“Jak to zbudować? Historie wyjątkowych budowli” to niezwykły i jednocześnie odważny projekt. Książka w przystępny sposób przedstawia nie do końca ciekawy dla wszystkich młodych czytelników temat ściśle techniczny, naukowy. Łącząc jednak pragmatyczne zagadnienia, intrygujące ciekawostki i eksperymenty doskonale obrazujące m.in. prawa fizyki ze szczegółowymi rysunkami (zawsze komplementarnymi z tekstem) mimochodem staje się intrygującą podróżą po 7 kontynentach, przez historię budowlanych odkryć i osiągnięć człowieka z perspektywy inżynierki budowlanej.
Książka “Jak to zbudować? Historie wyjątkowych budowli” pozwala zrozumieć istotną rolę budynków różnego rodzaju w życiu człowieka. Bo przecież nasz cały świat to miejsce budowane i zbudowane ludzkimi rękami. Lepianki, namioty, chaty, domy, bloki, wieżowce. Mosty, tamy, tunele.
Kilkadziesiąt konkretnych budowli nierzadko przyciągających oko i ucho czytelnika jeszcze przed trzymaniem książki w ręku (m.in.Most Brookliński, Burdż Chalifa, zapora Katse, Katedra Metropolitana w Meksyku, Te Matau a Pohe, Stadion Sapporo Dome, Halley VI) staje się punktem wyjścia do omawiania problemów bezpieczeństwa budowali wspaniałych (m.in. starożytnego zabytku — rzymskiego Panteonu czy najwyższego wieżowca w Europie Zachodniej — The Shard), ale i użytecznych (jak np. londyńska kanalizacja lub różne typy mostów istniejących już na całym świecie).
Rzeczowa, a równocześnie pisana wyjątkowo zrozumiałym, bo popularnonaukowym stylem, narracja opisuje architektoniczne i inżynieryjne osiągnięcia człowieka stawiane:
- w morzu (most Bandara-Worli Sea Link w Bombaju łączący dwa półwyspy, restauracja Ithaa umieszczona 5 metrów pod powierzchnią morza obok rafy koralowej na Malediwach),
- pod ziemią (Tunel Grande w Brazylii, Tunel pod Tamizą),
- na lodowcu (8-modułowa placówka badawcza na Antarktydzie zbudowana na wydłużających się hydraulicznych nogach możliwa do przewożenia w odległe miejsca dzięki pojazdom będącym skrzyżowaniem czołgu i traktora),
- a nawet w kosmosie.
Jak budować wyjątkowe, bo najwyższe lub ruchome (Stadion Sapporo Dome w Japonii z wjeżdżającą na środek stadionu naturalną murawą) czy też przenośne budowle, by jednocześnie były bezpieczne, wytrzymałe i odporne na działanie sił natury? Roma Agrawal na konkretnych przykładach oraz posiłkując się ilustracjami Katie Hickey wyjaśnia istotę powstawania konstrukcji na każdym jej etapie — planowania, projektowania i budowania.
Autorki nie pomijają zasłużonych twórców budowli. Poznajemy więc niezwykłe historie architektów, inżynierów i budowniczych, nie wyłączając kobiet.
Obrazowe i trafnie dobrane do konkretnych rozdziałów okazują się wzmianki “Spróbuj sam”, które mając charakter eksperymentów, inspirują czytelników, może w przyszłości młodych inżynierów, do przeprowadzania własnych doświadczeń. Poglądowo przedstawiają m.in. zasady działania sił podobnych do tych oddziałujących na budynki lub właściwości fizycznych materiałów tworzących konstrukcje.
Kto przez 14 lat nadzorował budowę Mostu Brooklińskiego, nie będąc autorem projektu?
Kiedy zaczęła się budowa londyńskiego systemu kanalizacyjnego?
Gdzie mieści się największa na świecie bobrowa tama rozciągająca się na powierzchni ponad 850 metrów?
Jak wyglądała budowa największego budynku świata?
Odpowiedzi na te i inne pytania oraz mnóstwo niesamowitych ciekawostek, mimo że tematycznie, a nie chronologicznie przedstawionych w książce, całościowo tworzy uporządkowaną i osobliwą historię człowieka i świata budowanego jego rękami.
Książka “Jak to zbudować? Historie wyjątkowych budowli” Romy Argawal i Katie Hickey ukazała się nakładem Wydawnictwa Słowne.
Książkę “Jak to zbudować? Historie wyjątkowych budowli” znajdziecie w popularnej księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl. Książka dedykowana jest dla dzieci w wieku powyżej 7 lat.
Polecamy również książkę „Obrazy matematyki. Z wizytą w muzeum sztuki”, w której przyjemna lekcja matematyki odbywa się w otoczeniu światowej plejady artystów i ich dzieł.