Dwie książki o miastach i budowlach na całym świecie, czyli “Opowieści o miastach i miasteczkach” i “Opowieści o niezwykłych budowlach” to graficznie barwne i merytorycznie arcyciekawe leksykony. Pierwsza zabiera czytelnika w podróż po 32 miastach świata — dużych i małych, historycznych i nowoczesnych, spokojnych lub przeludnionych i tętniących życiem. Z kolei dzięki drugiej zwiedzamy 30 architektonicznych symboli różnych zakątków świata — pałaców, kościołów, mostów, dom, wież, dróg.
“Opowieści o miastach i miasteczkach” i “Opowieści o niezwykłych budowlach” to książki pod patronatem PrzystanekRodzinka.pl.
“Opowieści o miastach i miasteczkach”
Para przyjaciół, czyli narzekający na nudę kozioł Piotr oraz wierna słuchaczka kurka Klara, spaleni słońcem, czasami zmoczeni przez deszcz, doświadczając surowych mrozów lub — przeciwnie — palącego słońca, wędrują po różnych miastach świata w poszukiwaniu przygód, nowych wrażeń i ciekawych doświadczeń. Nie ma co ukrywać — gospodarskie podwórko ma ograniczone możliwości eksploracji.
Tak oto zwierzęcy duet odwiedza m.in. Mediolan — światowe miasto mody, Hamburg — tzw. bramę świata, Valettę — najbardziej słoneczne miasto Europy, ale i najzimniejsze miasto na świecie, czyli Jakuck, Jazd — pustynną osadę, Grasse — perfumeryjne mocarstwo, Hollywood — miasto aniołów, Konzę — wciąż powstającą metropolię przyszłości, Materę — Jerozolimę południowych Włoch i Ushuaię, czyli przysłowiowy koniec świata.
Odmienne charaktery i upodobania zwierząt kierują bohaterów w różne zakątki tego samego miasta. I tak np. poznajemy miasto Darwin, podziwiając z Klarą najpiękniejszy w Australii zachód słońca na miejskiej plaży, ale i wędrujemy podziemnymi korytarzami miasta, które w czasie wojny służyły za kryjówkę dla … cennych zapasów ropy naftowej. Różnorakie zainteresowania sprawiają, że w Hamburgu z Klarą odwiedzamy kościół św. Michała, a z Piotrem błądzimy po tamtejszym targu rybnym.
Kilka tras zwiedzania tych samym miejsc, ogrom wrażeń oraz dynamizm pędzących przez świat bohaterów (w rok i jeden dzień udaje się im odwiedzić, a nawet dosyć wnikliwie zwiedzić 32 miasta świata!) mobilizuje do przewracania kolejnych stron książki o miastach i budowlach.
W każdej osadzie, miasteczku czy metropolii dowiadujemy się wielu interesujących rzeczy, np. jak działają wieże wiatrowe wentylujące i chłodzące w budynkach w Jaździe, czy zwiedzanie Sztokholmu po specjalnie wytyczonych trasach na dachach domów jest możliwe lub jak ekscytujące jest podwójne (podziemne i tradycyjne — na powierzchni ziemi) kanadyjskie miasto Montreal.
Każdemu miastu poświęcona jest osobna rozkładówka o podobnym planie kompozycyjnym. Otwierają ją nazwy miast i państwa wraz z informacją o liczebności mieszkańców. Pojawia się również herb miasta. Następnie krótki wstęp nawiązujący do kolejnych etapów i losów podróży bohaterów wprowadza czytelnika w klimat zwiedzania miasta. Reszta stron naszpikowana jest ciekawostkami, którym towarzyszą korespondujące z nimi i — nierzadko komiczne — ilustracje. Nie brakuje na nich oczywiście Klary i Piotra.
A wy wiecie,
- o jakim norweskim mieście mówi się, że jest wrotami do Arktyki?
- gdzie w Holandii znajduje się pływający targ na wodzie?
- w którym portugalskim mieście mieści się księgarnia będąca inspiracją dla J. K. Rowling stworzenia Hogwardu?
- gdzie znajduje się najdłuższa galeria sztuki na świecie, do której wstępem jest bilet metra?
- która chorwacka osada jest najmniejszym miastem na świecie?
