“Wielcy filozofowie” to zdecydowanie więcej niż zbiór idei wielkich myślicieli. To kompletne vademecum porządkujące wiedzę, spostrzeżenia i koncepcje filozoficzne zmieniające się na przestrzeni dziejów. To także korespondujące z treścią, równie esencjalne, ilustracje. To starannie wydana wielkoformatówka – o wybitnych myślicielach, wielkich ideach, inspirująca do nie mniej ważnych dyskusji. Dla młodych (ale nie przedszkolnych) i starszych czytelników.
Całkiem niedawno na rynku wydawniczym pojawił się tytuł, który prezentując zarys największych idei filozofii dla dzieci i młodzieży, poważnie traktuje młodego odbiorcę (książka dedykowana dzieciom 9+) i nie omamia go bajkową szatą graficzną, zdawkowymi hasłami lub – przeciwnie – nużącym wykładem akademickim. Nie zapomina przy tym, by ogrom serwowanej wiedzy nie przytłoczył odbiorcę. Snuje więc przystępną popularnonaukową narrację, podporządkowując jej wiele mówiące o treści ilustracje.
Wreszcie znalazłam idealny odpowiednik “Historii filozofii” Władysława Tatarkiewicza dla dzieci i młodzieży!
“Wielcy filozofowie” trafiły do księgarni, bibliotek i oby do jak największej liczby rąk i umysłów młodych czytelników.
Jej Wysokość Filozofia
Czym jest filozofia? Czy bliżej jej do nauki, religii czy raczej mało sprecyzowanych i swobodnych rozważań i dyskusji, jakie właściwie każdy człowiek prowadzi na różnym etapie swojego życia? Czy więc filozofem może zostać każdy? W jaki sposób wielcy myśliciele szukali odpowiedzi na pytania nurtujące ludzkość od wieku? Jak osobiste doświadczenia kształtowały sposób ich myślenia? Które pytania i kwestie nurtowały ich szczególnie mocno?
Wielcy filozofowie i ich wielkie idee
Siddhartha Gautama (Budda), Konfucjusz, Sokrates, Święty Tomasz z Akwinu, Kartezjusz, Gottfried Wilhelm Leibniz, Mary Wollstonecraft, Karol Marks, Hannah Arendt, Paul Michel Foucault, Judith Butler i wielu innych. W sumie ‘wielkich filozofów’ według Clive’a Gifforda mamy aż 27!
Które z cnót kardynalnych Konfucjusza pasują do współczesnego świata?
W jaki sposób metoda sokratyczna ujawnić może błędne myślenie rozmówcy?
Czy słynna idea Johna Locke’a – tabula rasa – znajduje zastosowanie dzisiaj?
Który ze słynnych matematyków i fizyków wszech czasów przyczynił się do podważenia wiarygodności Leibniza?
Kto wypowiedział słynne zdanie: “Człowiek rodzi się wolny, a wszędzie tkwi w kajdanach”.
O kim i dlaczego mówi się, że była liderką walki na rzecz równouprawnienia kobiet?
Jak Michela Foucaulta oceniał szpitali psychiatryczne i więzienia?
Dlaczego w dziełach Hannah Arendt tak wiele rozważań o istocie zła?
Co o podziale na płeć męską i żeńską twierdzi Judith Butler?
Na te proste pytania, ale i wiele kwestii wagi ciężkiej, odpowiedzi znajdziecie w książce “Wielcy filozofowie” Clive’a Gifforda z ilustrasjami Sama Kaldy ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Emotikon.
Publikacja zawiera także praktyczny słowniczek trudnych, ale wartych zapamiętania pojęć, mnóstwo przenikliwych cytatów i trafne tytuły rozdziałów, dzięki którym łatwo usystematyzować zmienność idei na przestrzeni wieków oraz pojąć istotę koncepcji konkretnego filozofa.
Wartościowe książki edukacyjne dla dzieci – „Fizyka kwantowa i jej tajemnice” oraz „Teoria względności i jej tajemnice”.