Książka o równości dla dzieci, czyli “Kury, czyli krótka historia o równości” jest jednocześnie pełną humoru ezopową bajką społeczną. To również ciąg dalszy przygód mieszkańców pewnego kurnika. Tym razem trzy dumne i butne koguty — Filip, Marcel i Maniek — próbują sprawować dyktatorskie rządy i narzucają kurom surowy rygor podczas Wielkiego Wysiadywania. Na szczęście w Natalii — odważnej białej kurze i instruktorce pilatesu — budzą się feministyczne ambicje. Do samozwańczej przywódczyni solidarnie dołącza reszta żeńskiej części kurnika. Czy stadzie skrzeczących, ale racjonalnie przemawiających kur oprze się powoli tłamszona trójka dyktatorskich kogutów? Właściwie, dlaczego jaja wysiadywać muszą kury? Pod czyim opierzonym kuprem wykluje się pierwsze jajo? Nie ulega wątpliwości — kurnikowa rewolucja jest już przesądzona.
Właśnie w kurniku rozpoczęło się trzytygodniowe Wielkie Wysiadywanie. To wielka odpowiedzialność dla żeńskiej części kurnika. Kury mają jednak swoje sposoby, by tak długi okres czasu upłynął im przyjemnie. M.in. grą w karty, nadrabianiem lekturowych zaległości, robótkami ręcznymi i rozmowami z sąsiadkami z grzędy obok umilają sobie czas.
Przede wszystkim jednak tegoroczna nowość — pilates — podbija serca kur. Dzięki niemu mogą zapomnieć o bólu pleców, mięśni i stawów. Nie dziwi więc fakt, że ustalają między sobą zastępstwa w wysiadywaniu jajek, aby móc zdążyć na zajęcia z Natalią.
Gdy Maniek, Marcel i Filip orientują się, że kury zbyt swobodnie traktują swoje obowiązki, postanawiają zaprowadzić porządek. Zwołują pilne zebranie. Z minuty na minutę przybywa kolejnych restrykcji — żadnego pilatesu, wyłączne 15 minut przerwy dziennie, uprzednie zapisy na odpoczynek i rezygnacja z imion na rzecz numerów.
W kurniku wrze. Mieszka tam jednak Natalia — kreatywna i nowoczesna kura. Nie pozwoli na autorytarne rządy kogutów, którzy za nic mają prawa kur. Niestety jej pomysł w połączeniu ze swawolą kur skutkuje pomieszaniem wszystkich jajek… Natalia radzi sobie i z tym kłopotem, oznajmiając:
W sumie to może nic strasznego… Czy te jajka nie należą trochę do nas wszystkich? Jesteśmy przecież jedną wielką rodziną! Wysiedzimy je jak nasze własne!
Z takim rozwiązaniem oczywiście nie zgadzają się koguty. Ale, czy w obecnej sytuacji mają prawo głosu? Postępowe kury zaradzą i takiemu zachowaniu.
Książka o równości dla dzieci, czyli “Kury, czyli krótka historia o równości” wydana została nakładem wydawnictwa Adamada.
Koniecznie zajrzyjcie również do pierwszej części serii — książki „Kury, czyli krótka historia o wspólnocie”. Pełna humoru ezopowa bajka społeczno-polityczna opowiada o społeczeństwie, roli jednostki i masy oraz mechanizmach ich wzajemnych oddziaływań.