kuku i supertata 14

„Kuku i Supertata” – zwyczajne rodzicielskie supermoce

Tym razem nie mama i nie dziadek stają się współbohaterami kolejnej książki z serii o kilkuletnim Kuku. W „Kuku i Supertata” to właśnie tata (ojciec Kuku – ten konkretny, ale i jako reprezentant całej grupy tatusiów na całym świecie) to bohater, ba – nawet superbohater. Posiada rodzicielskie supermoce – potrafi sprostać wyzwaniom codziennej rutyny, ale przede wszystkim sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie, bo jego szerokie ramiona chronią go przed całym złem świata, a w chwilach smutku i bólu dają ukojenie. Jego supermocą jest miłość!

Seria „Kuku”

Dzięki serii o Kuku, młodym empatycznym chłopcu, odkryliśmy najlepszą i najtrwalszą pamiątkę, jaką każda mama obdarowuje swoje dzieci („Kuku i historia pępka”), przekonaliśmy się również, czym jest szczęście („Kuku szuka szczęścia”), a ostatnio nawet poznaliśmy, jak niepomierną radością jest dawanie („Kuku zostaje Świętym Mikołajem”).

kuku szuka szczescia kaminska
kuku zostaje swietym mikolajem 7

Zabawa w superbohaterów

Tym razem, w „Kuku i Supertata” młody czytelnik ma okazję podziwiać Kuku podczas zabawy, w której razem z wiernym towarzyszem gier – psem Rajtkiem, wciela się w rolę superbohatera. Wykreowane przez nich postacie (których wyobrażenia bazują na rozpowszechnionych w kulturze masowej amerykańskich komiksach, filmach i książkach) mają oczywiście peleryny (koce przewiązane na szyi) i posługują się walecznymi okrzykami. Niestety jednak nie posiadają nadzwyczajnych zdolności, takich jak np. ogromna siła, z mocą której stolik mógłby łamać się od uderzenia ręki. Zabawa kończy się więc bólem dłoni, płaczem i niezadowoleniem Kuku. Ponadto główny bohater zarzucony zostaje obowiązkiem posprzątania superbałaganu.

kuku i supertata 4
kuku i supertata 5
kuku i supertata 6

Na szczęścia z beznadziejnego położenia ratuje syna tata, proponując zamienić nudne powolne robienie porządków na zabawę w sprawnie superszybkie sprzątanie przez SuperKuku. Ponownie pojawiają się okrzyki, bieganie. Po raz kolejny również zdarza się wypadek – Kuku przydeptuje sobie pelerynę i jak długi ląduje na podłodze.

kuku i supertata 8

Straszny ból kolana mija, gdy synek, za radą taty wtula się mocno w ramiona rodzica:

– Ściskaj mnie mocno, jak najmocniej! – mówi tata. – Wtedy
cały ból sobie pójdzie, zobaczysz.

I tata ma rację.

kuku i supertata 9

W poszukiwaniu osobistego superbohatera

Jeszcze tego samego dnia Kuku doświadczy innych supermocy swojego taty. Szybko też przypomina sobie również inne sytuacje, na podstawie których, już na spokojnie – wieczorem w łóżku, dochodzi do bardzo ważnych wniosków.

Co robią superbohaterowie?
Hmm… Bronią innych i się nimi opiekują. Po to w końcu są.
A tata? Tata przecież też broni innych. Na przykład Kuku.

kuku i supertata 10

W parku obronił go przed groźnym psem, w domu opiekował się nim, gdy zachorował….

Tak. Jego tata jest superbohaterem. Musi więc mieć pelerynę – może czerwoną, czarną. No właśnie, czy aby na pewno? Nocą, ruszając na jej poszukiwanie, dowie się, że peleryna taty jest niezwykła. Dlaczego? Odpowiedzi szukajcie w „Kuku i Supertata”.

kuku i supertata 13

Książka „Kuku i Supertata” Moniki Kamińskiej z ilustracjami Andrzeja Tylkowskiego ukazała się nakładem wydawnictwa Mamania.

O tacierzyństwie w literaturze dziecięcej rozpisałam się we wpisie – Tata – pierwszy bohater każdego dziecka. W książce i w życiu. Znajdziecie tam opis aż siedmiu serii z tatą we wcale nie epizodycznej roli. Swoją drogą – poznajcie czyj to tata na obrazku niżej?

Rose Lagercrantz Dunia Eva Eriksson

Nie chcesz, by ominął Cię kolejny wpis? Polub Przystanek Rodzinka na Facebooku.

Podobał Ci się ten wpis? Podziel się z innymi!

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry