atrakcje dla dzieci krakow sukiennice rynek mariacki

W Krakowie nie można się nudzić – ponad 50 atrakcji dla dzieci i nie tylko w stolicy Małopolski i jej sąsiedztwie

Kraków jest magiczny, autentyczny, prodziecięcy i pełen atrakcji dla dzieci. Kolejne miejsca — nie tylko dla najmłodszych — wyrastają jak grzyby po deszczu. Zastanawiacie się, co robić w stolicy Małopolski i jej sąsiedztwie? Oto nasza lista krakowskich przystanków dla dzieci, młodzieży, ale i dorosłych.

Udostępniamy Wam listę i krótkie oceniające opisy dotyczące krakowskich atrakcji. Wszystkie odwiedziliśmy minimum 2 razy, a niektóre z nich aż 8. Hitem jeszcze do niedawna był Klockoland. Obecnie jest zamknięty, ale niedawno dla fanów klocków LEGO powstały w stolicy małopolski dwie nowe atrakcje. Więcej informacji znajdziecie na końcu naszej listy.

Część z poniższych punktów ze względu na pandemię została zamknięta, ale warto śledzić informacje w mediach społecznościowych.

muzea

Darmowe muzea i atrakcje w Krakowie.
LISTA czeka na końcu wpisu.

Żywe Muzeum Obwarzanka

Kameralne miejsce, by przygotować (według oryginalnej receptury), uwarzyć, upiec i zjeść obwarzanka, a nie żadnego tam podrobionego precla. Historia krakowskiego przysmaku podana w przystępnej i smacznej formie. Wskazana wcześniejsza rezerwacja.

Muzeum Lotnictwa Polskiego

Samoloty oraz eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa do oglądania, do zwiedzania, do operowania. Wystawa plenerowa, zbiory w gmachu głównym i pobliskich hangarach. Atrakcje poboczne w Muzeum Lotnictwa Polskiego: strefa laboratoryjna (kilka eksponatów doświadczalnych), sklepik muzealny, kącik dla maluchów.

Muzeum Inżynierii Miejskiej

Dobra informacja dla wszystkich chcących odwiedzić MIM. W Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. Św. Wawrzyńca została otwarta nowa wystawa STREFA KREATYWNOŚCI.

Strefa Kreatywności mieści się w jednym z budynków MIM. Ogromna przestrzeń w całości przeznaczona jest na zabawę z użyciem różnego rodzaju bardzo lekkich klocków o dużych rozmiarach. Walce, dyski, kostki, prostopadłościany imitują powszechnie stosowane w budownictwie materiały, które dzieci z powodzeniem wykorzystują w swobodnej lub kierowanej zabawie. Szczegóły warsztatów i oferowane tematy zajęć znajdziecie na stronie Strefy Kreatywności MIM. My bawiliśmy się znakomicie, co ciekawe nawet sprzątanie okazało się frajdą — bo praca zespołowa nie ma sobie równych.

IMG 20220226 161017
IMG 20220226 151150
IMG 20220226 151318
IMG 20220226 151744
IMG 20220226 160254
IMG 20220226 161013

Zgodnie z informacją na stronie MIM od 10 listopada 2021 można ponownie oglądać zabytkowe tramwaje w siedzibie Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie na ul. św. Wawrzyńca 15. Wystawę ,,Tramwaje na Wawrzyńca” można odwiedzić od wtorku do niedzieli od godziny 11:00 do 18:00.

To nowa odsłona muzeum. My oglądaliśmy ją (i prezentujemy na zdjęciach stan sprzed remontu). Z pewnością odwiedzimy ją ponownie w odświeżonej wersji!

Loty widokowe nad Krakowem

Lot nad Krakowem to atrakcja, która pozwala spojrzeć na to historyczne miasto z zupełnie innej perspektywy, zapewniając niesamowite wrażenia i cenne wspomnienia.

lot nad krakowem (2)

Przygotujcie się na niesamowitą podróż z lotu ptaka nad sercem Małopolski. Przedstawiamy Wam ekscytującą atrakcję, która dołącza do naszej HOT LISTY atrakcji dla dzieci i rodzin w Krakowie i jego okolicach.

Nasza rodzinna przygoda okazała się być niezapomnianym przeżyciem:

  • przyjazny pilot, który od pierwszej chwili nawiązał z nami serdeczny kontakt,
  • przepiękna panorama z wysokości, która w całości pochłonęła uwagę naszych chłopców – ich zachwyt widać na nagraniu! 😊
  • zaraźliwa pasja pilota, który nie tylko gwarantował naszemu bezpieczeństwu na niebie, ale również z zapałem dzielił się opowieściami o mijanych cudach natury i zabytkach,
  • nowoczesne słuchawki na naszych uszach, które pozwalały słyszeć komunikaty z wieży oraz zabawną komunikację naszych dzieci przez samolotowy system komunikacji.

