IMG

Zegar LEGO DIY, którego nigdy nie uda się nam skończyć

Fascynacja Lego wśród małych i dużych członków naszej rodziny nie ustaje. Po stoliku DIY będącym platformą budowlanych pomysłów i centrum zabaw chłopców, przyszedł czas na zegar.

zegar lego diy lego clock
zegar lego diy lego clock

Pomysł posiadania zegara zrodził się z potrzeby starszego syna, który zamęczał nas pytaniami typu ile jeszcze? czy to długo? czy to krótko? w prawie każdej możliwej sytuacji oczekiwania na jakieś ważne wydarzenia (wyjście do teatru, wyjazd do dziadków) czy nawet zwykłe zajęcia lub czynności mające miejsce w domu. Odnoszenie się do stałych elementów dnia (Do dziadków pójdziemy po podwieczorku, Zdjęcia obejrzymy przed pójściem spać, Teatrzyk odbędzie się w trakcie pobytu w przedszkolu) lub innego linearnie ujętego okresu czasu okazywało się być coraz częściej zbyt mało konkretną odpowiedzią.

Trudną umiejętność czytania zegara postanowiliśmy urozmaicić, kupując zegar – oczywiście z motywem klocków LEGO. Przeglądając oferty sklepów szybko okazało się, że ścienne zegary analogowe nie trafiają w nasz rodzicielski gust. Najlepszym wyjściem było więc przygotowanie swojego unikalnego zegara.

Potrzebne rzeczy

Coś dla małych i dużych fanów LEGO i “Przyjaciół” – zestaw Friends CENTRAL PERK.

lego friends central perk

Etapy wykonania

  • Zebranie potrzebnych materiałów

Płytka konstrukcyjna została nam z poprzednich zakupów do stolika LEGO. Największym wyzwaniem okazało się znalezienie (spośród kilku klasycznych i wymieszanych zestawów LEGO) odpowiedniej ilości i wielkości kloców potrzebnych do ułożenia poszczególnych cyfr. Godzinna kategoryzacja zwieńczona została sukcesem.

zegar lego diy lego clock
zegar lego diy lego clock

Należy zastosować mechanizm zegarowy z gwintem o długości co najmniej 14-15 mm (wysokość klocków wraz z płytką konstrukcyjną to około 10mm). Wybraliśmy wariant ultracichy (nocna nadwrażliwość na dźwięki wszelakie co poniektórych 🙂 ), mając tym samym na uwadze, że pojęcie sekundy tworzyć się będzie tylko w oparciu o rytmiczny ruch sekundnika i relacje czasu trwania tego jednego ruchu do obrotu w ciągu całej minuty.

zegar lego diy lego clock
zegar lego diy lego clock
zegar lego diy lego clock
zegar lego diy lego clock
  • Montaż mechanizmu zegarowego

Praca konstrukcyjna sprowadza się do wywiercenia dziury na środku płytki konstrukcyjnej o średnicy odpowiadającej średnicy mechanizmu zegara.

  • Przyczepienie cyfrowych klocków

Małym problemem było samo ułożenie godzin. Która “siódemka” jest ładniejsza? Czy “jedynka z daszkiem” czy “bez daszka” zbliżona jest bardziej wyglądem do tradycyjnej arabskiej “jedynki”. Pytań było tyle, ile wizualnych wariantów każdej cyfry udało mi się podpatrzeć w Internecie. Przekonajcie się sami, że sprawa tylko z pozoru wyda się być trywialna.

Końcowy, jak do tej pory, efekt i wybór konkretnego wyglądu cyfr przedstawia się następująco.

zegar lego diy lego clock
zegar lego diy lego clock
  • Czytanie zegara

Znajomość cyfr, tj. ich symboliki (odniesienie konkretnej cyfry do nazwy) szybko przełożyła się na nazywanie konkretnego czasu (początkowo tylko pełnych godzin, później godzin z minutami).

Ćwiczenia odczytywania czasu nieustannie urozmaicamy, posiłkując się oczywiście klockami LEGO. Dziś już rzadziej słyszymy, czy długo jeszcze…? i za ile…? Wspólnie ustalamy bowiem klockowy symbol konkretnych zajęć czy wydarzeń, na które czekamy. Przyczepiamy go w pobliżu godziny, o której ma się odbyć wyczekiwana czynność,np.

  • rowery – wycieczka rowerowa,
zegar lego diy lego clock
  • owoce, np. jabłko, banan – 2. śniadanie,
  • ryby – obiad,
  • koń – jazda konna,
  • miotła, grabie – porządki w ogrodzie,
  • pizza – kolacja.

Dzięki takiej zabawie dzieci widzą, na co konkretnie czekają i ile czasu zostało, zanim to nastąpi. Przykłady można mnożyć, wszystko zależy od kreatywności rodziny i dostępności klocków.

Tak oto nasz zegar stale się zmienia i w tych ciągłych zmianach tkwi jego unikalność.

Robotyka i programowanie dla dzieci nigdy jeszcze nie były tak przyjemne i proste. Wszystko za sprawą LEGO® (WeDo 2.0). Nasz wpis – Programowanie dla dzieci z klockami LEGO® – to zbiór projektów wykonywanych przez nasze dzieci, a powstałe na bazie LEGO® WeDo 2.0.

Programowanie dla dzieci Lego WeDo 20

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook

3 thoughts on “Zegar LEGO DIY, którego nigdy nie uda się nam skończyć”

  1. Super pomysł i wykonanie.
    Mam pytanie odnośnie dlugosci wskazówek i sekundnika. Jakie długości zostały tu użyte?

    1. Wybraliśmy kolor i rozmiar wskazówek B25 z czerwonym długim sekundnikiem (w ramach aukcji allegro do której linkujemy), ważna w tym typadku jest:
      długość gwintu: 15 mm,
      długość całego trzpienia 22 mm
      może być oczywiście więcej, ale przy takiej konfiguracji – wskazówki poruszaja sie ponad cyframi i można bezpiecznie dobierać ich długość

Comments are closed.

Scroll to Top