Gra “Zaczarowane drzewo” urzeka estetyką wykonania (w całości zrobiona jest z drewna) oraz bajkową szatą graficzną mającą uzasadnienie w pojawiających się w niej motywach fantasy (magiczny las, kurczące i rosnące drzewo, zwierzęta mające czarodziejskie moce). “Zaczarowane drzewo” to gra zręcznościowa z elementami myślenia strategicznego, ale i z pewną dozą – lubianej przez najmłodszych rozgrywających – losowości.
Zawartość
Cały zestaw do gry mieści się w dużym, ale wygodnym pudełku. W skład gry wchodzą:
- 44 drewniane pieńki w 4 kolorach (po 10 w każdym kolorze i po 1 zapasowym z każdej barwy), na które samodzielnie nakleja się etykietki w odpowiednich kolorach i z różnymi symbolami,
- 4 drewniane żetony-znaczniki w czterech kolorach,
- 1 żeton korony drzewa,
- drewniana kostka (1-1-2-2-3-3),
- instrukcja.
Przedział wiekowy
- sugerowany przez producenta wiek: 6+,
- nasza sugestia: 5+.
Rozwijane umiejętności
- sprawność motoryczna i manualna,
- percepcja wzrokowa,
- myślenie logiczne i elementy myślenia strategicznego (zwłaszcza podczas operowania mocami ataku i obrony zakodowanymi w pieńkach z symbolami: żuka, wiewiórki, sowy, grzybka i ważki),
- uwaga i koncentracja.
Gra znajduje się w zestawieniu:
🔥 Najlepsze gry karciane i gry planszowe dla dzieci – lista 30 gier 🔥
Charakterystyka rozgrywki
Przed rozpoczęciem gry każdy z graczy otrzymuje 10 pieńków w wybranym przez siebie kolorze i znacznik gracza, który odwrócić należy obrazkiem do dołu.
Rozgrywka polega na wspólnym budowaniu drzewa w celu pozbycia się wszystkich swoich pieńków oraz zdobycia 2 pieńków w kolorach innych graczy. Liczbę dokładanych lub zabieranych z drzewa pieńków (to gracz decyduje o rodzaju akcji: budowaniu lub skracaniu drzewa) określa cyfra wyrzucona na kostce (1, 2 lub 3).
O czym należy pamiętać?
- jeśli kostka wskazuje większą cyfrę, niż aktualnie drzewo liczy pieńków, wtedy gracz musi budować,
- elementy dokłada się tylko na górę lub zabiera tylko z góry (nie ze środka ani z dołu).
- gdy drzewo się zawali podczas akcji, gracz, który aktualnie wykonywał akcję, zabiera wszystkie pieńki, które spadły,
- akcje należy wykonywać w całości, chyba że nie ma takiej możliwości (np. zmuszony jest do dokładania – ponieważ poprzednik umieścił na szczycie żuka, ale wyrzucił 2 i ma już tylko 1 pieniek, więc musi dołożyć 1 pieniek).
Niektóre z pieńków posiadają symbole mające magiczne moce. Działają w czasie ruchu następnego gracza tylko wtedy, gdy pieniek z naklejką stoi na samej górze na koniec naszej tury. W grze są cztery moce ataku i jedna obrony:
- sowa – następny gracz traci rundę,
- ważka – następny gracz musi dołożyć lub zabrać 4 pieńki w swojej turze,
- wiewiórka – następny gracz musi w swojej turze zabrać pieniek lub pieńki,
- żuk – następny gracz może jedynie dołożyć pieniek lub pieńki w swojej turze,
- grzyb – chroni gracza, który położył pieniek, przed działaniem każdej mocy w swojej następnej turze (gracz odwraca swój znacznik grzybkiem do góry na czas jednej tury).
Ogromne znaczenie podczas budowy drzewa ma precyzja i sprawność manualna graczy. Drzewo można budować prosto lub krzywo, utrudniając przeciwnikom ruchy.
Gra kończy się, gdy któryś z graczy zdobędzie 2 pieńki w kolorach innych graczy i równocześnie pozbędzie się swoich. Dodatkowo (można zrezygnować z tej opcji) musi wyrzucić w ostatniej turze dokładną cyfrę, która sumarycznie pozwoli mu spełnić pozostałe warunki wygranej (2 cudze pieńki i pozbycie się swoich).
Łatwiejszy wariant dla młodszych graczy (rezygnacja z symboli na pieńkach) i trudniejszy dla wprawionej pary graczy dokładnie opisuje instrukcja.
Gra jest źródłem wielkich emocji, bo zawalające się niespodziewanie drzewo nie da się magicznie odbudować.
Gra “Zaczarowane drzewo” ukazała się nakładem wydawnictwa Muduko. Do kupienia m.in. tutaj.
Szukacie atrakcyjnej gry ćwiczącej refleks i koncentrację? Dla graczy lubiących żywiołowe rozgrywki, zdrową rywalizację i po prostu dobrą zabawę polecamy “Bumpi” – grę z podskakującymi kostkami ćwiczącą refleks i koncentrację.
Jeśli zależy Wam na grach dynamicznych, ćwiczących jednocześnie koncentrację, spostrzegawczość i refleks, to we wpisie “Refleks, zwinność, zręczność i zabawa – trzy gry planszowe dla przedszkolaków, w których pozytywne emocje sięgają zenitu” znajdziecie dokładną charakterystykę sprawdzonych gier z tego działu.