To właśnie te drobne detale sprawiły, że całe doświadczenie stało się tak magiczne. Gorąco polecamy Loty widokowe nad Krakowem

Dokładną fotorelację i opis atrakcji znajdziecie we wpisie – Lot nad Krakowem – atrakcja dla całej rodziny

lot nad krakowem (1)

SIC MUNDUS – Escape Room

stary sklep z zabawkami 1024x604 (002)

Sic Mundus. Escape Room” wyróżnia się na mapie atrakcji dla rodzin z dziećmi w Krakowie, zapraszając odważnych do przeżycia przygody, która łączy w sobie elementy historii, zagadek i strachu. Otwarty pod koniec 2023 roku Escape room, przyciągaja zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Pierwszy pokój zagadek, „Stary sklep z zabawkami”, przenosi uczestników do miejsca, które, według miejskich legend, jest nawiedzone przez ducha małej dziewczynki. Historia tragicznej śmierci w rodzinie właściciela sklepu i jego późniejszego samobójstwa dodaje miejscu tajemniczości i emocji. „Sic Mundus” oferuje jednak nie tylko dreszczyk emocji, ale i możliwość wspólnej zabawy dla całej rodziny. Z myślą o najmłodszych, organizatorzy przygotowali możliwość dostosowania poziomu strachu i zagadek, by każdy, niezależnie od wieku, mógł cieszyć się przygodą bez obaw.

Rezerwacja wizyty w „Sic Mundus” jest prosta i wymaga jedynie kontaktu telefonicznego z firmą. Co więcej, rodziny mogą skorzystać z 5% rabatu, używając specjalnego kodu PRZYSTANEKRODZINKA przy rezerwacji. To nie tylko świetna okazja do spędzenia czasu z bliskimi, ale i do testowania swoich umiejętności detektywistycznych w rozwiązywaniu łamigłówek i zagadek.

WOMAI – Centrum Nauki i Zmysłów

🔥 Dla wszystkich czytelników Przystanku Rodzinka mamy specjalną 20% zniżkę na zakup biletu na wybraną przez siebie wystawę w WOMAI – Centrum Nauki Zmysłów.
Podczas zakupu biletu na miejscu lub rezerwacji telefonicznej podajcie koniecznie kod
„Przystanek Rodzinka” 🔥

Czy z pomocą zwykłych rzeczy, takich jak piasek, kieliszek, lusterko chcielibyście stworzyć magię?

Czy macie ochotę obudzić w sobie dziecięcą ciekawość, puścić wodze fantazji i poznać świat z innej perspektywy?

A może jesteście gotowi, by wyjść ze sfery komfortu i poczuć świat innymi zmysłami, niż robicie to na co dzień?

Jeśli przynajmniej na jedno z tych trzech pytań padła odpowiedź twierdząca, to wizyta w WOMAI będzie trafiona.

atrakcje dla dzieci krakow womai 7

Placówka proponuje dwie odrębne wystawy: ,,w stronę światła” i ,,w stronę ciemności”. Obie udowadniają, jak niezwykłe są ludzie zmysły – bez nich nie moglibyśmy doświadczyć bogactwa świata, w którym żyjemy. Z drugiej strony te same zmysły lubią nam czasami płatać figle.

My zdecydowaliśmy się poznać dwie wystawy. Po pierwszej uczestników oprowadzają przewodnicy – naukowcy. Podróż, w której odkrywa się tajemnice światła na wielu płaszczyznach (m.in. zatrzymywanie cieni, barwne cienie, spacer po ogrodzie światła, iluzje optyczne, różne oblicza luminescencji, gra na laserowych instrumentach, magia luster) trwa 1,5 godz. To świetnie wykorzystany czas za naukę poprzez zabawę, eksperymenty i doświadczanie wszystkiego osobiście. Krótko mówiąc – intelektualna i interaktywna rozrywka w Krakowie i kolejne naprawdę fajne miejsce w Krakowie dla dzieci i młodzieży!

atrakcje dla dzieci krakow womai 6
atrakcje dla dzieci krakow womai 5
atrakcje dla dzieci krakow womai 4
atrakcje dla dzieci krakow womai 3
atrakcje dla dzieci krakow womai 2
atrakcje dla dzieci krakow womai 1

Po wystawie „w stronę ciemności” oprowadzają osoby niewidome. To trafiony pomysł, bo kto, jeśli nie właśnie osoba niewidoma „otworzy oczy” innym na takie doświadczenie. Godzinny ciemny spacer (w zupełnej ciemności) zrobił na mnie i starszym synu (wystawa dedykowana jest osobom od 9. r. ż.) niesamowite wrażenie. Czy przejście przez jezdnię to taka prosta sprawa? Jak zaparzyć sobie herbatę, zrobić zakupy w markecie lub pospacerować w lesie? Doświadczycie tego na własnej skórze!

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa — Pałac Krzysztofory

Jeśli interesuje Was dziedzictwo i historia Krakowa polecamy stosunkowo nową wystawę stałą w zmodernizowanym Pałacu KrzysztoforyKraków od początku bez końca. Kierunek zwiedzania wyznacza oczywiście chronologia dziejów miasta. Wędrując salami, korytarzami i piwnicami m.in. oglądamy film (pokazujący z lotu ptaka wygląd grodu w XVIII wieku), podziwiamy gipsowe popiersia królów Polski związanych z Krakowem, przymierzamy rycerskie hełmy, czytamy o popularnych legendach miasta (jak i Pałacu Krzysztofory), mamy nawet okazję wejść do szopki krakowskiej przygotowanej w przeskalowanej wersji m.in. przez szopkarzy.

