Pamiętacie jeszcze pomysłowe książki z elementami do samodzielnego wycinania, składania i sklejania? Część z nich pewnie zalega na niejednym strychu lub pałęta się między nowościami czytelniczymi na półkach bibliotek. Bo pożółkły papier czy wygięte rogi klasyki literatury dla dzieci rzadko kiedy przyciągają uwagę najmłodszych czytelników. Tak właśnie — współczesny rynek czytelniczy szturmują krzyczące kolorami i kuszące dźwiękami książki do zabawy, które wcale nie zachęcają do aktywnej lektury, raczej użycia lub zużycia.
Jakże niespodziewanym więc zaskoczeniem jest seria “Bajki z okienkami”, wśród której wydano już 5 książek (“Nasza podróż”, “Listy, listy, listy”, “Ubieramy Misia”, “Cztery misie i ten piąty” oraz “Otwórz okienko”). Tytuły okazują się być wznowieniem kultowej serii „Książeczki z Misiowej Półeczki”, która ukazywała się w latach 60., 70. i 80. Piękna w swej prostocie klasyka literatury dla dzieci w mistrzowskim opracowaniu graficznym powraca!
“Nasza podróż”
tekst: Tadeusz Kubiak
ilustracje: Juliusz Makowski
“Nasza podróż” to zamkniętą klamrą kompozycyjną relacja z rodzinnej podróży pociągiem. Słychać sapanie lokomotywy, przesypywanie węgla przez palacza, miarowe (choć nie tak rytmiczne, jak w “Lokomotywie” Tuwima) toczenie się ciężkich kół wagonów.
Z jednej strony rozłożonej książki-harmonijki widać zatłoczony peron, ludzi spokojnie czekających na podróż, ale i pracujące na stacji osoby, m.in. zawiadowcę dającego sygnał do odjazdu. Na odwrocie królują krajobrazy — wiejskich pól, łąk i lasów oraz miejskich przedmieść.
Dodając do postawionej i rozłożonej w całości książki-harmonijki wycięte z załączonej wkładki lokomotywę i wagony rozpoczyna się prawdziwe aktywne czytanie — odtwarzanie sytuacji z wiersza lub kreowanie własnej fabuły odbywającej się na tle ilustracji. Wyobraźnia dziecięca nie zna granic.
Graficzne opracowanie, w szczególności geometryczne kształty, intensywne barwy i kolażowa forma rysunków, urzeka prostotą.
“Ubieramy misia”
tekst: Janina Krzemińska
ilustracje: Stefania Szuchowa
W książeczce “Ubieramy Misia” towarzyszymy tytułowemu Misiowi podczas dnia pełnego przygód. Z Misiem-marynarzem pojedziemy nad morze. Miś-kierowca zabierze nas na przejażdżkę po zatłoczonym mieście. Z Misiem-pajacykiem zatańczymy na balu. Wystarczy wcześniej powycinać, powypychać i posklejać odpowiednie elementy z załączonej na końcu książki wkładki. Zabawa gwarantowana.
“Listy, listy, listy”
tekst: Czesław Janczarski
ilustracje: Juliusz Makowski
Dzięki książce “Listy, listy, listy” najmłodsi czytelnicy mogą dokładnie prześledzić i poznać pracę listonosza, którego dzisiaj powoli wypiera kurier.
Jak to się dzieje, że listy trafiają pod właściwy adres? Oto bajka, w której listowa podróż rowerem, pociągiem i samolotem przestanie być tajemnicą.
Wystarczy powycinać dołączone na wkładce listy i pocztowe akcesoria i z ich pomocą wcielić się w rolę listonosza.
“Cztery misie i ten piąty”
koncepcja i ilustracje: Janina Krzemińska
tekst: Helena Bechlerowa
Janina Krzemińska upodobała sobie Misie – szczęśliwie dla młodych czytelników. W “Czterech misiach i tym piątym” śledzimy perypetie rodzeństwa czterech kolorowych misiów – czarnego, żółtego, niebieskiego i czerwonego. Zwykłą rutynę (obowiązki szkolne, posiłki i odpoczynek w kolorowym domu) urozmaicają niecodzienne przygody, m. in. przejażdżka wozem ciągniętym przez osiołka, rejs łódkami czy jazda samochodami. A że zaangażowany czytelnik poprzez manipulowanie misiami wyciętymi z ostatnich stron książki niejako współtworzy fabułę opowieści, radości i czytaniu nie ma końca!
“Otwórz okienko”
tekst: Helena Bechlerowa
ilustracje: Hanna Czajkowska
“Otwórz okienko” opowiada historię krasnala Michała, który wśród zwierząt poszukuje towarzysza morskiej przygody. Kolejno odwiedzani mieszkańcy domków z ruchomymi (dzięki wcześniejszemu rozcięciu) okienkami ze strachu przed nieznanym odmawiają udziału w wyprawie. Czy jednak na zbudowanym przez siebie statku krasnal zmuszony będzie podróżować samotnie? Aktywnościowy charakter książeczki gwarantuje, że czytelnik nie raz zapuka w te same okienka, a później otworzy je, by sprawdzić, kto za nim mieszka.
Książki do zabawy, czyli seria “Bajki z okienkami” ukazały się nakładem wydawnictwa Dwie Siostry.
Polecamy również „Kto to? Gdzie to?” i „Kto to? Co to?” – nietypowe wyszukiwanki dla dzieci