Danie główne wielkoformatowego i obszernego “Daj gryza” stanowi mieszanka ciekawostek z wielu dziedzin – historii, kultury, przyrody. Na deser czytelnik otrzymuje gotowe do wykonania smakowite przepisy kulinarne. Lektura okraszona zostaje efektownymi i bardzo szczegółowymi ilustracjami, którymi delektować się można od okładki do okładki, jak świetnie dobranym trunkiem do posiłku.
Autorzy “Daj gryza” zapraszają do kulturowej (nie tylko kulinarnej) podróży iście sensorycznym tropem – śladem potraw, przypraw i składników z różnych zakątków świata aż 5 kontynentów. Opis w przewadze wyśmienitych, czasami także nieapetycznych, bądź niejadalnych – z punktu widzenia czytelnika – dań stanowi punkt wyjścia do snucia opowieści dotyczących historii, kultury i przyrody 26 państw kuli ziemskiej.
Kulinarna historia 26 państw świata
Każdemu krajowi poświęcono dwie rozkładówki.
Po marginesy wypełnia je ilustrowana historia państwa, która przedstawiona również w narracyjnym tekście przybiera formę wypunktowanych ciekawostek uwzględniających poszczególne elementy obrazków (oznaczone cyfrą w tekście i na ilustracjach).
Misternie dopracowana warstwa graficzna to nie tylko prezentacja charakterystycznych miejsc, budowli, historycznych zdarzeń, rozpoznawalnych cech fauny i flory, to także widniejąca na ilustracji flaga konkretnego państwa, ale i odpowiednio dobrana do kraju kolorystyka.
Trzecim stałym elementem rozkładówek (prócz ilustrowanej oraz opisanej ciekawostkami kulinarnej historii kraju) są czytelne przepisy tradycyjnych potraw, które krok po kroku prezentują sposób przygotowania dania lub przekąski.
Geograficzne, kulinarne i historyczne podróże
Książkę można czytać na wiele sposobów.
Jeśli interesują nas konkretne kraje, odszukujemy je na mapie – tam obok celu podróży znajdziemy numer strony.
Poszukując pomysłu na coś pysznego, wystarczy posiłkować się spisem potraw umieszczonym po geograficznym spisie treści.
Dla czytelników z historycznym zacięciem przygotowano trzeci spis treści – chronologiczny – na końcu książki. Pozwoli on podróżować w czasie.
Po czwarte, jeśli interesuje nas tylko konkretne pojęcie, danie, informacja, zerknąć możemy do indeksu, który ułatwi wyszukiwanie konkretnych wiadomości.
Smakowita uczta
Tak oto “Daj gryza” jest książką do wnikliwego czytania (zdecydowanie nie jednorazowego i nie na raz), albumem do wzrokowego eksplorowania, vademecum pełnym historycznych i kulturowych odkryć oraz osobliwą książką kucharską. Uczta dla oczu, umysłu i – w przypadku praktycznie rozsmakowanych w lekturze czytelników – dla podniebienia.
Co sprawia, że szafran jest najdroższą przyprawą na święcie? Co pożytecznego dla drzew figowych robi bleskotka, owad podobny do malutkiej osy (i nie chodzi tu o zwyczajne zapylenie kwiatów)? Jak wygląda smoczy owoc? W którym kraju je się słodki chleb umarlaka i cukrowe czaszki? Czy ananasy rosną na drzewach?
Na te i setki innych pytań odpowiedzą Aleksandra i Daniel Mizielińscy oraz Natalia Baranowska.
Książkę “Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu” Aleksandry i Daniela Mizielińskich oraz Natalii Baranowskiej wydało wydawnictwo Dwie Siostry. Książka do kupienia m.in. tutaj.
Przy okazji polecamy inną wielkoformatówkę Aleksandry i Daniela Mizielińskich – „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych”.