Po takim spacerze słowa — maszkaron, Lajkonik, lada, heliocentryzm czy nazwiska — Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Zofia Stryjeńska, Tadeusz Kantor, a nawet Dżok nie będą już owiane tajemnicą. Miejsce obowiązkowe w Krakowie zarówno dla dzieci jak i młodzieży.

Pałac Krzysztofory - atrakcje dla dzieci Kraków
Pałac Krzysztofory - atrakcje dla dzieci Kraków
Pałac Krzysztofory - atrakcje dla dzieci Kraków
Pałac Krzysztofory - atrakcje dla dzieci Kraków
Pałac Krzysztofory - atrakcje dla dzieci Kraków
Pałac Krzysztofory - atrakcje dla dzieci Kraków
Pałac Krzysztofory - atrakcje dla dzieci Kraków
Pałac Krzysztofory - atrakcje dla dzieci Kraków
Pałac Krzysztofory - atrakcje dla dzieci Kraków
Pałac Krzysztofory - atrakcje dla dzieci Kraków
Pałac Krzysztofory - atrakcje dla dzieci Kraków
Pałac Krzysztofory - atrakcje dla dzieci Kraków
Pałac Krzysztofory - atrakcje dla dzieci Kraków
Pałac Krzysztofory - atrakcje dla dzieci Kraków

Wybieracie się do Warszawy? Sprawdźcie nasz wpis — Atrakcje dla dzieci – Warszawa. W którym znajdziecie miejsca, które warto odwiedzić z dziećmi w Warszawie!

pomnik malego powstanca warszawa

Barbakan i Mury Obronne Krakowa

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych, a jednocześnie nieodwiedzanych budowli Krakowa. A szkoda. Średniowieczny klimat zabudowań (wąskie korytarze, małe okienka, strome schody), zabytkowe eksponaty (ubrania, narzędzia), multimedialne ekspozycje (filmy wyświetlane na ścianie) i Brama Floriańska od wewnątrz – to tylko namiastka tego, co można zobaczyć, zwiedzając pozostałość fortyfikacji obronnych Krakowa.
Ta atrakcja na pewno spodoba się również młodzieży.
Szczegóły na stronie internetowej: https://www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/mury-obronne

Wawel – zamek i katedra

Kurcze, Wawel naprawdę może być ciekawy dla dzieci! Przekonują o tym przewodnicy prowadzący lekcje muzealne dla przedszkolaków. Ja szczególnie polecam Legendy wawelskie i Życie codzienne na zamku. Odwiedzajcie Wawelskie Wzgórze, ale nie w niedzielę i nie w dni szczególne, takie jak Tydzień czy Noc Muzeów – kolejki, kolejki, kolejki.

trekking na teneryfie benjo 28

Atrakcje na Teneryfie – trekking na Teneryfie (najpopularniejsze szlaki turystyczne)

Smocza Jama

To najlepsze miejsce, by przybliżyć dziecku najpopularniejszą polską legendę. Czasu na to starczy Wam, gdy pokonywać będziecie dosyć dużą liczbę zakręconych schodów w dół. Jak już napięcie sięgnie zenitu, znajdzie się w dosyć ciemnej jaskini (może być ślisko i chłodniej niż na zewnątrz – zwłaszcza w upalne lato). To rodzic dopowiadać musi, co ciekawego mogło się tu znajdować lub zdarzyć dawno dawno temu, bo mijany na końcu korytarza pan (rycerz-Krakus-czy bliżej nieokreślony ktoś), zajęty jest raczej rozgrzewaniem się lub chłodzeniem w zależności od pogody. Ewentualny niesmak po pustej jaskini wynagrodzi ziejący ogniem pomnikowy smok. Na dzieciach zawsze robi wrażenie. https://wawel.krakow.pl/smocza-jama

atrakcje dla dzieci krakow smok wawelski

Ogród Doświadczeń

Ogród Doświadczeń w Krakowie to jeden z pierwszych edukacyjnych parków plenerowych w Polsce. Sposób działania urządzeń, konstrukcji, modeli w przystępny sposób pozwala na poznawanie praw fizyki i świata przyrody. Dużo chodzenia/biegania za dziećmi, które chłoną wszystkie – w ich mniemaniu – zabawki. Na pochwałę zasługuje jego ciągła rozbudowa o nowe atrakcje i okazje do doświadczeń. Jest to również bardzo dobra atrakcja w Krakowie dla młodzieży chcącej w przystępny sposób poznać prawa fizyki i przyrody.
Od 1 czerwca 2021 wewnątrz kopuły Planetarium Ogrodu Doświadczeń, na półkolistym ekranie można zobaczyć 5 filmów, w tym dwa w technologii 3D. Mieliśmy okazję obejrzeć „Na skrzydłach marzeń 3D”, jest to bardzo ciekawe uzupełnienie do wizyty w Parku Lotników.

