“Wszystkie przygody Żabka i Ropucha” to zbiór dwudziestu opowiadań o przyjaźni rezolutnego i dobrotliwego Żabka oraz nieco posępnego, ale w swym zatroskaniu pociesznego Ropucha. Po raz kolejny literatura udowadnia, że przeciwieństwa się przyciągają. Okazuje się nawet, że siłę przyjaźni tej z pozoru niedobranej pary stanowią odmienny sposób patrzenia na świat i różne charaktery bohaterów, dzięki którym życie, rozmaite problemy i sytuacje można zobaczyć w zupełnie innym niż dotychczas świetle – bardziej … zielonym, tzn. ciepłym i pomyślnym.
Klasyka literatury dziecięcej w jednym tomie
,,Wszystkie przygody Żabka i Ropucha” to kolekcja czterech, kiedyś osobno wydanych zbiorów opowiadań:
- “Przyjaźń”,
- “Zawsze razem”,
- “Z Żabkiem i Ropuchem przez cały rok”,
- “Dzień po dniu”.
Staranne wydanie – twarda oprawa, matowy i gruby papier – sprawia, że zbiór bajek stanowić może idealny prezent dla miłośników klasyki literatury dziecięcej.
Rodzinne czytanie i samodzielna lektura
,,Wszystkie przygody Żabka i Ropucha” to książka, która sprawdza się podczas rodzinnej lektury. Z kolei ze względu na duży rozmiar czcionki, większe niż standardowo marginesy, niewielką ilość tekstu na stronie i przejrzyście rozmieszone ilustracje – nadaje się dla młodych adeptów czytania.
Przesłanie zebranych historii
Opowieści, choć napisane ponad 50. lat temu urzekają prostotą – kompozycji, ale i fabuły. Mam wrażenie, że właśnie powoli tocząca się codzienność Żabka i Ropucha przyciąga największą uwagę młodego czytelnika, który zazwyczaj atakowany dynamicznymi perypetiami żądnych przygód bohaterów, w lekturze ,,Wszystkie przygody Żabka i Ropucha” odnajduje upragniony spokój.
Zbiór opowieści jest po prostu relacją z codziennej rutyny dwójki tak różnych, a jednak przywiązanych do siebie i oddanych sobie przyjaciół. Czytamy więc o ich częstych wspólnych spacerach (“Zagubiony guzik”), pracy w ogródkach (“Ogród”) czy też sposobach na spędzanie wolnego czasu (“Kąpiel”, “Z górki”).
Mimo różnych osobowości, ze względu na wzajemne starania w pielęgnacji wzajemnej przyjaźni, bohaterowie wzbudzają sympatię czytelnika. Kibicujemy więc gapciowatemu Ropuchowi podczas długiej drogi i próby dostarczenia Żabkowi wciąż topiących się lodów (“Lody”). Trzymamy kciuki za Żabka, gdy wszelkimi sposobami stara się skurczyć za duży na Ropucha kapelusz – prezent od Żabka (“Kapelusz”). Z czułością przypatrujemy się im razem po prostu siedzącym na kamieniu:
I tak siebie siedzieli, trochę osobno, a trochę razem, każdy sam, a jednocześnie z przyjacielem.
Warto zgłębić filozofię odwagi, silnej woli, empatii i przyjaźni Żabka i Ropucha!
Książka “Wszystkie przygody Żabka i Ropucha” Arnolda Lobela w przekładzie Wojciecha Manna ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.
O poszukiwaniu siebie i swojego miejsca w życiu opowiada książka „Niedźwiedź w wielkim mieście”.