“Młodość. Wyznania nastolatków” to zbiór niezwykle autentycznych i poruszających monologów dorastających nastolatków spisanych podczas rozmów z norweską dziennikarką – Linn Skåber. Całość zdobią, ale przede wszystkim dopełniają, fenomenalne ilustracje Lisy Aisato, której kunszt artystyczny potrafi zahipnotyzować czytelnika pochłoniętego lekturą.
Okiem i słowem nastolatka
Linn Skåber postanowiła zgłębić temat młodości i korzystając z możliwości towarzyszenia młodym ludziom podczas ich spotkań w kawiarniach, parkach, a nawet pokojach, wsłuchiwała się w ich rozmowy, obserwowała relacje, by docelowo przelać nastoletnie historie na papier.
Powstało 31 rozdziałów, którym czasem bliżej do wierszy, poetyckich modlitw krótkich monologów lub dłuższych strumieni świadomości będących obszernym zapisem myśli, odczuć i subiektywnych skojarzeń niż krótkich opowiadań.
Mam trójkę z norweskiego.
Szóstkę za radość, że nie dostałam dwói.
Mam trójkę z niemieckiego.
Szóstkę za wiarę w to, że następnym razem pójdzie mi lepiej.
(…)
Mam trójkę z WOS-u.
Szóstkę za to, że jestem szczęśliwa, ponieważ jest wiosna
i być może niedługo się zakocham.
Mam trójkę z hiszpańskiego.
Szóstkę za to, że jestem nastolatką i nie wypaliłam się zawodowo.
Czy to nie całkiem dobra średnia na rozpoczęcie lata?
Jestem jak dom szeregowy.
Trzymam się innych domów szeregowych, które są do mnie podobne. Do których należę.
(…)
Jestem jak dom szeregowy, a w głowie, na samej górze, jestem strychem.
Kiedy dorośli mówią o miłości, to wydaje się takie proste.
Jasne. Jasne, że to proste. Przecież są dorośli.
Dziwne, że nie pamiętają, jakie to trudne.
Mówią: “To normalne, że tak się czujesz”, albo:
“Tego kwiatu jest pół światu”,
albo: “Nie przejmuj się. To minie”. Ale to nie pomaga.
Teraz jestem nastolatkiem.
Nie potrafię się nie martwić. To nie mija.
Gdyby minęło, nie byłbym nastolatkiem.
Tato?
Możesz mnie przenieść?
Wtuloną w ciebie?
O tak.
Jak dawnej.
W kołdrze, z kanapy do pokoju,
nie budząc mnie,
nie upuszczając mnie,
a potem połóż mnie po cichu do łóżka,
ostrożnie.
Bo nie chcesz mnie obudzić, chociaż nie śpię,
bo przecież nie śpię.
Tylko udaję, że śpię, żeby nie być zębów.
Historie wzruszające, zabawne, ale i smutne doskonale odzwierciedlają okres przełomu, zmian, tzw. przemeblowania, którego doświadczają młodzi ludzie.
Dojrzewanie, przełom, przemeblowanie
Trafna metafora porównująca stan emocjonalny młodych ludzi wchodzących w okres dorosłości z uczuciem, jakiego doświadcza ktoś, komu bez jego wiedzy i zgody przemeblowano pokój – już na wstępie pozwala dorosłym przypomnieć sobie własne doświadczenia i rozterki młodości, a nastolatkom uświadamia, że w pokonywaniu problemów dorastania nie są osamotnieni, bo zawsze gdzieś obok w szkole, na plaży, w autobusie inny nastolatek przeżywa podobne emocjonalne burze czy egzystencjalne niepokoje.
Książkę “Młodość. Wyznania nastolatków” polecam do samodzielnego czytania czytelnikom już od około 12 roku życia lub też jako wspólną lekturę. Zaangażowanym w rozwój i wychowanie dzieci rodzicom pozwoli zrozumieć, że:
Bycie młodym może być wyzwaniem, albo: Bycie młodym może wymagać sporo wysiłku, albo: Bycie młodym może być okropnie trudne, jeśli się o to w odpowiedni sposób nie zadba.
„Przyjaźń. To, co nas łączy” – słodko-gorzka prawda o najpiękniejszej z międzyludzkich relacji.
Album dorastającego człowieka
Raz baśniowe, raz realistyczne, czasami bardzo werystyczne obrazy Lisy Aisato potęgują autentyczność poruszanych tematów. Miłosne rozczarowania, potrzeba i jednocześnie brak akceptacji ze strony rówieśników, zagubienie, codzienne frustracje, brak emocjonalnej równowagi, fascynacja cielesnością płci przeciwnej, niezrozumienie dorosłych to tylko kilka z wielu motywów stanowiących przedmiot opowiadań i monologów młodych rozmówców.
Autorkom udało się pokazać, że nierzadko pod nadąsaną, zgryźliwą lub perfidną twarzą nastolatka kryje się ogromna wrażliwość.
Nazwiska autorek to rekomendacja sama w sobie. Zapewniam, że treść i ilustracje zapadną na długo w pamięć, okazując się doskonałym punktem wyjścia do potrzebnych w tym okresie rozmyślań. Książkę polecam również jako prezent.
Książka opisująca i malująca człowieka, jeszcze nie w pełni dorosłego, ale już też niebędącego dzieckiem, czyli “Młodość. Wyznania nastolatków” Linn Skåber z niezwykłymi ilustracjami Lisy Aisato ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.
Polecamy album Lisy Aisato „Życie” uzupełniany esencjonalnym tekstem. Książka ukazuje blaski i cienie życia człowieka, życia, w którym pierwszą rolę grają uczucia i relacje.