Majówka 2023 w ogrodzie? O tak! 24 kwietnia będzie miało miejsce już po raz 16. otwarcie Ogrodu Doświadczeń.

Place zabaw w Parku Jordana

Największe skupisko placów zabaw dla dzieci, jakie dotąd udało się nam eksplorować i zobaczyć w Polsce. Plac linowy, plac wspinaczkowy, tradycyjny, drewniano-gumowy, piaszczysty i pewnie jeszcze kilka innych. Ponadto jeżdżąca po parku ciuchcia, wypożyczalnia samochodzików dziecięcych, wodne tereny rekreacyjne z świetnym Wodnym Placem Zabaw, pomnik Niedźwiadka Wojtka i …. jedna z lepszych kaw w mieście (Organic Cafe). Miejscówka na cały dzień zarówno na ciepłe jak i chłodne dni.

Smoczy Skwer w Parku Lotników

Nasze ostatnie odkrycie. Nowoczesny, niewielki, ale z pomysłem. Plac zabaw w kształcie smoka. A naokoło mnóstwo zieleni – idealne miejsce na piknik.

Kawiarnia Szał w widokiem na Rynek, kamieniczki i Kościół Mariacki, galeria sztuki do odwiedzenia w darmową niedzielę, sklepy, kramy oraz tajemniczy (dla nas już nie) nóż zwisający z sufitu.

Bazylika Mariacka (hejnalica Mariacka, Ołtarz Wita Stwosza, organy)

Spektakularne otwarcie ołtarza, wejście na hejnalicę od 7 lat, ale mimo wszystko wnętrze robi wrażenie, nawet na najmłodszych.

atrakcje dla dzieci krakow mariacki

Młodsi zapamiętają pewnie tylko konkretne niewiele mówiące im wystawy i eksponaty (ściana z garnkami, tramwaj, tabliczki z nazwami ulic), ale tło muzyczne, atmosfera stworzona przez wystrój, pokazy multimedialne zostawią jakiś ślad w ich głowach i kiedyś może powrócą, by świadomie zgłębić historię tej części Krakowa.

Bogata oferta warsztatów dla dzieci z rodzicami, rodzinne spacery, pyszna kawa z niepowtarzalnym widokiem, oczywiście wszystko w tle z Tadeuszem Kantorem – sztuka na najwyższym poziomie.

atrakcje dla dzieci krakow cricoteka kladka bernatka wisla widok

Rynek

Karmienie i bieganie za gołębiami (niestety!), słuchanie hejnału, spoglądanie za odjeżdżającymi dorożkami, pałaszowanie obwarzanka koło pomnika Adasia, podziwianie ulicznych kuglarzy to regularnie powtarzający się 'must have’ pobytu w Krakowie.

Sal zabaw w Krakowie jest zatrzęsienie, ale ta naprawdę robi wrażenie. To największe w Małopolsce Centrum Zabaw dla dzieci, a że nie mieści się w żadnej galerii handlowej, nie jest tu tłoczno.

Pieszo-rowerowa kładka, osobliwa, bliska sercu wszystkim zakochanym, atrakcyjna dla najmłodszych ze względu na ilość przyczepionych do niej różnorakich kłódek. Świetny skrót z Kazimierza do Podgórza. Widok z niej tez niczego sobie.

Dla miłośników dobrej kawy i kotów. Koci spokój, opanowanie, błoga atmosfera jakoś sama się udziela, nawet niektórym dzieciom.
Nie mieliśmy jeszcze okazji być w nowej lokalizacji przy ulicy Lubicz 1, ale przy najbliższej okazji na pewno zaktualizujemy zdjęcia i relację. Dzieci uwielbiają koty, a my kawę!

Skwer Judah na Kazimierzu

Będąc w Muzeum Inżynierii lub spacerując po krakowskim Kazimierzu, ponadto mając ze sobą fanów motoryzacji i jedzenia, nie można ominąć tego placu. Food trucki to w większości fast foody, ale to się nazywa smakowanie kultury 🙂

Teatr Groteska bije na głowę repertuarem i pro-dziecięcymi inicjatywami wszystkie inne teatry w Krakowie i w Polsce. Powody – sprawny kontakt i rezerwacje, zachwycające najmłodszych niepowtarzalne spektakle, warsztaty artystyczne i prawdziwie teatralne wnętrze.

Kameralny – porównując z Parkiem Wodnym – basen, mający jednak także swoje atuty: kilka basenów, z czego jeden bogato wyposażony w dziecięce wodne gadżety, niczego sobie zjeżdżalnia, a poza halą basenową także centrum zabaw, kręgielnia, restauracja.

Pokaz i degustacja niezdrowych, przecudnie słodkich, bajkowo kolorowych cukierków czeka na Grodzkiej nieopodal Wawelu. Można tam zobaczyć, jak tradycyjną metodą wyrabia się karmelki (darmowy pokaz trwa około 30-40 min), poczuć aromat unoszący się podczas produkcji i przypomnieć sobie smak odpustowych cukierków.

