Bardzo blisko Międzyzdrojów znajduje się kilka, naprawdę różnorodnych pod względem przeznaczenia, infrastruktury, atrakcyjności edukacyjnej i turystycznej miejsc, które urzekną Was i Wasze dzieci. A są to Jeziorko Turkusowe o bajeczno-egzotycznym kolorze, nowoczesny port jachtowy, średniowieczne grodzisko, wojenne stanowisko broni, miasto Wolin ze Skansenem Słowian i Wikingów oraz obrotowym mostem, a także Kamień Pomorski łączący nowoczesność (port) i tradycję (Muzeum Kamieni). Przedstawiamy naszą listę – atrakcje dla dzieci koło Międzyzdrojów.
Jeziorko Turkusowe w Wapnicy
To małe, ale naprawdę piękne jeziorko powstałe po zalaniu kopalni kredy. Nazwa pochodzi od niebieskawo-zielonej barwy lustra wody wywołanej rozszczepieniem światła słonecznego w czystej wodzie i odbiciem od białego (kredowego) podłoża. Najpiękniejsze efekty oczywiście podziwiać można przy słonecznej pogodzie. My wracamy tu podczas każdej podróży nad Bałtyk. Warto, jeśli lubicie spektakularne zdjęcia z turkusowym tłem i wędrówki w lesie brzegiem jeziorka.
Gospoda obok to stary niski budynek , a w menu m.in. frytki. Stosunkowo nowym elementem krajobrazu są drewniane łodzie ze stolikami. Jest plac zabaw, w tym roku odmalowany, ale wybrakowany. Parking płatny 8zł.
Kamień Pomorski
Około 40 km od Międzyzdrojów leży Kamień Pomorski. Od 2011 roku w mieście zaczął funkcjonować jeden z najnowocześniejszych, największych i najpiękniejszych portów jachtowych na południowym Bałtyku. Jest miejscem imprez kulturalnych, regat. W porcie wypijecie pyszną kawę w kawiarni Pistacchio, jeśli oczywiście uda się Wam złożyć zamówienie u obsługi, a kelner zechce je później dostarczyć. Obok lokalu stoi ogromna szachownica, stan techniczny nie jest idealny, ale w zabawie dzieciom to nie przeszkadza.
Na pomoście spotkać można lokalnych wędkarzy, więc maluchom udało się poprzyglądać złowionym rybnym okazom. Widoki naokoło malownicze, można długo spacerować specjalnie przygotowanymi ścieżkami.
Kilkaset metrów wyżej stoi romańsko – gotycka Katedra św. Jana Chrzciciela z oryginalnymi barokowymi organami, w związku z czym odbywają się tu co roku (czerwiec – wrzesień) Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.
Kamień Pomorski słynie oczywiście z Muzeum Kamieni urządzonym w średniowiecznej Baszcie Wolińskiej. Eksponaty umieszczone są w kilku salach i pochodzą z różnych części Polski, Europy, ale również kosmosu. Wystawa nie jest interaktywna. Młodszym może się nie spodobać. W jednej z sal zobaczyć można pełne jaj gniazdo kaczodziobego gatunku dinozaura oraz szkielet Deinonycha w stanie kompletnym. Wyświetlany jest tutaj film, wcale nie – jak zapewniają wzmianki na lokalnych stronach internetowych – edukacyjny. To animowana bajka z mówiącymi ludzkim głosem dinozaurami, przeżywającymi wymyślone przygody. Zero związku z dotychczasową wiedzą o życiu na temat dinozaurów. Nie było możliwości przerwania bajki ani modyfikacji głośności, a szkoda, bo w sali ustawiona była „piaskownica”, w której (chyba) dzieci mogły przyjąć rolę paleontologa.
Ogromną zaletą muzeum jest taras widokowy na szczycie baszty, do którego dostać się można, pokonując strome schody. W muzeum znajduje się bogato zaopatrzony sklepik z pamiątkami, w tym mnóstwem kamieni o „cudownej mocy”. Co kto lubi…
My lubimy place zabaw. Naprzeciwko katedry przy SP nr 2 znaleźliśmy jeden.
Według legendy nazwa miasta pochodzi od Królewskiego Głazu (Kamienia), na którym Bolesław Krzywousty przyjmował defiladę żeglarzy po opanowaniu Pomorza w 1121 roku. Kamień znajduje się w wodach Zalewu Kamieńskiego, niedaleko brzegu Wyspy Chrząszczewskiej.
Średniowieczne grodzisko i neogotycki kościół w Lubinie
Reklamowane w okolicy pozostałości po słowiańskim grodzie mogą nie zainteresować maluchów. W 2017 były to dwa stanowiska niedawno zakończonych prac archeologicznych. Natomiast widok z tarasów, jaki roztacza się na Zalew Szczeciński i Krainę 44 Wysp jest godny polecenia. Dostępne są lunety i punkt gastronomiczny z przewagą słodkości.
Kilkaset metrów od grodziska stoi neogotycki kościół z XIX wieku ze strzelistą ceglaną wierzą. Przed świątynią znajduje się granitowa chrzcielnica z XII wieku pochodząca prawdopodobnie z poprzedniej świątyni.
Marina Wapnica – Międzyzdroje
Kameralny, zadbany i czysty port. Port jachtowy usytuowany jest przy jeziorze Wicko Wielkie. Dobre miejsce na piknik.
Stanowisko broni V-5 w Zalesiu
Ze względu na wiek synów i ich obecne zainteresowania nie odwiedziliśmy jeszcze stanowiska broni V-3 w Zalesiu. Myślę, że nadrobimy to za rok, szczególnie, że raz po raz, czytając komentarze w Internecie napotykam na niesamowicie pozytywne opinię dotyczące elokwencji, dowcipu i kompetentności tamtejszego przewodnika. Trzeba więc skorzystać z takich udogodnień:)
Wolin
W Skansenie Słowian i Wikingów byliśmy dawno dawno temu, jeszcze bez dzieci. Szczerze mówiąc mało pamiętam z tamtego miejsca, a zazwyczaj nawet, jeśli pamięć zawodzi, to zdjęcia pomagają mi odświeżyć miejsca, osoby, atrakcje. A tu nic… Pozostały tylko fotografię.
Na pewno każde dziecko bardzo dobrze zapamięta most obrotowy w Wolinie. Starszy syn był pod wrażeniem. Most jest jednym z czterech mostów obrotowych w Polsce. Dokładny harmonogram otwierania i zamykania mostu znajduje się tutaj.
Może Wam udało się odkryć inne ciekawe dla dzieci miejsca niedaleko Międzyzdrojów? Znacie te opisane przeze mnie? Jak wrażenia?
Teneryfa — atrakcje dla dzieci — nasz TOP 15
Pingback: Międzyzdroje - nie takie złe, jak je malują. Jak nie nudzić się z dzieckiem nad Bałtykiem? - Przystanek Rodzinka