“Koty czarne, koty białe” to zabawna opowieść o niezwykłej dzielnicy bliżej nieokreślonego miasta, którą zamieszkują osobliwe zwierzęta — koty — tylko i wyłącznie w kolorze czarnym. Sielskie życie dumnych futrzaków zostaje przerwane w dniu narodzin białego kotka. Od tej pory życie czarnych kotów zmienia się — stopniowo tracą atencję swoich panów, przenoszą się z przytulnych domów na ulicę, aż w końcu opuszczają bramy miasta. Białym pupilom nie powodzi się jednak długo. Dzielnice przejmują we władanie myszy. Jaki los czeka kocich mieszkańców miasta? Zagłada czy wygrana? Kto stanie do walki z piskliwym wrogiem? Wszystkie, niektóre, żaden? “Koty czarne, koty białe” to przewrotna i zabawna opowieść pozwalająca zrozumieć pierwsze pojęcia logiki.
“Koty czarne, koty białe” to książka pod patronatem PrzystanekRodzinka.pl.
Zabawna historia zwaśnionych kotów
W pewnej dzielnicy bliżej nieznanego miasta mieszkały wyłącznie czarne koty. Były tak czarne, że w nocy stawały się prawie niezauważalne. W dzień za to dumnie kroczyły ulicami, przepędzając ze swojego rewiru przesądne (i nie tylko) osoby. Czas mijał. Na nieszczęście ludzi dzielnica pustoszała i handel ustawał, ponieważ turyści nie zapuszczali się w kocie zakamarki. Wtedy zdarzyło się coś, co zakłóciło beztroskie życie czarnych futrzaków. W dzielnicy pojawił się kot innego koloru. Tak przynajmniej brzmiał napis znajdujący się na tablicy przy wejściu do dzielnicy. Czy był poprawny logicznie?
Na jednym odmieńcu historia kotów tej osobliwej dzielnicy się nie kończy. Do zawiłej akcji prócz czarnych i białych, wkroczą rude, szare, łaciate, pręgowane… Czy dynamicznie rozwijającą się historię ujarzmi logiczne rozumowanie? Przekonajcie się sami.
Kolejne zwroty akcji, nowi bohaterowie, komizm sytuacji i ilustracje pełne karykaturalnej kreski sprawiają, że na nudę czytelnik nie może narzekać.
Myślenie logiczne, poprawne rozumowanie i matematyczne kwantyfikatory w książce dla dzieci – “Koty czarne, koty białe”
Anna Cerasoli od dawna popularyzująca matematykę wśród dzieci i młodzież bierze na warsztat temat doniosły. Matematyczna logika nigdy nie należała do zagadnień przedszkolnych czy nawet poruszanych na szczeblu wczesnoszkolnym. Autorka pod płaszczem zabawnej historii, dynamicznych zwrotów akcji i mniej lub bardziej milusińskich bohaterów przemyca kluczowe terminy logiczne, mimochodem przedstawiając ideę logicznego rozumowania.
Wokół słów ‘wszyscy’, ‘nikt’, ‘ktoś’ oraz ich synonimów zbudowane zostało opowiadanie Anny Cerasoli. Dla przejrzystości i pełniejszego zrozumienia historii wszystkie one zostały zaznaczone kolorem. Całe zdania (właściwie modyfikacje jednego głównego wypowiedzenia) z kwantyfikatorami, będące osią opowiadania, zostały również wyróżnione i widnieją na tablicach przy wejściu do dzielnicy.
Publikacja opatrzona została również merytorycznym komentarzem pozwalającym zrozumieć terminy logiczne.Ponadto na młodych czytelników czekają zabawy logiczne, które po raz kolejny dają możliwość przyswojenia i utrwalenia pojęć logicznych w praktyce.
Książka “Koty czarne, koty białe” Anny Cerasoli z ilustracjami Anny Laury Cantone ukazała się nakładem wydawnictwa Adamada.
W temacie edukacji matematycznej polecamy „Obrazy matematyki. Z wizytą w muzeum sztuki” – książkę, w której sztuka inspirowana jest matematyką.