“Ja i świat. Informacje w obrazkach” – 1 dziecko w roli narratora, 28 zagadnień dotyczących świata wokół nas, w sumied 71 odsłon różnych tematów, dziesiątki diagramów, setki wykresów, tysiące obrazków i … jedna idea – świat nie jest jednorodny. Zróżnicowanie przyrodnicze i klimatyczne, wielość, ale i znakomitość kultur, narodów, języków, zwyczajów, ogrom kulinarnych tradycji, stylu bycia, codziennych przyzwyczajeń, suma tych wszystkich doświadczeń stanowi o bogactwie każdego człowieka, dziecka. Zuzi (ona w polskim wydaniu pełni rolę narratorki), Lucí (imię głównej bohaterki w oryginale), Olivera, Emmy czy Jamesa. Każdego z nas.
Świat wokół dziecka
“Ja i świat. Informacje w obrazkach” to nietypowy picturebook, bo dla starszych czytelników (w zamyśle wydawcy 10+, w naszej ocenie nawet 5+). Łączy narrację z informacją.
Narratorką w polskim wydaniu jest Zuzia – Polka, swoją drogą nosząca najpopularniejsze w kraju dziewczęce imię nadawane w ciągu ostatnich lat. Razem z kilkulatką, która używa infografik do wyjaśniania interesujących tematów, czytelnik wędruje przez kolejne strony przedstawiające zagadnienia, jak się okazuje, bliskie dzieciom. Dotyczą one m.in.:
- środowiska rodzinnego (liczba dzieci w rodzinie oraz struktura rodziny Zuzi i innych przykładowych rodzin z całego świata; gatunki zwierząt domowych zamieszkujących w domach i w poszczególnych krajach czy średnia wielkość mieszkań w wybranych państwach),
- szkoły (liczba godzin obowiązkowych zajęć szkolnych; wiek, w którym dzieci rozpoczynają naukę w Polsce i w wybranych krajach świata; wygląd mundurków szkolnych w 18 krajach; liczba godzin w tygodniu, które dzieci poświęcają na odrabianie prac domowych; długość letnich wakacji w tygodniach w różnych krajach – oczywiście włączając Polskę),
- czasu wolnego (średnia liczba godzin w tygodniu spędzanych przez dzieci przed ekranem urządzeń elektronicznych; rodzaje urządzeń, za pomocą których dzieci korzystają z internetu; dziesięć najczęściej czytanych książek na świecie; kraje, gdzie czyta się najwięcej; dziecięce zabawy w 20 krajach),
- hobby, sport (dyscypliny sportowe najczęściej uprawiane na świecie, ale i o największej liczbie kibiców w różnych krajach),
- podróży (najczęściej odwiedzane miasta, państwa, konkretne muzea, ale i parki rozrywki),
- zawodów i prac dorosłych (zajęcia rodziców Zuzi na tle profesji z całego świata),
- kulinarnych tradycji (17 przykładowych śniadań na całym świecie, nie wyłączając polskich smakołyków serwowanych o poranku; zestawy obiadowe przygotowywane w stołówkach 21 szkół na świecie – w tym w Polsce).
Wstęp do własnych poszukiwań
“Ja i świat. Informacje w obrazkach” to jedna z tych książek, które w niekonwencjonalny sposób poszerzając wiedzę o świecie, rozbudzają czytelniczką ciekawość i motywują do indywidualnych poszukiwań.
W świecie ogólnodostępnego internetu, bibliotek, galerii czy muzeów online właściwie tylko brak chęci staje się barierą na drodze samokształcenia i pogłębiania swoich zainteresowań, ale i szeroko rozumianej znajomości świata.
“Ja i świat. Informacje w obrazkach” przedstawiając konkretne zagadnienie, bazuje na przykładach kilku (z wiadomych względów) tylko państw, miast, w miarę reprezentacyjnej grupie zjawisk, procesów, zależności czy przedmiotów, np. 20 dziecięcych gier i zabaw, mundurki szkolne 18 różnych krajów, 14 tradycyjnych domów z różnych regionów świata, 10 najczęściej czytanych książek na świecie, 10 najpopularniejszych ras psów itd. Ograniczona liczba przykładów zachęca więc do poznania pozostałych ras psów, odszukania swojej ulubionej lektury w rankingu popularnych książek na świecie czy poznania szkolnego ubioru dzieci z innych krajów.
Statystyka i narzędzia analizy danych
Wydawnicza sugestia odnośnie do wieku czytelnika, dla którego dedykowana jest książka “Ja i świat. Informacje w obrazkach” wynika zapewne z formy, w jakiej przedstawiany jest świat. Jak zapowiadane jest w tytule – to świat w obrazkach, w infografikach, diagramach i wykresach.
Żadna z dotychczasowo czytanych i oglądanych przez nas książek o charakterze popularnonaukowej prezentacji danych statystycznych tak przejrzyście, czytelnie, a jednocześnie interesująco nie przedstawiała tylu różnorodnych informacji w doskonale dopracowanej formie graficznej.
“Ja i świat. Informacje w obrazkach” okazuje się być więc nie tylko źródłem wiedzy o świecie, ale i narzędziem pozwalającym odkryć przeznaczenie wielorakich graficznych metod prezentacji danych. Lektura pozwala wprowadzić dziecko w zagadnienia związane ze statystyką, pojęciami średniej, wykresu czy diagramu. To idealna okazja, by poćwiczyć odczytywanie informacji z wykresu słupkowego, liniowego czy diagramu kołowego.
Owocnej lektury!
Książka “Ja i świat. Informacje w obrazkach” Mirei Trius i Joany Casals wydana została nakładem wydawnictwa Adamada. Idealnie nadaje się na prezent dla młodszych i starszych czytelników, nawet bez okazji.
O różnorodnej zbiorowości, ale z drugiej strony o wyróżniającej się z tłumu i dającej się zauważyć jednostce przeczytacie we wpisie – Wartość jednostki i ogółu, tolerancja i empatia we „Wszyscy się liczą” Kristin Roskifte.