Wystarczy odwiedzić Plac Nowy i rozkładający się tam w sobotę pchli targ, usiąść w kawiarni przy kazimierskim ratuszu przy Placu Wolnica, może posłuchać muzyki podczas czerwcowego Festiwalu Kultury Żydowskiej albo po prostu pospacerować klimatycznymi uliczkami – Szeroką, Józefa czy Miodową, by dać sobie i dzieciom odczuć, co znaczy niepowtarzalna atmosfera krakowskiego wielokulturowego Kazimierza.

Ku uciesze najmłodszych co roku tradycyjny lunapark gości na bulwarach wiślanych. Polecam również znajdującą się w byłym hotelu Forum klimatyczną Klubokawiarnię Forum Przestrzenie. Można tam dobrze zjeść, wypić, a wielka przestrzeń lokalu idealnie nadaje się dla wiecznie spragnionych ruchu maluchów.

A może macie ochotę aktywnie spędzić czas nad polskim morzem? Sprawdźcie atrakcje dla dzieci, jakie proponujemy w Międzyzdrojach i okolicy.

molo o poranku 2

Biblioteka Rajska – oddział dla dzieci

Szukacie wytchnienia w upalne południe lub macie ochotę zagrzać się, siedząc w wygodnej kanapie, czytając z dzieckiem zawsze dostępne nowości/stare perełki z bogatego księgozbioru? A może po prostu Wasze dziecko potrzebuję przystanku podczas zwiedzania i eksplorowania Krakowa i chciałoby się zwyczajnie pobawić, ułożyć puzzle lub zagrać w jakaś planszówkę? W „Rajskiej” również mama i tata znajdą coś dla siebie – kawę w Coffee Book lub ciekawą wystawę fotograficzną (ostatnio trafiłam z Adasiem na poruszającą wystawę „Czarnobyl na własne oczy” przedstawiającą podróż do Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, którą Aleksandra Łapeta i Kamil Kaczmarek odbyli w lipcu 2013 roku). Biblioteka, jakich mało.

Alternatywne i tanie zwiedzanie Krakowa. Zero tłumów, inna perspektywa, bliżej natury. Ku naszej radości rejsy tramwajem po Wiśle, zostanły wznowione od 13 września 2021.

Monumentalny i unikatowy na skalę europejską kopiec, niepowtarzalna panorama Krakowa, ale również zabytkowy XIX-wieczny fort, wystawa figur woskowych, kawiarnia na tarasie i mały plac zabaw – wszystko, czego potrzeba by aktywnie spędzić czas z rodziną. Do atrakcji dołączyła ostatnio wystawa Kościuszko – bohater wciąż potrzebny, której multimedialność i interaktywność zachwyca i przyciaga nawet najmłodszych członków naszej rodziny.

Niezatłoczony, bardziej dziewiczy i dobrze ukryty w Wolskim Lesie. Bez determinacji lub sprawdzonej już raz trasy ciężko tam trafić. Warto jednak pobłądzić. Czeka tam cisza, spokój, zieleń, niezwykłe widoki i pozostałość po placu zabaw z czasów świetności tego zapomnianego krakowskiego kopca.

Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać tego po części zakazanego (to teren prywatny) zielonego azylu Krakowa.

Rodzinne podróże samolotem uwielbiamy, ale lotnisko odwiedzamy również w celach rekreacyjnych. Po pierwsze jedziemy tam – jakże by inaczej, jak nie pociągiem – bezpośrednio z Dworca Głównego, sprawnie, szybko, wygodnie i nie stojąc w korkach. Po drugie – bawimy się w cały czas zmieniającej się ogólnodostępnej strefie edukacyjnej, która została wyposażona w ściankę edukacyjną z elementami astronomii, podróży kosmicznych i lotnisk przyszłości. Wsiadamy do helikoptera lub samolotu (dziecięce atrapy), pakujemy bagaż podręczny zgodne z zasadami przewozu (ścianka z ruchomymi elementami). A na sam koniec biegniemy na taras widokowy. Tam można odetchnąć i podziwiać przygotowanie samolotu do startu, wznoszenie się maszyny lub lądowanie. Widok własnych dzieci zastygłych w bezruchu i dosłownie przyklejonych do szyby też jest bezcenny.
Lotnisko zaprasza również do obejrzenia Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport. Jest to unikatowy ośrodek edukacyjny przybliżający zasady funkcjonowania lotniska oraz jego organizacji. Z pewnością odwiedzimy gdy tylko ponownie wylądujemy w Polsce.

