Tabliczka mnożenia dla dzieci? Należy ją “po prostu” opanować. To jasne. Nie dlatego, że zapis taki znajduje się w podstawie programowej określonej w przepisach rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej. Znając tabliczkę mnożenia, szybko i sprawnie, bez obciążania pamięci roboczej dodatkowymi obliczeniami, możemy operować wynikiem działania potrzebnym nieustannie w życiu codziennym. Ekonomiczne zakupy (może taniej kupić chusteczki w komplecie niż pojedynczo?), planowanie dnia (jeśli na Twojego urodziny przyjdą też rodzice Twoich kolegów, to trzeba będzie potroić nakrycia do stołu), określania czasu różnych czynności (tata mówi, że pociąg do Warszawy jedzie dwa razy dłużej niż do babci, to ile potrwa podróż do dziadków koleją). Matematyka jest wokół nas, a pamięciowo opanowana tabliczka mnożenia sprawia, że życie staje się łatwiejsze.
Na pamięć, ale… ze zrozumieniem
Kluczem do sukcesu nie jest mozolne wkuwanie kolumn i wierszy działań arytmetycznych wraz z ich iloczynami. Zapamiętanie 100 wyników i odpowiednich im 100 działań to prawdziwe wyzwanie, choć wiem, że znajdą się dzieci, które sprostają temu wymaganiu. Efektywne opanowanie tabliczki mnożenia polega na rozumieniu istoty mnożenia.
Sposób pierwszy – polisensoryczne mnożenie
Czym jest więc mnożenie? To wielokrotne dodawanie tożsamych składników. Zobaczcie, jak popularne w angielskim systemie nauczania klocki sprowadzają abstrakcyjne w umyśle dziecka cyfry i liczby do namacalnego (właściwie polisensorycznego) konkretu. Każdy klocek symbolizuje cyfrę.
Jak wygląda mnożenie z klockami? Bardzo obrazowo, czytelnie i konkretnie.
5 x 4 oznacza, że dodaje się do siebie pięć czwórek. Układ ułożonych obok lub nad sobą pięciu czwórek (klocków koloru pistacjowego) szybko kojarzony jest z większymi znanymi już dziecku klockami, którymi nakrywa się ułożone działanie (dwie dziesiątki – niebieskie klocki). Dwadzieścia to suma dwóch dziesiątek i jednocześnie wynik mnożenia 5 i 4. Poniżej inny przykład.
3 x 6, czyli trzy szóstki (klocki w kolorze turkusowym), które po ułożeniu, zamianie na większe klocki dają oczywiście wynik 18.
Sposób drugi – paluszkowa mnemotechnika
O tym, że precyzyjne ruchy rąk wykonywane podczas ćwiczeń o charakterze umysłowym wspomagają zapamiętywanie pisałam już nie raz. Jak ma się to do tabliczki mnożenia?
Jeśli palce każdej dłoni potraktujemy jak czynniki w działaniu arytmetycznym (jedna dłoń to mnożna, druga to mnożnik), to zakładając, że zgięte palce oznaczają cyfry od 1 do 5, a kolejno otwierane palce to 6, 7, 8, 9, 10, kwestia wyliczenia – zobaczenia – iloczynu nie jest skomplikowana. Osobne mnożenie dziesiątek i jedności, a następnie zsumowanie wyniku to już pestka. Zobaczcie sami.
Ubolewam, że dopiero niedawno odkryłam tę mnemotechnikę bazującą na rozumieniu działań mnożenia. Na pewno przyda się naszym dzieciom szczególnie jeśli dziecko nie może zapamiętać tabliczki mnożenia.
