Wielkoformatowy album “Razem. W stadzie, ławicy i chmarze” przedstawia niby oczywistą, a jednak fenomenalną mądrość Matki Natury. Razem znaczy bezpieczniej, łatwiej, a czasami po prostu cieplej. 16 rozkładówek prezentujących gatunki dzikich zwierząt staje się punktem wyjścia do rozmów o potrzebie bycia w grupie, w związku, w rodzinie lub całkiem filozoficznych rozważań dotyczących złożonych relacji między zwierzętami (w konsekwencji także ludźmi). Malowane techniką stempli artystyczne ilustracje — m.in. spektakularny taniec stada szpaków na niebie, towarzyskie spotkania flamingów dostojnie brodzących w morskich płyciznach czy optycznie przyciągające wzrok haremy zebr nad afrykańskim wodopojem — to lapidarna, choć w swej prostocie treściwa lekcja przyrody.
Przyrodniczy porządek i rozkładówkowy ład
16 rozkładówek. Tyle i aż tyle.
Każda z ilustracją ukazującą gromadnie fruwające po niebie, wędrujące po afrykańskiej pustyni lub pływające po rzekach, morzach i oceanach dzikie zwierzęta.
Wszystkie niejako zatytułowane zdaniem podrzędnym od razu zdradzającym przyczynę bycia RAZEM.
Każda z dwoma akapitami dopełniającymi charakterystykę malowanego gatunku.
Konsekwentnie powtarzany na kolejnych rozkładówkach schemat kompozycyjny treści współgra z ładem, według którego przyroda organizuje m.in. społeczeństwa matriarchalne słoni, zhierarchizowane stada pawianów czy rodzinne watahy wilków.
Mądrość natury
Ponadto, każda ze wspomnianych 16 rozkładówek obrazuje jedną przyrodniczą mądrość. Życie w grupie to ewolucyjna zdobycz, bogactwo, korzyść, choć wymagająca dyscypliny i poświęcenia. Bycie RAZEM oznacza bezpieczeństwo (By zmniejszyć ryzyko znalezienia się w brzuchu wielkiego drapieżnika, śledzie tworzą ŁĄWICĘ), rozród (W poszukiwaniu miłości flamingi całymi KOLONIAMI spacerują w wodzie), efektywne zdobywanie pożywienia (By przetrwać w lesie i wspólnie polować, wilki żyją w rodzinie zwanej WATAHĄ), a dla co poniektórych gatunków to również znakomite źródło upragnionej rozrywki (Dlaczego RAZEM? Bo razem jest zabawnie! Delfiny o tym wiedzą i uwielbiają surfować całą PACZKĄ!).
Językowe zawiłości i filozoficzne rozmyślania
Stado, chmara, harem, kolonia, ławica i wiele innych synonimicznych określeń zwierzęcej grupy pozwala młodym przyrodnikom nie tylko dostrzec różnorodność świata przyrody, ale i zastanowić się nad własnymi społecznymi upodobaniami, docenić wartość życia w rodzinie, w grupie znajomych, na placu zabaw czy osiedlowym podwórku, może w szkole…
Książka “Razem. W stadzie, ławicy i chmarze” Joanny Rzezak ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora (Agora dla dzieci).
Dla młodych botaników i zoologów z wyobraźnią i poczuciem humoru polecamy zwariowane atlasy roślin i zwierząt, czyli „Elegantki, trucicielki i inne ziółka” oraz „Narwańcy, uwodziciele, samotnicy”.
Zanikające piękno natury okiem znakomitych przyrodników wszech czasów poznać można poprzez „Wielkie przygody w świecie przyrody”.