Spacer po Ogrodzie Profesorskim z zegarem słonecznym, zabytkowej bibliotece uniwersyteckiej (Libraria), dawnej jadalni, skarbcu, pokojach profesorskich i Auli robi na dzieciach wrażenie, ale nie takie jakie wysłuchanie i obejrzenie grającego zegara na dziedzińcu Collegium. Zegar gra 5 razy dziennie. W orszaku poruszających się figury dostrzec można przede wszystkim królową Jadwigę, króla Władysław Jagiełło i Hugona Kołłątaja. Krótka lekcja historii, tj. Akademii Krakowskiej odbywa się przy dźwiękach muzyki dworskiej. Dawny klimat zakłócają tylko tabuny wycieczek z zagranicy i te wszędzie unoszące się przewodnickie parasolki. My lokujemy się zawsze na schodach, nie na dziedzińcu. Polecamy tę miejscówkę.

Małe kina dla małych widzów

Agrafka, Kika, Pod Baranami – kino offowe, kino amatorskie, kino komercyjne, repertuar dziecięcy, niskie ceny biletów, kameralna atmosfera, bez reklam, bez popcornu. Tutaj dziecko zrozumie, co znaczy iść na film, a nie do kina.

Ojców i inne Orle Gniazda

Dla małych grotołazów Jaskinia Ciemna lub Grota Łokietka, dla miłośników Orlich Gniazd Zamek w Ojcowie, Zamek w Pieskowej Skale, Zamek w Korzkwi i Zamek Tenczyn dla tropicieli ciekawych form skalnych i jednocześnie miłośników legend i mitów Maczuga Herkulesa, Igła Deotymy i Brama Krakowska, a dla tatusiów, którzy czują niepohamowaną chęć budowy szałasu dla swoich dzieci (:*) – las.

Starszego syna pochłonęło ostatnio paleontologiczne hobby. Zanim uda się nam dotrzeć do Wiednia lub Londynu i tam popodziwiać jurajskie giganty, wybraliśmy się zobaczyć krakowskiego tyranozaura. Przy okazji młodszy syn nacieszył oko innym kolosem – parowozem towarowym.

Ciekawe, ale mało wypromowane miejsce na mapie Krakowa. Można tu zobaczyć tradycyjną ghańską wioskę, papuaski dom na palach, wejść do mongolskiej jurty, zwiedzić arktyczne igloo, indiańskie tipi oraz peruwiańską chatę. Wiele kultur w jednym miejscu.

Stosunkowo niedawno i przypadkiem odkryte przez nas miejsce. Idealne dla naszej rodziny – rodziców kawoholików i dzieci miłośników pojazdów szynowych.

Zwyczajny spacer lub bieg (:) )wśród nadzwyczajnej flory: różne typy ogrodów, alpinaria, arboretum, szklarnie, akweny wodne, a dla zmęczonych nóg odpoczynek w stylowej altance.

Tradycja górnicza, którą mam we krwi zmobilizowała mnie (w końcu) do zaplanowania wycieczki do kopalni. Wybór padł na Bochnię. Nie żałujemy. Kameralna, choć nie bez tłumów, „surowa” (więc dająca odczuć po trosze niebezpieczny klimat kopalni), multimedialna i stosunkowo tania.

To nie miejsce typowo dla dzieci z pewnością jest tworzone z myślą o młodzieży, ale ogromna ilość, wysoka jakość, interaktywność i multimedialność prezentowanych tam wystaw, eksponatów i prezentacji przyciągała uwagę nawet 2 letniego malucha. Z pomocą przychodziła nam obsługa, która chętnie udzielała wskazówek, jak skorzystać z niektórych atrakcji (ważenie się na specjalnej wadze i przeliczanie swojej wagi na używane kiedyś w Krakowie jednostki wagi, projekcje trójwymiarowe różnych zabytków z użyciem planszy). Plus za możliwość internetowej rezerwacji i tym samym omijanie kolejek po bilety.

Jeszcze do niedawna w poszczególne niedziele organizowane były teatrzyki dla młodych widzów. Wiele razy uczestniczyliśmy w takich spektaklach i warsztatach przed lub po przedstawieniu i dzieciom bardzo się podobało. Do tej pory w galerii istnieje Kino Malucha w Kinie Mikro, w których grany jest dziecięcy repertuar. Wszędzie wstęp wolny. Nasi mali fanatycy motoryzacji nie przechodzą obojętnie obok reklamowego bolidu. Jeszcze krótka poleczka taty z dziećmi na kolanach grana na ogólnodostępnym fortepianie, obowiązkowa przejażdżka karuzelą, trzykrotne przejście po ruchomej pochylni i wreszcie można ruszyć dalej.

Przejazd tramwajem

Skoro gościmy się w tramwajowej kawiarni, podziwiamy zabytkowe tramwaje w muzeum, płyniemy wodnym tramwajem, nie ma więc możliwości, by zrezygnować z niezwykle zwykłej przejażdżki tramwajem. Kupno biletu w biletomacie, jazda tunelem, wielopoziomowe rondo czy długie estakady – to dla naszych „małomiasteczkowych” dzieci jak wizyta w lunaparku :), tyle że darmowa (dzieci do 7 roku życia nie płacą za bilet).

Pokonkursowa wystawa szopek w Muzeum Krakowa

Wystawę odwiedzamy co roku od 10 lat, ale za każdym razem jest inna. Każde odwiedziny łączą się z uznaniem dla pieczołowitej, misternej, czasochłonnej pracy szopkarzy. Dzieciom oczywiście najbardziej podobają się ruchome elementy szopek lub wyjątkowe szopki (na łyżeczce do herbaty, w obwarzanku).

