“Łapkosztuczki-sztuczkołapki” to zręcznościowa gra edukacyjna, w której żaden gracz nie narzeka na nudę. Wszyscy jednocześnie manipulując klockami, próbują odwzorować układ klocków i palców prezentowany na poszczególnej karcie z zadaniem. Presja czasu i element zdrowej rywalizacji potęguje emocje związane z wyścigiem zręcznych palców. Pojedynki wygrywają osoby spostrzegawcze, sprawne motorycznie i potrafiące opanować drżące ręce. “Łapkosztuczki-sztuczkołapki” są więc idealnym treningiem motoryki małej, percepcji wzrokowej, refleksu i koncentracji.
Zawartość
Gra mieści się w małym, kompaktowym pudełku, które idealnie nadaje się, by zabrać w podróż. W skład gry wchodzi:
- 68 kart,
- 24 kolorowe klocki w 6 różnych kolorach i kształtach,
- instrukcja.
Przedział wiekowy
- sugerowany przez producenta wiek: 6+
- nasza sugestia: 5+.
Bystre oczy, motywacja i chęć zabawy klockami, przy rezygnacji z rywalizacji i presji czasu, mogą okazać się również dla 4-latka świetną okazją do ćwiczeń małej motoryki.
Gra idealnie nadaje się również dla seniorów, dla których ćwiczenia motoryczne poprawić mogą nie tylko sprawność manualną, ale i kompetencje poznawcze.
Rozwijane umiejętności
- percepcja wzrokowa,
- sprawność motoryczna i manualna,
- orientacja przestrzenna (szczególnie ważna podczas dekodowania ułożenia klocków w dłoni przedstawionej na kartach zwróconych do graczy bokiem lub do góry nogami),
- uwaga i koncentracja,
- słownictwo (kolory, kształty, wyrażenia przyimkowe).
Gra znajduje się w zestawieniu:
🔥 Najlepsze gry karciane i gry planszowe dla dzieci – lista 30 gier 🔥
Charakterystyka rozgrywki
Potasowaną talię kart należy ułożyć na stole, a zestaw klocków (po jednym z każdego rodzaju) rozdać graczom. W grze optymalnie może brać udział od 2 do 4 graczy.
Runda rozpoczyna się od odsłonięcia pierwszej karty z talii przez najmłodszego gracza. Karty z zadaniami do wykonania prezentowane są przez graczy – kolejno i zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Po odkryciu karty wszyscy równocześnie starają się uchwycić kolorowe klocki zgodnie z zasadami prezentowanymi na kartach. Są trzy typy kart:
- klocki znajdują się pomiędzy palcami dłoni – gracze starają się dokładnie odwzorować ułożenie palców i klocków między nimi,
- klocki umieszczone są w narożnikach karty – gracze muszą umieścić wszystkie prezentowane klocki między palcami według własnych upodobań,
- klocki umieszczone są w narożnikach karty oraz pomiędzy palcami dłoni – gracze starają się równocześnie odwzorować ułożenie palców i klocków między nimi, a pozostałe klocki umieścić dowolnie.
Gracz, który jako pierwszy wykonana zadanie, krzyczy: “Łapkosztuczki” i jeśli prawidłowo odwzorował układ klocków i palców, otrzymuje kartę (jeśli zadanie wykonane zostało niezgodnie z przykładem na karcie, gracz oddaje jeden zdobyty wcześniej punkt do puli następnej rundy). Uzbieranie 6 kart jest równoznaczne z wygraną.
Gra “Łapkosztuczki-sztuczkołapki” ukazała się nakładem wydawnictwa Muduko. Do kupienia m.in. tutaj.
Jeśli zależy Wam na grach dynamicznych, ćwiczących jednocześnie koncentrację, spostrzegawczość i refleks, to we wpisie “Refleks, zwinność, zręczność i zabawa – trzy gry planszowe dla przedszkolaków, w których pozytywne emocje sięgają zenitu” znajdziecie dokładną charakterystykę sprawdzonych gier z tego działu.