“Pingolo” to gra planszowa (choć bez jednej planszy w dosłownym znaczeniu, ale z czterema mniejszymi), w której dobra pamięć, koncentracja, spostrzegawczość, ale i odrobina szczęścia, a przede wszystkim osobliwe stado pingwinów z kolorowymi jajami sprawiają, że rozgrywka nawet z elementem rywalizacji okazuje się być świetną zabawą.
Co chwilę wpadają nam w ręce gry oparte na zasadach memory i po każdym takim zakupie, przyrzekam sobie, że to będzie ostatnia tego typu gra. Później w sklepie widzę “Pszczółki”, “Hello Dino” albo “Pingolo” i nie mogę przejść obok nich obojętnie. Wykonanie, kolorystyka i pomysł urzeka oko starszych i młodszych rozgrywających. Zasady są proste, a rozgrywki krótkie i dzięki temu do “Pingolo” wracamy często, gdy mamy tylko małą chwilę na grę lub niezbyt dużo miejsca do rozkładanie pokaźnych plansz.
Zawartość
- 12 pingwinów,
- 12 kolorowych jajek,
- 4 plansze,
- 2 kolorowe kostki do gry,
- instrukcja.
Poszczególne elementy mieszczą się w wytłaczanej plastikowej wkładce, którą mieści się do opakowania z tzw. okienkiem, przez które można podglądnąć, co zawiera gra.
Przedział wiekowy:
- sugerowany przez producenta wiek: 4+
- nasza sugestia: zdecydowanie 4+ , choć rozgarnięty trzylatek również podoła zasadom i będzie cieszyć się zabawą.
Rozwijane umiejętności:
- pamięć,
- uwaga i koncentracja,
- spostrzegawczość,
- identyfikacja kolorów z kostki z kolorami jajek,
- utrwalanie kolorów
- strategiczne myślenie i planowanie akcji poprzez wybór jednego z dwóch ruchów, czyli odgadywanie koloru jaja z góry lodowej przeciwnika (najprawdopodobniej już znanego, a więc dającego możliwość zyskania kolejnej tury) lub szukania jaja w odpowiednim kolorze wśród ogólnodostępnych pingwinów.
Rozgrywka:
Wszystkie dostępne pingwiny i schowane pod nimi jaja należy umieścić na środku stołu. Każdy z graczy otrzymuje swoją górę lodową – planszę do liczenia punktów.
Celem gry jest zgromadzenie na swojej górze lodowej 6 pingwinków z jajami. Zdobyć jajo można, gdy kolor z wyrzuconej kostki odpowiada barwie jaja z podniesionego pingwinka. Gracz rzuca dwiema kostkami, ma więc dwie próby, aby odnaleźć ukryte pod pingwinkami jaja, które odpowiadają kolorom wyrzuconym na kostkach. O czym należy pamiętać?
- dodatkowy rzut zyskuje się, gdy odkryte dwa jaja odpowiadają kolorowi na rzuconych kostkach,
- w sytuacji, gdy kolor jajek nie zgadza się z kolorem na kostkach, pingwiny należy położyć z powrotem na jajach,
- pasujących jaj można szukać wśród zbiorów zdobytych przez przeciwników, ale nie zabiera się ich (chyba, że w wersji dla zaawansowanych),
Trzeba również pamiętać, by nie przestawiać pingwinków na swoich górach, jak i na stole, a wybrane przez siebie pingwinki pokazywać tak pozostałym graczom, by mogli swobodnie zobaczyć, jakie jajo chowa się pod ptakiem.
Wygrywa gracz, który ustawił 6 pingwinków na swojej górze lub, gdy wyczerpie się ogólnodostępna puli ptaków na stole.
Owocnych rozgrywek i dobrej zabawy!
Grę “Pingolo” wydaje FoxGames.
Jeśli uwielbiacie gry pamięciowe koniecznie zerknijcie na wpis – 15 kreatywnych sposobów na grę w memory.
Mnóstwo dobrej zabawy ze świetnie wykonaną grą czeka Was również podczas rozgrywek z “Lamą Express”.