Pokonkursowa wystawa szopek 79. Konkursu Szopek Krakowskich wróciła do Pałacu Krzysztofory! Nie mogło nas tam zabraknąć!

W tym roku organizowane są warsztaty animacji dla dzieci i rodzin z dziećmi – Animowane Szopki Krakowskie, dofinansowane przez Miasto Kraków.

W warsztatach animacji mogą uczestniczyć rodzice/dziadkowie z dziećmi od 5 roku życia (wspólne tworzenie rodzinnej szopki i jej animowanie) albo dzieci w wieku 8 -13 lat (same lub z rodzicami/rodzeństwem).

Więcej informacji znajdziecie na Facebooku i Instagramie Etiuda&Anima.

Tworzenie Krakowskich Szopek to tradycja rodzinna, organizatorzy zachęcają rodziny do udziału w warsztatach. Będzie możliwość tworzenia własnego filmu animowanego i krakowskich szopek.

Szopki Krakowskie 1080x1080 Ig 02

Wystawa szopek w kościołach krakowskich

Do Krakowa wracamy rzadziej zimą, ale zawsze w okresie Bożego Narodzenia, by móc rodzinnie pooglądać szopki w kościołach. Niesamowite wrażenie zawsze robi na nas szopka oo. Bernardynów (ogromna, częściowo ruchoma, wielopoziomowa, stworzona z kilkuset figurek, przedstawiająca sceny biblijne i ludowe, życie prostych ludzi wśród których miało miejsce Boże Narodzenie), oo. Kapucynów oraz całoroczna szopka w kościele Redemptorystów.

Mała ściąga, czyli muzea dla dzieci w Krakowie:

Religijny wymiar Orszaku w Krakowie i innych większych miastach już od dawna przybiera postać widowiska plenerowego i happeningu. Taka forma pokazania pielgrzymowania biblijnych trzech Mędrców – Kacpra, Melchiora i Baltazara – do żłóbka jest zdecydowani bardziej przystępna dla dzieci. Nas i nasze dzieci cieszy bycie (choć na jeden dzień) jednym z betlejemskich królów, radosne i wspólne śpiewanie kolęd z ludźmi w różnym wieku, o różnych poglądach i z różnym bagażem kulturowym. Orszak łączy, idzie się wspólnie, razem, a nie przeciw sobie.

atrakcje dla dzieci krakow orszak trzech kroli

Zabierzów

Sprawne połączenie kolejowe zachęca do podróży pociągiem do Doliny Rudawy z okazałą Skałą Kmity i leśnymi szlakami wokół niej. 15 min pieszo od przystanku znajduje się Rogate Ranczo, a w nim plac zabaw dla dzieci z piaskownicą i statkiem pirackim, oraz zagroda z żywymi zwierzętami wiejskimi, które można karmić.

Dworzec

Dworzec Główny (ewentualnie Dworzec Płaszów), a tam pociągi osobowe, towarowe, zwrotnice, sygnalizatory, odjazdy, przyjazdy. Tyle i aż tyle.

atrakcje dla dzieci krakow dworzec glowny

Krakowskie happeningi

Pochód Lajkonika, Wianki, Parada Smoków – najpopularniejsze plenerowe widowiska z całym wachlarzem atrakcji dla najmłodszych.

Basen, hala sportowa, fitness, tor dla wprawionych kajakarzy, ścieżki rowerowe, starorzecze Wisły i możliwość wypożyczenia kajaka, łódki lub piknik z widokiem na Wisłę i klasztor na Bielanach.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego, plaża, plac zabaw – chill out.

IMG

Każda rodzina pewnie była tu nie raz albo jak nasza naście razy. W pogodne dni (najlepiej z rana i nie w dni świąteczne) to bezsprzecznie jedno z miejsc, w których dziecko nie będzie się nudzić. Zwierzęta i mnóstwo innych dziecięcych atrakcji.

Przylasek Rusiecki

Przylasek Rusiecki wraz ze stosunkowo niedawno otwartym ośrodkiem rekreacyjnym jest naprawdę atrakcyjną bazą wypadową poza miasto. Administracyjnie to jeszcze część Krakowa. Zbiorniki wodne, przewaga łąk, sąsiedztwo lasków i usypana plaża sprawia, że można tu wypocząć.

Znajdziecie tu wszystko, czego potrzeba, by rodzinnie spędzić tu nawet cały dzień – kąpielisko, trasy spacerowe, place zabaw, boiska do gry w siatkówkę, toalety i oczywiście miejsca, w których można coś zamówić i zjeść na wynos.

atrakcje dla dzieci krakow przylasek rusiecki 9
atrakcje dla dzieci krakow przylasek rusiecki 3

Wystawa klocków i figurek LEGO® Brick & Figs

wystawa lego krakow 5

Wystawa BricksAndFigs to nowe miejsca na mapie atrakcji dla dzieci w Krakowie. Autorzy wystawy zapraszają na niesamowitą przygodę, podczas której prezentowane są imponujące kolekcje oryginalnych zestawów zbudowanych z klocków LEGO® i Minifigurek™, w tym zarówno limitowane edycje, jak i szeroko dostępne elementy.

