jak mowic gdy dzieci nie sluchaja 8

“Jak mówić, gdy dzieci nie słuchają” – poradnik dla rodziców, opiekunów i nauczycieli

“Jak mówić, gdy dzieci nie słuchają” to łączący teorię z praktyką poradnik dla rodziców, opiekunów i wychowawców dzieci od wieku przedszkolnego po nastoletni. Omawia najpopularniejsze wyzwania dzieciństwa, w tym m.in. bunt, kłótnie, napady złości, marudzenie, brak chęci współpracy z dorosłym, pułapki kar i chwalenia. Książka, będąca kwintesencją dotychczas czytanych przeze mnie poradników, wspiera rodzica w radzeniu sobie z NIEUNIKNIONYMI konfliktami między dorosłymi a dziećmi. Jak? Konkretami narzędziami, przykładami wziętymi z życia (nadesłanymi przez czytelników), ćwiczeniami pozwalającymi sprawdzić zrozumienie omówionych technik i przejrzystymi graficznie podsumowaniami rozdziałów.

Seria poradników dla rodziców

Seria poradników dla rodziców “Jak mówić” wciąż się rozrasta. Pewnie kojarzycie niektóre tytuły. Możliwe, że czytaliście niektóre z nich. Cykl do niedawna liczył 6 tomów:

  • “Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7″
  • “Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały? Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły?”,
  • “Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały.  Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały?”,
  • “Rodzeństwo bez rywalizacji”,
  • “Jak być rodzicem, jakim zawsze chciałeś być?”,
  • “Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole”,
  • “Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci. Twoja droga do szczęśliwszej rodziny”.

Ostatnio do serii dołączyła nowość – “Jak mówić, gdy dzieci nie słuchają. Marudzenie, kłótnie, histeria, bunt i inne wyzwania dzieciństwa” autorstwa Joanny Faber, córki Adele Faber – amerykańskiej ekspertki w dziedzinie komunikacji między dorosłymi a dziećmi – która współtworzyła większość wymienionych wyżej tytułów o rodzicielstwie i rodzinie.

Ilustrowany przegląd narzędzi komunikacji dziecka i rodzica

Książka “Jak mówić, gdy dzieci nie słuchają” składa się z dwóch części. Pierwsza jest ilustrowanym przeglądem podstawowych narzędzi komunikacji, które wykorzystanie, pozwala:

  • poradzić sobie z szeroką gamą dziecięcych uczuć,
  • zachęcić do współpracy nawet oporne dzieci,
  • stosować metody rozwiązywania problemów dalekie od kar,
  • używać pochwał, które nie tylko osądzają i oceniają, ale inspirują i motywują do podejmowania większych wyzwań, ale i wzmacniają pewność siebie.

Ze zrozumieniem opisu sytuacji przychodzą komiksowe historyjki obrazkowe.

Każdy rozdział zawiera ćwiczenia (z odpowiedziami i omówieniem), które sprawdzają umiejętność stosowania prezentowanych narzędzi komunikacji.

Przed kolejnym zagadnieniem serwowane jest rodzicom podsumowanie rozdziału. Streszczenie zawiera czarno na białym – kluczowe narzędzia wyłuskane z narracji rozdziału, z pomocą wypunktowań i czytelnych cytatów.

jak mowic gdy dzieci nie sluchaja 4
jak mowic gdy dzieci nie sluchaja 3
jak mowic gdy dzieci nie sluchaja 5

Popularne wyzwania stawiane przez dzieci

Druga obszerniejsza część powstała dzięki historiom z życia wziętym nadesłanym przez rodziców i nauczycieli. To także zbiór popularnych tematów, o których omówienie prosili czytelnicy, min.:

  • co robić, gdy dzieci zachowują się irracjonalnie,
  • jak słuchać, kiedy dzieci nie chcą mówić,
  • w jaki sposób pomóc dziecku w emocjonalnym spokoju odrobić lekcje,
  • co zrobić, by zaradzić współzawodnictwu oraz braterskim lub siostrzanym kłótniom,
  • jak ograniczyć czas przed ekranem,
  • jak poradzić sobie z kłopotliwym “Powiedz przepraszam”.

Popularnonaukowy styl poradnika pozwala sprawnie przebrnąć przez każdy problem, przepracować go na przykładach innych, by być gotowym na rozwiązanie trudnej sytuacji wychowawczej ze swoim dzieckiem.

O jakie jeszcze wyzwania przeprowadzają autorki? Pojawia się kwestia przezywania i brzydkich słów, umiejętności dzielenia się, rozwodu, zachowania wobec zwierząt, napadów lęku, strachu i histerii, problematycznych ludzi, smutku związanego z rozstaniem.

Ponieważ książka podzielona została na wyraźne części, rozdziały i historie, bez problemu można wybierać, czytać tylko interesujące nas tematy i w razie potrzeby wracać do wskazówek.

Książka “Jak mówić, gdy dzieci nie słuchają” Julie King i Joanny Faber ukazała się nakładem wydawnictwa Media Rodzina. To jedna z wielu książek dla rodzica z kategorii ‘dzieci i wychowanie‘, którą warto przeczytać i do której się często wraca.

Rodzicielstwo bez awantur. Jak odzyskać spokój w rodzinie i wesprzeć rozwój dziecka” – recenzja

rodzicelstwo bez awantur

Dziecieca ciekawosc blok 1
obserwuj przystanek rodzinka instagram 2
polub przystanek rodzinka facebook
Scroll to Top