„Gdzie jest moja córka?” to matczyny opis natury i osobowości córki. Szerzej, to próba ujęcia w słowa, scharakteryzowania oblicza każdego z nas – naszego wielowymiarowego wnętrza, złożonych i sprzecznych cech charakteru, ale i wreszcie (na co autorka zwraca uwagę dopiero na końcu poszukiwań) wyglądu zewnętrznego, którego ocena niestety niejednokrotnie przysłania nam myślenie o najważniejszych, a niewidzialnych dla oczu przymiotów człowieka (przysłowiowe ocenianie po okładce).
Odkrywanie osobliwości bliskiej osoby (w domyśle każdego człowieka) odbywa się podczas kreowanej przez mamę i córkę zabawy w chowanego.
Moja córka lubi się chować.
Jak ślimak do swojej muszli.
Wtedy trudno mi
ją znaleźć.
Ukrywająca się za meblami i przedmiotami domowymi córka w oczach matki przyjmuje postać kolejno wymienianych zwierząt, oddających cechy osobowości i temperamentu dziewczynki.
Jest uważna jak surykatka,
ale czasem obojętna jak leniwiec.
Czasem jest groźna jak lew,
a czasem łagodna jak owieczka.
Moja córka jest
wewnątrz delikatna
i miękka,
a na zewnątrz
jest twarda
i lubi się chować.
Dwie sprzeczne, ale możliwe do współistnienia w jednej osobie cechy. Jedna, ale dwustronna ilustracja malująca złożoną naturę człowieka. Wierzch i spód, wnętrze i wygląd, niewidzialne dla oczu, ale odczuwane sercem.
Każdy element świata przedstawionego, mebel, sprzęt gospodarstwa domowego, fragment tworzonego wnętrza powstał ze zbieranych przez autorkę latami materiałów, szmatek i części ubrań. W nich dodatkowo kryją się piętrzące się na ilustracjach osobiste historie, skrajne emocje, codzienne doświadczenia.
Prostota formy i głębia przekazu. Książka wzruszająca, mądra, piękna…
Książka “Gdzie jest moja córka?” Iwony Chmielewskiej wydana została nakładem wydawnictwa Format.
Polecam również „Co robią uczucia?” Tiny Oziewicz i Aleksandry Zając, czyli ilustrowany rysunkami w minimalistycznym stylu, opisany lapidarnym i zarazem esencjonalnym tekstem katalog ludzkich emocji. Obszerną recenzję znajdziecie we wpisie – „Co robią uczucia?” – liryczny i metaforyczny album ludzkich emocji.