“Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” łączy w sobie cechy przewodnika turystycznego, reportażu, poradnika i vademecum. W książce znaleźć więc można intrygujące ciekawostki i barwne opisy dotyczące tatrzańskich szczytów, malowniczych jezior, fauny i flory, które przeplatane są relacjami z pamiętnych, choć nie zawsze zakończonych szczęśliwie, górskich wypraw i przygód. Srogi obraz Tatr łagodzą legendy i anegdoty, w których zapisane zostały ludowe wyobrażenia i szeroko rozumiane dziedzictwo kultury oraz realistyczne ilustracje Adama Pękalskiego ubarwione intensywną kolorystyką i humorystyczną kreską wydobywającą emocje bohaterów książki – zarówno turystów, jak i mieszkańców Tatr.
Dzięki lekkiej i swobodnej narracji Barbary Gawryluk (pisarki, dziennikarki) i Pawła Skawińskiego (leśnika, przewodnika tatrzańskiego i wieloletniego dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego), której bliżej do humorystycznej gawędy pełnej interesujących ciekawostek i cennych wskazówek, aniżeli przesyconego faktami i pisanego w informacyjnym stylu informatora turystycznego czytelnicy:
- planują tatrzańską wyprawę, a więc wybierają odpowiednią trasę, zapoznają się z oznaczeniami szlaków górskich, obserwują pogodę, a przede wszystkim wypełniają plecaki potrzebnymi akcesoriami, ubraniami i jedzeniem potrzebnym przed wyruszeniem w góry,
- wędrują polecanymi szlakami turystycznymi – malowniczymi, niezatłoczonymi, wprost idealnymi dla rodzin z dziećmi, ale i przepełnionymi kramami z tandetnymi pamiątkami ulicami Zakopanego,
- odwiedzają jaskinie,
- zdobywają szczyty,
- zjeżdżają na nartach,
- podziwiają wodospady i hale, potoki i jeziora,
- nocują w schroniskach,
- podpatrują gwiżdżącego świstaka, pluskającego się w potokach pluszcza czy skaczącej po turniach kozicy,
- słuchają anegdot i legend, w których dosłownie i w przenośni drzemią góralscy bohaterowie, ale i światopogląd mieszkańców Tatr,
- smakują góralskich potraw, w tym kwaśnicy, oscypków i moskoli,
- tańczą zbójnickiego z góralami,
- próbują swoich sił w gwarze góralskiej,
- uczą się uważności i zachwytu nad najpiękniejszymi polskimi górami.
Zanim zainspirowani lekturą – tak jak my – ruszycie na szlak, pozostawiam Was z myślą Pawła Skawińskiego, mająca charakter aforyzmu, cytatem, który warto dorzucić na wierzch plecaka pełnego górskiego ekwipunku. Właśnie w górach, podczas pieszych wędrówek, ale i w każdej podróży równowaga między ciałem i duchem, wytrzymałością fizyczną, motywacją psychiczną, ale i zdrowym rozsądkiem jest najważniejsza.
I pamiętajcie: od szczytu ważniejsza jest droga, która na niego prowadzi. To ona jest celem.
Książka “Tatry. Przewodnik dla dużych i małych” Barbary Gawryluk, Pawła Skawińskiego z ilustracjami Adama Pękalskiego ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.
Listę kreatywnych turystycznych przewodników dla dzieci czy też wciągających książek podróżniczych przygotowanych z myślą o młodszych globtroterach znajdziecie we wpisie – Przewodniki dla dzieci – TOP 15.