Gdyby tak pirat zamienił się tułowiem z czarownicą? Albo nogami z damą dworu? Jak wyglądałby kowboj wywijający wachlarzem tancerki zamiast lassem? Działyby się rzeczy przezabawne. I dokładnie taka jest gra “Mimix”. Śmieszna, zwariowana, szybka i prosta. Tworzenie niedorzecznych i tym samym komicznych postaci, przewaga losowości w rozgrywkach dzięki ulubionej przez dzieci kostce sprawia, że najmłodsi gracze, do których kierowana jest gra, czują się podczas rozgrywek, jak ryby w wodzie.
Nie trać czasu na układanie poprawnych wizerunków, puść wodze fantazji, baw się dobrze i wygrywaj. Bo kto pierwszy, ten lepszy!
Zawartość
Gra mieści się w średniej wielkości pudełku.
W skład gry wchodzą:
- 36 płytek (po 6 z różnymi nakryciami głowy, oczami, nosami, ustami, brzuchami i nogami, na których rewersie znajdują się oczka – jedno, dwa, lub trzy)
- 6 plansz ze schematami postaci do uzupełnienia przez płytki,
- kostka do gry,
- instrukcja.
Przedział wiekowy
- sugerowany przez producenta wiek: 4+
- nasza sugestia: zdecydowanie 3+, jeśli tylko posługiwanie się kostką i identyfikacja liczby oczek z kostki i tafelka nie stanowi problemu.
Rozwijane umiejętności
- kreatywność,
- percepcja wzrokowa,
- wyobraźnia,
- uwaga i koncentracja,
- pamięć,
- rozumienie symboli.
Gra “Mimix” – charakterystyka rozgrywki
Kto pierwszy, ten lepszy. A konkretnie, kto jako pierwszy zapełni wszystkie sześć pól na swojej planszy, ten wygrywa.
Gracze (2-4) wybierają dowolną planszę i na zmianę rzucając kostką, dopasowują płytki (ułożone obrazkami do dołu, a widocznymi symbolami oczek do góry) do swojego schematu.
Możliwe są trzy akcje.
Gdy wypadną oczka, zabieramy płytkę, która na tylnej stronie ma taką samą liczbę oczek, jak wypadła na kostce. Gwiazda na kostce pozwala na wybór dowolnie wybranej płytki. Pole z maską i czapką złodzieja jest okazją do zabrania płytki sąsiadowi i położenia jej na odpowiednim wolnym polu na swojej planszy. Gwiazda ze strzałką to swego rodzaju joker dla wszystkich – każdy gracz może wziąć jedną dowolną płytkę ze stołu i położyć ją na odpowiednim wolnym polu na swojej planszy.
O czym należy pamiętać? Jeżeli gracz odkryje płytkę z częścią, którą ma już zakrytą na swojej planszy, może zamienić dotychczas posiadaną płytkę na nową, odkładając niepotrzebną na stole obrazkiem do dołu.
Gra “Mimix” – recenzja
Wygrywają osoby, którym sprzyja los i które akceptują niecodzienne, zwariowane rozwiązania. Owe dziwaczne układanki są nie tylko gwarancją wygranej, ale i potrafią rozbawić każdego malucha i nie tylko. Bo kto nie lubi świata na opak?
Zaskakujące kombinacje rozwijają wyobraźnię, a kolorowe, wyraziste, bajkowe ilustracje rysowane kreską z poczuciem humoru zachwycają.
Tworząc nietypowe kombinacje liczy się nie tylko szczęście (rzut kostką), ale i pamięć (odszukiwanie odłożonych przez innych elementów). Dodatkowy element negatywnej interakcji w postaci akcji “kradzież” jest okazją, by włączyć strategiczne myślenie i ocenić, jak najlepiej zaszkodzić przeciwnikowi i jakiej płytki go pozbawić.
Element edukacyjny – dopasowywanie elementów do układanki względem wielkości podnosi wartość gry. Prostą, ale atrakcyjną opcją jest możliwość uzupełniania schematów, w indywidualnej zabawie, bez kostki, i czerpanie satysfakcji ze zgodnego z rzeczywistym wyglądem postaci dopasowywania części twarzy i ciała do reszty układanki.
Proste i zrozumiałe zasady nie wydłużają przygotowania do gry. Po prostu rzucamy kostką, dobieramy odpowiednie płytki, tworząc dziwaczne, zabawne postacie.
Gra „Mimix” to doskonały tytuł dla początkujących, najmłodszych graczy.
Dobrej zabawy!
Gra “Mimix” ukazała się nakładem wydawnictwa Piatnik.
Sprawdźcie też recenzję modyfikacji kalambur – Gra „Chmury. Kalamburowe układanki” – recenzja.