patchwork polski folklor (2)

„Patchwork. Polski folklor” – folklorowa sztuka na planszowym polu

Podróż po artystycznych zakątkach Polski z kawałkiem materiału w dłoni – tak w skrócie można by opisać „Patchwork. Polski folklor” Uwe Rosenberga. Kontynuując tematykę patchworku, gra stawia nowe wyzwanie, tym razem w narodowej, polskiej szacie. Ale czy jest to tylko kolejne, powtórzone wydanie popularnej gry, czy może coś więcej?

Zawartość

Gra „Patchwork: Polski folklor” mieści się w średniej wielkości pudełku.

W skład gry wchodzą:

  • 1 główna plansza czasu,
  • 2 plansze kołder,
  • 1 pionek neutralny,
  • 2 znaczniki czasu (czerwony i niebieski),
  • 5 żetonów łatek,
  • 1 żeton specjalny,
  • 33 skrawki materiału,
  • żetony guzików,
  • instrukcja.

patchwork polski folklor (4)
patchwork polski folklor (5)
patchwork polski folklor (6)
patchwork polski folklor (7)
patchwork polski folklor (8)
patchwork polski folklor (9)
patchwork polski folklor (10)

„Patchwork: Polski folklor” – przedział wiekowy

  • sugerowany przez producenta wiek: 8+

8+ to optymalna granica wskoczenia do rozgrywek z „Patchwork. Polski folklor”. Jeśli jednak młody przedszkolak z dobrą wyobraźnią przestrzenną i strategiczną smykałką, to śmiało zaproście go do zabawy.

Rozwijane umiejętności

  • myślenie strategiczne – taktyka, przewidywanie, planowanie,
  • orientacja przestrzenna,
  • elastyczność w rozwiązywaniu problemów, gdy rozgrywkowa sytuacja ciągle się zmiania
  • koncentracja i uwaga.

gry planszowe dla dzieci 1

Zerknijcie na pełne inspiracji zestawienie:
🔥 Najlepsze gry karciane i gry planszowe dla dzieci – lista 30 gier 🔥

„Patchwork: Polski folklor” – charakterystyka rozgrywki

Podobnie jak w klasycznej wersji „Patchwork”, gra polega na układaniu kawałków materiału tak, aby stworzyć jak najpiękniejszą kołdrę. Szata graficzna „Polskiego folkloru” jest prawdziwą ucztą dla oka. Aż 33 różne rodzaje haftu odzwierciedlają bogactwo polskiej tradycji. Aby zrozumieć reguły, nie potrzeba znać poprzednich wersji – wszystko jest przejrzyste i intuicyjne.

Celem gry jest umiejętne wybieranie kawałków materiału, by efektywnie zapełnić planszę i jednocześnie zdobywać guziki – walutę gry. Choć wybór wydaje się prosty, jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. Ważne jest przewidywanie ruchów przeciwnika, a decyzje dotyczące wyboru kafelków wpływają nie tylko na naszą planszę, ale i strategię rywala.

Gracze zaczynają z planszami podzielonymi na 81 kratek, z zadaniem wypełnienia ich fragmentami tkaniny w celu zgromadzenia jak największej liczby guzików podczas gry. Ważne jest, aby wypełnić planszę, ponieważ niezapełnione pola prowadzą do strat punktów. Dodatkowy bonus w postaci 7 guzików jest przyznawany pierwszemu graczowi, który skompletuje pełne 7×7 pól na swojej planszy.

Ciekawostką w Patchworku jest sekwencja ruchów – zamiast tradycyjnej kolejności, gracz pozostaje aktywny, dopóki jego znacznik na ścieżce czasu jest za znacznikiem rywala.

W trakcie swojego ruchu, gracze mają dwie opcje: wybierają jeden z trzech dostępnych fragmentów materiału, płacą za niego guzikami i umieszczają na swojej planszy, a następnie przesuwają pionek czasu o odpowiednią ilość pól. Alternatywnie, mogą przesunąć swój pionek przed rywala na ścieżce czasu i zgarnąć guziki w ilości równiej odległości przesunięcia. Dodatkowe fragmenty materiału i bonusy w guzikach można zdobyć podczas przemieszczania się po ścieżce czasu.

patchwork polski folklor (3)
patchwork polski folklor (10)
patchwork polski folklor (11)
patchwork polski folklor (12)
patchwork polski folklor (13)
patchwork polski folklor (15)
patchwork polski folklor (18)
patchwork polski folklor (19)
patchwork polski folklor (20)

Gra kończy się, gdy obaj gracze osiągną końcowy punkt na ścieżce czasu. Ich prace zostają wtedy ocenione.

„Patchwork: Polski folklor – recenzja gry

„Patchwork. Polski folklor” Uwe Rosenberga nie jest tylko kolejnym wydaniem znanej gry. To pełne pasji i szacunku dla polskiego dziedzictwa dzieło, które zachwyca zarówno grafiką, jak i głębią rozgrywki. Dla mnie, jako wielbicielki gier planszowych i osoby ceniącej polskie tradycje, to połączenie było strzałem w dziesiątkę. Gorąco polecam każdemu, kto chce spędzić czas na strategicznej rywalizacji i jednocześnie zagłębić się w piękno polskiego folkloru.

Za co najbardziej polubiliśmy „Patchwork. Polski folklor”? Za:

  • wysoka regrywalność – każda rozgrywka jest inna dzięki różnorodności dostępnych kawałków materiału,
  • logiczny charakter gry i potrzebna tworzenia przemyślanej taktyka – nie wystarczy szybkie układanie, trzeba też przewidywać ruchy przeciwnika,
  • mechanikę czasu – wybór kafelków wpływa na naszą pozycję w czasie rozgrywki, co dodaje głębi strategicznej,
  • wspaniałe wykonanie – jakość materiałów i detale graficzne sprawiają, że gra jest nie tylko przyjemnością dla umysłu, ale i dla oka,
  • niski próg wejścia – mimo strategicznej głębi, gra jest dostępna dla graczy na każdym poziomie zaawansowania,
  • oddanie polskiego folkloru – gra jest hołdem dla polskiej tradycji, prezentując jej bogactwo w atrakcyjnej, współczesnej formie.

Z drugiej strony „Patchwork” opiera się na percepcji przestrzennej, a co może stanowić wyzwanie dla niektórych graczy. To jednak naszym zdaniem zaleta gry.

W „Patchwork” nieustannie pojawia się taktyczny element. Posiadanie strategii to klucz do wygranej, ale trzeba być elastycznym i reagować na ruchy przeciwnika. Przystępna i dynamiczna, intuicyjna, szybka, interaktywna i pełna głębi – taka jest gra „Patchwork”.

patchwork polski folklor (14)
patchwork polski folklor (16)
patchwork polski folklor (17)

patchwork polski folklor (1)

„Patchwork. Polski folklor”” ukazała się nakładem wydawnictwa Rebel.

rebel logo
cortex 2

Gra „Cortex 3”, czyli gimnastyka mózgu – część 3

Polecamy również grę „Ry-Bitwa” – rodzinną i wakacyjną grę zręcznościową idealną na piknikową wyprawę, leżakowanie przy basenie lub plażowanie nad morzem. 

ry bitwa gra 15

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top