Odpowiedzi na te, ale i mnóstwo innych pytań znajdziecie w książce “Opowieści o miastach i miasteczkach” Štěpánki Sekaninovej i Jakuba Cenkla z ilustracjami Tomáša Tůmy.
“Opowieści o niezwykłych budowlach”
Kolejny tytuł serii opowiada o innej parze obieżyświatów — bocianie Filipie poszukującym inspiracji do budowy idealnego gniazda dla swojej Helenki oraz oczytanej i znającej świat żabie o imieniu Skoczek. Wykształcony płaz sporo wie o architekturze, więc w zaproponowanej przyjacielowi podróży dookoła świata z łatwością wyszukuje najwyższych, najsłynniejszych, najstarszych i najdziwniejszych dzieł architektury, które docelowo mają zainspirować ptaka do zbudowania gniazda idealnego dla wybranki serca.
Bohaterowie trafiają m.in. do Barcelony przed front najpiękniejszej świątyni w Hiszpanii — Sagrady Familii, na Pola Marsowe przed Wieżę Eiffla, do rzymskiego Koloseum, przed egipskie piramidy, do Haines Shoe House w Pensylwani, przed Burdż Chalifa w Dubaju. Mają również okazję wypocząć na słynnym fotelu z czerwonej skóry w ogrodzie u stóp Willi Tugendhatów, przejechać się zabytkową szosą 66, podziwiając stare znaki drogowe, kawiarnie, hotele, sklepy w stylu retro czy w ciszy poprzechadzać się po kompleksie świątynnym w Kioto zbudowanym bez użycia gwoździ.
Czytelnicy z pomocą pary przyjaciół poznając twórców, genezę czy style architektoniczne poszczególnych budowli, odkrywają przerażające legendy dotyczące inspiratorów i architektów danych obiektów (podobno po zakończeniu budowy soboru Wasyla Błogosławionego, car kazał oślepić architekta, by nie stworzył już nigdy podobnej budowli) oraz niesamowite fakty z historii powstawania budynków.
M.in.:
- w latach świetności Partenon był kolorowy,
- początkowo czerwona Wieża Eiffla na pewien czas zmieniła kolor na żółty,
- zamek Neuschwanstein będący mieszaniną wszystkich możliwych architektonicznych elementów, mieści w sobie również sztuczną jaskinię,
- projekt architektoniczny opery w Sydney początkowo wylądował w koszu, dopiero po kilku obradach członkowie komisji decydującej o wygranej konkursu zdecydowali się wyjąć go ze śmieci.
Dom przypominający koszyk, imponujące wysokościowce, najpiękniejsze katedry, perły architektury starożytnej, designerskie wille, oszałamiające rozmiarem wiszące mosty, szosy, na których czas zatrzymał się dawno temu….
Fryz a styl dorycki, joński i koryncki, sgraffito i renesans a neoklasycyzm, barok czy gotyk, high-tech, funkcjonalizm a architektura organiczna…. Ogrom wiadomości w książce zachwyca!
Rafael Santi, Michał Anioł, Giovanni Pisano, Joseph B. Strauss, Mies Van Der Rohe, Frank L. Wright … — przykłady genialnych umysłów inspirują!
Czy wiecie:
- gdzie stoi najstarsza na świecie latarnia morska?
- jakie hiszpańskie miasto odmówiło Wieży Eiffla wstępu na swoje terytorium (właśnie tam Gustave Eiffel planował ją postawić)?
- kto odważył się podpalić Kapitol Stanów Zjednoczonych?
- czym jest architektura organiczna?
- przedstawicielem jakiego stylu architektonicznego jest Centrum Pompidou w Paryżu?
Odpowiedzi na te, ale i mnóstwo innych pytań znajdziecie w książce “Opowieści o niezwykłych budowlach” Štěpánki Sekaninovej z ilustracjami Jakuba Cenkla.
Książki “Opowieści o miastach i miasteczkach” i “Opowieści o niezwykłych budowlach” ukazała się nakładem wydawnictwa Adamada.
Dla młodych botaników i zoologów z wyobraźnią i poczuciem humoru polegamy zwariowane atlasy roślin i zwierząt – “Elegantki, trucicielki i inne ziółka” oraz „Narwańcy, uwodziciele, samotnicy”.