“Co wstrząsa ziemią? Wulkany, cyklony, tsunami, trzęsienia ziemi i inne klęski żywiołowe” to książka pokazująca niszczycielską potęgę natury i ogromną bezradność człowieka w obliczu klęsk żywiołowych. Czekaliśmy na książkę, która przypomni panoszącemu się po Ziemi gatunkowi ludzkiemu, kto tu rządzi.
Gdzie jest miejsce człowieka podczas katastrof geologicznych, trzęsień ziemi i tsunami? W jakim stopniu współczesna technologia jest w stanie przewidzieć wybuch wulkanu lub lawin śnieżnych? Czym huragan różni się od orkanu i cyklonu tropikalnego, a czym śnieżyca od burzy lub zamieci śnieżnej? Jakie mity o tornadach błędnie powtarzane, potęgują skutki trąb powietrznych? W jakim stopniu zmiany klimatu powiązane są z katastrofami meteorologicznymi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w 11 rozdziałach popularnonaukowej książki przeznaczonej dla czytelników spragnionych wstrząsających faktów o potędze przyrody.
“Co wstrząsa ziemią” – merytoryczna powaga i komiksowy styl ilustracji wobec niszczycielskiej potęgi natury
Katastrofy geologiczne, trzęsienie ziemi, tsunami, wulkany, lawiny śnieżne, katastrofy meteorologiczne, cyklony tropikalne, tornada, śnieżyce i burze gradowe oraz niekontrolowany ogień. 10 rodzajów klęsk żywiołowych zostaje przystępnie i zwięźle opisanych. Co ciekawe, każde zjawisko zilustrowane zostało rysunkami w komiksowym stylu (wyraźny kontur, mocne kolory), z przewagą schematów, przekrojów, planów czy infografik. W żadnym wypadku luźna, bo pozbawiona np. zdjęć, warstwa graficzna nie ujmuje powagi niszczycielskim zjawiskom.
Opis każdej kolejnej klęski żywiołowej rozpoczyna się od wytłumaczenia jej genezy — oczywiście w towarzystwie korespondującej z tematem ilustracji. Następnie pojawiają się typy i rodzaje danego zjawiska (również poparte wyrazistymi, ale schematycznymi rysunkami), możliwe sposoby zapobiegania im, kolejno — konkretne podpowiedzi, czyli czynności i działania, które w razie katastrofy podjąć powinien człowiek. Na koniec czytelnik zaznajomiony zostaje z najczęstszymi skutkami klęsk żywiołowych. Każdy rozdział wieńczy mapa świata z zaznaczonymi kilkoma miejscami, w których dochodziło do najdotkliwszych katastrof. Wszystko czytelnie i obrazowo, jak na książkę popularnonaukową przystało.
GENEZA ZJAWISKA
RODZAJE ZJAWISKA
ZACHOWANIE W RAZIE NIEBEZPIECZEŃSTWA
SKUTKI KLĘSK ŻYWIOŁOWYCH
Ostatni — alarmujący o niepokojących i z roku na rok postępujących zmianach – 11 rozdział pochyla się nad zjawiskiem zmian klimatycznych, które z katastrofami meteorologicznymi oraz geologicznymi tworzą coś na kształt sprzężenia zwrotnego.
MAPY
Wstrząsające ciekawostki jak alarm budzący społeczną odpowiedzialność
Jak każda popularnonaukowa książka “Co wstrząsa ziemią?” naszpikowana jest intrygującymi faktami, które trafnie obrazują istotę i zasięg zjawiska.
Czy owe wstrząsające ciekawostki o potędze natury są w stanie obudzić uśpione postawy społeczne? Na zachętę do odpowiedzi załączam kilka faktów-refleksji dających do myślenia. Stanowić one mogą doskonały punkt wyjścia do poważnych rozmów z młodymi czytelnikami. Warto budzić w nich aktywistyczną postawę i wiarę w siłę sprawczą w związku z nierzadko bagatelizowanym tematem zmian klimatycznych, z którymi niestety przyjdzie się im zmierzyć w jeszcze większym wymiarze.
Często tymi, których najbardziej dotyka klęska żywiołowa, są ci najbardziej bezbronni; ci, którzy nie mają innego wyjścia i żyją w strefie zagrożenia, na zrujnowanych osiedlach.
Klęski żywiołowe szkodzą nie tylko ludziom. Pogorszenie jakości gleby i wody, spalone lasy i zmieniające się linie brzegowe mogą mieć ogromny wpływ na ekosystemy i zamieszkujące je dzikie zwierzęta.
To ironia losu, że ci najmniej odpowiedzialni za zmiany klimatu najbardziej cierpią z tego powodu.
Książka “Co wstrząsa ziemią? Wulkany, cyklony, tsunami, trzęsienia ziemi i inne klęski żywiołowe” Robina Jacobsa z ilustracjami Sophie Williams w tłumaczeniu Adama Pluszki ukazała się nakładem wydawnictwa Kropka. Publikację można kupić w księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl w dziale książek popularnonaukowych dla dzieci.
Polecamy również książkę „Everest”, która jest podróżą na wierzchołek świata, górę marzeń i szczyt wyzwań.