą aspektów ukraińskiej kultury i historii.

Publikację Charczenko i Sampsona śmiało można nazwać małą skarbnicą wiedzy na temat Ukrainy. Lektura prowadzi czytelnika przez tradycyjne stroje, potrawy, symbole narodowe, a nawet tekst ukraińskiego hymnu narodowego – pieśń pełną nadziei i siły, która niegdyś była zakazana, a dziś stanowi dumę i inspirację dla milionów Ukraińców.

„Mała książka o wielkiej Ukrainie” przenosi czytelnika wprost na rozległe, złote pola pszenicy i wprowadza w tajniki symboliki ukraińskiej – od godła i kolorów narodowych, przez słoneczniki i krzewy kaliny, po niewielkie detale, takie jak niezwykłe wyszywanki czy typowe potrawy – nie tylko znany barszcz, ale także pampuszki, wareniki i deruny.

Książka to również galeria postaci, które miały wpływ na historię, gospodarkę, kulturę i sztukę Ukrainy. Sylwetki takie, jak Igor Sikorski – twórca śmigłowców, Siergiej Korolow – konstruktor statków kosmicznych czy Kateryna Biłokur – ludowa artystka, są przedstawione jako prawdziwe skarby Ukrainy, równie cenne jak upragniony pokój.

Charczenko i Sampson przedstawiają determinację mieszkańców Ukrainy, którzy, jak podkreśla historia, są gotowi do obrony swojego kraju do ostatniego oddechu. Autentyczność, niezłomność i pragnienie pokoju to cechy, które wydają się najważniejsze dla tych ludzi.

Książka nie tylko odpowiedziała na pytania, dlaczego flaga Ukrainy jest niebiesko-żółta, czym są takie rzeczy, jak wyszywanki, hopak, palanyca czy deruny, ale przede wszystkim umożliwiła zrozumienie, jakie wartości i tradycje kształtują ukraińską tożsamość.

„Mała książka o wielkiej Ukrainie” to wyjątkowa publikacja, która łączy w sobie cechy informacyjnej książki dla dzieci i inspirującego narzędzia do poznania ukraińskiej kultury. Jest to polsko-ukraińska książka, która doskonale sprawdzi się jako narzędzie edukacyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym, stymulujące ich ciekawość i chęć poznania nowych rzeczy.

Różnorodne opinie na temat tej książki świadczą o jej wyjątkowości. Jeff Kinney, autor bestsellerowego „Dziennika cwaniaczka”, określił ją jako „historię w pigułce”, dzięki której zrozumiemy, dlaczego Ukraina jest tak wyjątkowa i silna. Z kolei laureat Nagrody Pulitzera, Junot Díaz, zachwycił się genialnymi i żywymi ilustracjami, które sprawiają, że opowieść o Ukrainie staje się jeszcze bardziej przystępna i ciekawa.

Ponadto, Peter H. Reynolds, autor bestsellera „Kropka”, podkreślił, że dzięki tej odważnej i twórczej książce wielka historia staje się łatwiejsza do zrozumienia. Ta książka, jak zauważyła Łarysa Denisenko, autorka książki „Maja i przyjaciele”, trafia w sedno ukraińskości i pozwala poczuć ją sercem.

„Mała książka o wielkiej Ukrainie” jest to lektura, które zasługuje na uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą lepiej zrozumieć i docenić kulturę i historię naszego największego sąsiada. Jest to książka, która inspiruje do większego poznania, twórczej współpracy i sąsiedzkiej przyjaźni.

„Mała książka o wielkiej Ukrainie” jest jak drogowskaz do odkrywania bogactwa kultury i historii naszego sąsiada. Ta lektura to bodziec do poszukiwania dalszych informacji, próby zrozumienia ukraińskiego dziedzictwa i budowania bliższych relacji z naszym sąsiednim krajem.

mala ksiazka o wielkiej ukrainie recenzja (2)
mala ksiazka o wielkiej ukrainie recenzja (3)
mala ksiazka o wielkiej ukrainie recenzja (4)
mala ksiazka o wielkiej ukrainie recenzja (5)
mala ksiazka o wielkiej ukrainie recenzja (6)
mala ksiazka o wielkiej ukrainie recenzja (7)
mala ksiazka o wielkiej ukrainie recenzja (8)

Flaga na maszt!” – ilustrowane kompendium flag z całego świata w komiksowym stylu

flaga na maszt 10
babcia i dziadek w literaturze dla dzieci

Książka „Mała książka o wielkiej Ukrainie” Ołeny Charczenko i Michaela Sampsona z ilustracjami Poliny Doroszenko ukazała się nakładem wydawnictwa Babaryba.

Poznajcie również kultową serię Hervé Tulleta, czyli „Turlututu” – interaktywną i uzależniającą lekturę dla dzieci.

turlututu seria 56

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top