“Sto porad dla zakochanych” to trzecia i jednocześnie ostatnia książka z serii o Rolfie szwedzkiej autorki Evy Susso i francuskiego ilustratora Benjamina Chauda. Tętniące romantycznym nastrojem “miłosne miasto”, wiosenna aura sprzyjająca zauroczeniom, sztuka, w tym malarstwo najwyższych i czasami niższych lotów ;), a przede wszystkim “przyjemne łaskotanie w brzuchu” i nieustannie “buzujące bąbelki” w ciele głównego bohatera sprawiają, że “Sto porad dla zakochanych” okazuje się być idealną lekturą dla m.in. szkolniaków wkraczających w świat pierwszych miłości.
Nieidealny Rolf – wielbiciel poradników
Rolf – przeciętny uczeń szkoły podstawowej – jest nieśmiałym marzycielem skrycie podkochującym się w mieszkającej po sąsiedzku Ofelii (córce sklepikarza, arabskiego pochodzenia). Nad towarzystwo dystyngowanych członków rodziny przedkłada wieczorne spacery z wydającym się go tylko rozumieć starym psem Dédé i posiedzenia w mieszczącej się na strychu, a połączonej z jego pokojem… ubikacji.
Tam w spokoju fantazjuje o Errolfie – swoim alter ego – ratującym z różnorodnych opresji Ofelię. Zaczytując się także w literaturze poradnikowej, stara się dorównać wyśnionemu przez siebie ideałowi. W pierwszej części serii znajduje w sobie pokłady odwagi i zaprzyjaźnia się z wybranką serca (równolegle czytając “Sto porad dla nieśmiałych”), by w kolejnym tomie uciec się do niewinnego kłamstwa i zaimponować swojej sympatii (uważnie pochłaniając lekturę “Stu porad dla kłamczuchów”).
Trzeci z kolei czytany przez bohatera poradnik – “Sto porad dla zakochanych” utwierdza go w przekonaniu, że niezaprzeczalnie padł ofiarą strzały Amora.
To osobiste vademecum podpowie mu, jak okazać swoje uczucia, a w chwilach zwątpienia doda skrzydeł, sugerując wiarę w siebie.
Gdy przyjaciel staje się wrogiem i na odwrót – niespodziewane komplikacje
Trzecia część serii przynosi niespodziewane zdarzenia i zwroty akcji. W warstwie wyobrażeń i we śnie do grona konkurujących o serce wybranki dołączy (prócz Huberta – Hubufona – stale przeszkadzającego Rolfowi w zalotach) wierny przyjaciel głównego bohatera – Aramis, obecnie przebywający w szpitalu, ale w urojeniach przybierający wieloznaczne imię (Amoris) i strój superbohatera.
Z kolei Denise – jedyna dziewczyna nienaśmiewająca się w klasie z Rolfa, zacznie się dziwnie zachowywać. W szkole nie odstąpi go na krok, zasypywać go będzie komplementami, kiepskie żarty głównego bohatera wywoływać będą jej niepohamowany śmiech. Złoży mu nawet wizytę w domu. Jak podaje poradnik “Sto porad dla zakochanych” – tak postępuje zakochana osoba. Czy Rolf będzie musiał opierać się jej zalotom, czy może skupi się na wrogich i zdwojonych szeregach wielbicieli Ofelii?
Ilustracje – paryski klimat i humorystyczne przerysowanie
Pokazujące wewnętrzny świat młodego bohatera (mimo 3-osobowej narracji) dramatyczne – w oczach kilkunastoletnich czytelników – perypetie nieśmiałego, wydawać by się mogło nieszczęśliwcze zakochanego Rolfa, stojącego w cieniu przemądrzałego i uwielbianego przez żeńskie tłumy Huberta uzupełnione zostają czarno-białym portretem zabytkowego Paryża (Luwr, osobliwe uliczki, charakterystyczne kamienice) oraz zamożnej części jego mieszkańców wraz z nobliwym wystrojem i ekskluzywnym wnętrzem ich domu.
Przerysowująca rzeczywistość kreska Benjamina Chauda doskonale podkreśla pretensjonalny i manieryczny świat dorosłych, będąc jednocześnie źródłem humoru, dzięki któremu na przygody bohaterów patrzymy z lekkim przymrożeniem oka i uśmiechem na twarzy.
Książka “Sto porad dla zakochanych” Evy Susso i Benjamina Chauda wydana została nakładem wydawnictwa Zakamarki.
Seria o Rolfie szwedzkiej autorki Evy Susso i francuskiego ilustratora Benjamina Chauda idealnie nadaje się dla szlifujących swoje umiejętności adeptów czytania. Duża czcionka, spora interlinia, odpowiednio rozplanowane marginesy sprzyjają dosłownemu pochłanianiu tekstu. Zdecydowanie polecam również spełniającą podobną rolę serię “Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, w tym najnowszą część – “Tajemnica filmu”.
Miłośnikom literatury szwedzkiej w zimowej odsłonie polecam wpis – Gdy dzieciom brakuje zimy za oknem – książki o zimie dla dzieci.