Sposób trzeci – wizualne utrwalanie
Poznanie istoty mnożenia, czyli wielokrotnego dodawania tożsamych składników oraz umiejętność mnożenia poprzez rozkładanie na prostsze działania (np. mnożenie dziesiątek, później jedności na palcach – jak na załączonym filmie lub dodawania jedności do opanowanych już iloczynów, np. 5 x 6 to 5 x 5 i jeszcze dodajemy 5), zauważenie również, że 6 x 5 to to samo, co 5 x 6 sprawia, że można przejść do kolejnego kroku utrwalania mnożenia w postaci popularnych tabliczek mnożenia “do stu”.
Tabliczki mnożenia dla dzieci przedstawiane niżej (na start oraz tradycyjna “do stu”) eksplorujemy na różne sposoby.
Zawartość:
- drewniana tablica o wymiarach 28 cm x 46,5 cm z wygrawerowanymi laserowo kolejnymi wierszami (10) i kolumnami (10) odpowiadającymi kolejnym liczbom mnożonym przez siebie oraz z otworami, w których wygrawerowane są działania mnożenia,
- 100 elementów z liczbami przedstawiającymi iloczyn (wynik mnożenia) – tafelki idealnie pasują do wydrążonych odpowiednich miejsc w tablicy,
- unikalne dwie kostki z cyframi od 1 do 10,
- pudełko mieszczące drobne ruchome elementy zestawu.
Zawartość:
- drewniana tablica o wymiarach 28,5 cm x 18,5 cm z wygrawerowanymi laserowo kolejnymi wierszami (6) i kolumnami (6) odpowiadającymi liczbom mnożonym przez siebie oraz z otworami, w których wygrawerowane są działania mnożenia,
- 100 elementów z liczbami przedstawiającymi iloczyn (wynik mnożenia) – tafelki idealnie pasują do wydrążonych odpowiednich miejsc w tablicy,
- dwie kostki z cyframi do 6,
- pudełko mieszczące drobne ruchome elementy zestawu.
Zalety tabliczek mnożenia Colorado
Dlaczego to właśnie tabelaryczne zestawienie wyników mnożenia przemawia do nas najbardziej?
- stonowana kolorystyka, minimalizm graficzny,
- poręczny sposób wkładania i wykładania poszczególnych elementów (specjalnie miejsce na palec pozwala swobodnie wyjmować i wkładać elementy układanek),
- przejrzysty rozkład wierszy i kolumn,
- uwielbiane przez dzieci “UFO-we” kostki ;).
Jak się bawić, grać i uczyć z tabliczką?
Najlepiej zacząć od utrwalania działań na konkretach (wspomnianych klockach lub liczmanach i zabawkach) i prawdopodobnych sytuacjach (przygotowywanie cukierków na urodziny). Np. Na urodzinach będzie czwórka dzieci. Każdy dostanie po 3 cukierki. Ile cukierków musi kupić mama?
To działanie przenosimy na tabliczkę mnożenia. W taki sposób można uzupełnić całą układankę, choć to nie lada wyzwanie. Te jednak ćwiczenia pozwolą nam sprawdzić, czy dziecko rozumie, na czym polega mnożenie.
Dalszy etap to gra z kostkami. Pola wyrzucone na dwóch kostkach to czynniki mnożenia. Zapis działania można tworzyć z dodatkowym zestawem “Klocków matematycznych” lub od razu szukać go na tabliczce mnożenia, a następnie uzupełniać tafelkami z wynikiem.
Zabawa z tabliczką mnożenia okazuje się być świetnym ćwiczeniem przybliżającym dziecko do pracy na układzie współrzędnych. Na tabliczce mnożenia bowiem dziecko identyfikuje czynniki mnożenia z kostek z cyframi w odpowiedniej kolumnie i wierszu.
Owocnej zabawy i nauki!
Pamiętajcie, że drewniana tabliczka mnożenia dla dzieci czeka na Was w rozdaniach – na Facebooku i Instagramie.
Pomoce “Tabliczka mnożenia” oraz “Tabliczka mnożenia – zestaw startowy” produkuje wydawnictwo Colorado.
Aktywnie eksplorujemy również inne zestawy ze sklepu sylaby.pl – pomoce edukacyjne Colorado.