Gra “Banda stworów” to kolejna zaskakująca wariacja na temat kalambur. Po pierwsze — oryginalni w grze (dedykowanej dzieciom) są bohaterowie, to przecież potwory. Na szczęście ich po trosze dziwaczny, a na pewno sympatyczny wygląd i sytuacyjne zagubienie (poszukują swoich bliźniaków) sprawia, że daleko im do rozwścieczonych bestii rodem z dziecięcych koszmarów. Po drugie — pod pretekstem towarzyskich potyczek słownych ukryty został spory walor edukacyjny gry (wzbogacanie słownictwa, tworzenie opisów postaci, pamięć). Po trzecie — mnogość proponowanych wariantów gry znacząco rozszerza kategorię użytkowników. Wygrywają osoby elokwentne, trafnie opisujące postać, strzegące się zakazanych słów i potrafiące ujarzmić emocje nawet pod presją upływającego czasu. Gotowi na kompletowanie swojej bandy potwornych bliźniaków?
Zawartość “Bandy stworów”
Gra mieści się w dużym pudełku. Jako dodatek idealnie więc sprawdziłby się woreczek, do którego powędrowałyby kafelki i klepsydra z kośćmi, by poręcznie można je było zabrać w plener lub do znajomych.
W skład gry wchodzą:
- 108 tekturowych kafelków (2 talie liczące 54 kafelki ze stworami w 3 kolorach),
- 2 drewniane kości,
- klepsydra,
- instrukcja przejrzyście wyjaśniająca zasady.
Przedział wiekowy “Bandy stworów”
- sugerowany przez producenta wiek: 7+
- nasza sugestia: zdecydowanie 5+, jeśli macie w domu lub grupie elokwentne 5-latki.
Rozwijane umiejętności w grze “Banda stworów”
- słownictwo,
- układanie opisów,
- uogólnianie i kategoryzowanie,
- wyobraźnia,
- spostrzeganie wzrokowe,
- uwaga i koncentracja,
- kompetencje społeczne (współpraca, interpretowanie treści komunikatów drugiej osoby),
- rozumienie symboli (czytanie treści kości).
Gra znajduje się w zestawieniu:
🔥 Najlepsze gry karciane i gry planszowe dla dzieci – lista 30 gier 🔥
Charakterystyka rozgrywki gry “Banda stworów”
Gdy wszyscy gracze podzieleni na drużyny zasiądą np. do wspólnego stołu, potasowane kafelki z czerwonym rewersem należy ułożyć w stos, z kolei niebieskie swobodnie lub w kolumnach i rzędach rozłożyć, by figurujące na nich potwory były widoczne dla każdego uczestnika gry.
Następuje rzut kośćmi, których symbole wskażą cechy stworów, o których nie można mówić, opisując poszukiwanego potwora-bliźniaka w kafelkach z niebieskim rewersem, czyli rozłożonych na stole.
Przewrócenie klepsydry równoznaczne jest z rozpoczęciem tury i dobraniem (przez wytypowanego gracza z drużyny) z zakrytego czerwonego stosu kafelka ze stworem. Podczas opisywania stwora reszta drużyny stara się odnaleźć jego bliźniaka wśród stworów widocznych na stole.
Gdy klepsydra wskaże koniec czasu, następuje tura kolejnej drużyny.
O czym należy pamiętać:
- jeżeli stwór z pomocą drużyny znajdzie bliźniaka, kafelki rodzeństwa kładzie się przed odpowiadającą drużyną,
- jeżeli wskazany stwór nie jest bliźniakiem, zostaje na stole, a dobrany kafelek odkłada się na spód zakrytego stosu,
- gdy w opisie stwora gracz użyje zakazanej cechy, a przeciwna drużyna to zauważy, dobrany stwór wędruje na spód zakrytego stosu.
Gra kończy się, gdy wyczerpią się wszystkie kafelki lub (jeśli zostanie to wcześniej uzgodnione) po określonej liczbie tur. Wygrywa zespół z większym stosem.
“Banda stworów” to kolejny pewniak nie tylko na rodzinne popołudnie, ale i towarzyskie spotkania. Proste zasady, znana mechanika, duża regrywalność ( 54 stwory i aż 12 symboli zakazanych cech) i mnóstwo wariantów gry (memo dla najmłodszych, rozgrywki w obcym języku, rezygnacja z kości, opcje dla 2 i 3 graczy itp.) sprawia, że gra toczyć może się w różnych grupach wiekowych na rozmaite sposoby. A emocje? Gwarantowane!
Banda Stworów pojawiła się na liście rekomendacji do najbardziej prestiżowej nagrody na świecie: Spiel des Jahres.
W Polsce gra zdobyła wyróżnienie w konkursie Zabawka Roku oraz główną nagrodę w plebiscycie Świat Przyjazny Dziecku.
Gra “Banda stworów” ukazała się nakładem wydawnictwa Muduko.
Jeśli nie znacie jeszcze najmniejszej karcianej pod słońcem, to polecamy “Gold” – Gra „Gold” – w pogoni za złotem.
A może macie ochotę na udaną modyfikację popularnej gry strategicznej — kółko krzyżyk? Recenzja czeka we wpisie – „4Mation” – gra logiczna nie tylko dla dorosłych.