BricksAndFigs.pl to jedna z największych prywatnych kolekcji klocków i figurek LEGO® na świecie, składająca się z imponującej liczby ponad 12 000 unikatowych figurek. Każda z nich pochodzi z oryginalnego zestawu, jest zgodna z instrukcją lub została wydana przez producenta w inny oficjalny sposób.

W kolekcji znajduje się także kompletna seria unikatowych figurek z konferencji San Diego Comic-Con z certyfikatem AFA* oraz wiele unikatowych egzemplarzy figurek, dostępnych tylko w limitowanych nakładach. Dodatkowo, BricksAndFigs.pl oferuje ponad 400 wyjątkowych, starannie wyselekcjonowanych zestawów, które należą do kategorii „naj”: najbardziej kolekcjonerskich, najrzadszych, największych i najładniejszych.

Jeśli jesteś miłośnikiem klocków LEGO® i figurek, to z pewnością warto odwiedzić BricksAndFigs.pl, by zobaczyć tę imponującą kolekcję na własne oczy.

My także już za niedługo odkryjemy dla Was świat duńskich klocków. Mamy nadzieję, że wystawa zachwyci każdego fana, niezależnie od wieku.

Okazuje się, że BricksAndFigs.pl to nie tylko wystawa, ale także centrum społecznościowe. Na fanów LEGO® czeka przytulny bar kawowy i winiarnia, gdzie oferujowane są różnorodne pyszne napoje i gdzie można spotkać innych miłośników marki, odpoczywając przed wystawą lub też po jej odwiedzeniu i dzieląc się swoją pasją z innymi.

Centrum mieści także sklep oferujący szeroki wybór produktów dla kolekcjonerów i miłośników duńskich klocków.

Centrum otwarte jest od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00 – 20:00. Ceny biletów przedstawiają się następująco: bilet normalny 36 zł, bilet ulgowy 26 zł, bilet rodzinny 2+2 98 zł. Więcej informacji znajdziecie na stronie bricksandfigs.pl. Aktualności nieustannie pojawiają się na @bricksandfigspl .

wystawa lego krakow 1
wystawa lego krakow 7
wystawa lego krakow 6
wystawa lego krakow 4
wystawa lego krakow 3
wystawa lego krakow 2
wystawa lego krakow 8
wystawa lego krakow 9

Jest mnóstwo miejsc, do których jeszcze nie dotarliśmy z dziećmi, a które koniecznie chcemy im pokazać — MOCAK, Nowohuckie Centrum Kultury, Klubokawiarnia likeKonik, Miasteczko Ruchu Drogowego w Wieliczce… A Wy co polecacie? Macie swoje pewniaki, o których nie wspomniałam we wpisie? Kraków jest pełen atrakcji dla dzieci! Odkryjcie je z nami!


Mieszkacie daleko do Krakowa i podróż z dzieckiem Was przerasta? Spróbujcie naszych porad na zabawy w podróży z dzieckiem.

zabawy z dzieckiem w podrozy sposobow

Bezpłatne atrakcje dla dzieci w Krakowie – lista

Darmowe muzea i atrakcje w Krakowie dla dzieci (i nie tylko)

PONIEDZIAŁEK

  • Fabryka Schindlera (rezerwacja darmowych wejściówek)
  • Wieża Ratuszowa

WTOREK

  • Rynek Podziemny (rezerwacja darmowych wejściówek)
  • Wystawy stałe Muzeum Narodowego
  • Rydlówka
  • Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
  • Muzeum Lotnictwa Polskiego

ŚRODA

  • Apteka pod Orłem
  • Collegium Maius
  • Podziemia Nowej Huty

CZWARTEK, PIĄTEK, SOBOTA

  • Cricoteka – Muzuem Tadeusza Kantora

NIEDZIELA

  • Muzeum Etnograficzne
  • Muzeum Archeologiczne
  • Muzeum Armii Krajowej

Gdzie znajdę atrakcje dla dzieci w Krakowie w przypadku złej pogody?

Kraków oferuje wiele atrakcji wewnątrz, takich jak Muzeum Lotnictwa Polskiego, Żywe Muzeum Obwarzanka, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz różne sale zabaw i teatry.

Czy w Krakowie są atrakcje edukacyjne dla dzieci?

Tak, miasto oferuje liczne muzea i centra nauki takie jak WOMAI – Centrum Nauki i Zmysłów, które są nie tylko zabawne, ale też edukacyjne.

Jakie są najlepsze miejsca na wypoczynek na świeżym powietrzu w Krakowie?

Ogród Doświadczeń, Park Jordana, Kopiec Kościuszki oraz rejsy statkiem po Wiśle to tylko niektóre z opcji na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu w Krakowie.

follow przystanekrodzinka instagram
follow przystanekrodzinka facebook
Scroll to Top