“Story cubes” to wielokrotnie nagradzana narracyjna gra w kości. Doczekała się kilkunastu wersji i dodatków. Jej poręczność, kompaktowość sprawia, że sprawdza się dosłownie wszędzie – w podróży, na imprezie, w szkole, w domu, w restauracji w oczekiwaniu na posiłek, w kolejce na poczcie, na przystankach autobusowych. Dzięki niej najmłodsi siłą wyobraźni stawiają pierwsze kroki w tworzeniu narracji, a starsi gracze pracują nad doskonałą erudycją. W prostocie, swobodzie zasad i możliwości snucia realistycznych lub zupełnie fantazyjnych opowieści tkwi fenomen gry.
Zawartość
“Story Cubes” mieści się w małej metalowej, okrągłej puszce. W skład gry wchodzą:
- 9 kości opowieści,
- zasady gry.
Przedział wiekowy
Sugerowany przez producenta wiek: 6+. To zdecydowanie optymalny wiek, by siłą wyobraźni świetnie się bawić, tworząc różnorodne opowieści.
Gra integruje towarzystwo wielopokoleniowe, grupy rówieśnicze. Nic nie stoi na przeszkodzie, by bawić się “Story Cubes” w pojedynkę!
Rozwijane umiejętności
- wyobraźnia,
- kreatywność,
- skupienie, uwaga,
- tworzenie spójnej narracji,
- czytanie symboli,
- myślenie przyczynowo-skutkowe,
- rozwijanie słownictwa.
Zerknijcie na zestawienie:
🔥 Najlepsze gry karciane i gry planszowe dla dzieci – lista 30 gier 🔥
“Story Cubes” – jak grać
Najpopularniejszy wieloosobowy wariant “Story Cubes” to po prostu rzut 9 kośćmi i rozpoczęcie historii od bajkowej zwrotu “Dawno, dawno temu…”. Tworzona opowieść w oparciu o 9 obrazów może przybrać nieoczekiwany bieg, mieć bohaterów wymyślonych lub też zaczerpniętych z filmów, kreskówek czy książek, dziać się w dowolnym miejscu na globie lub też sięgać miejsc znanych tylko naszej wyobraźni. Obowiązuje jedna zasada – nie ma złych skojarzeń.
Wprawieni w boju erudycji mogą ustalać dodatkowe reguły (3 kości dotyczą wstępu, 3 inne rozwinięcia, ostatnie 3 zakończenia). Można grać w pojedynkę, w parach, w większej grupie. Z rówieśnikami, z dziećmi/rodzicami, ze znajomymi. Opowiadając historię w dowolnie wybranym języku.
“Story Cubes” zagościły na stałe także w moim gabinecie logopedycznym. Motywują do ćwiczenia artykulacji konkretnych słów, utrwalają wymowę poprzez tworzenie swobodnych zdań (lub opowieści) z użyciem odpowiednich wyrazów i wyrażeń, poprawiają pamięć, i myślenie przyczynowo-skutkowe. Wszystko w atmosferze zabawy.
Gra “Story Cubes” – recenzja
Gra zdobyła wiele wyróżnień na całym świecie (m.in. Educational Toy of The Year 2012 w Australii czy Parent’s Choice Award 2011 w USA), a w Polsce została nagrodzona prestiżowym tytułem Zabawki Roku 2017 przyznawanym przez portal Zabawkowicz dla najbardziej wartościowych, mądrych i bezpiecznych zabawek i gier. Seria otrzymała również główną nagrodę w prestiżowym konkursie “Świat przyjazny dziecku” organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka w 2017 r.
9 estetycznie wykonanych, sześciennych kostek to w sumie 54 obrazki-symbole inspirujące do tworzenia oryginalnych opowieści. Kości wykonane są z ciężkiego i twardego materiału przetrwają wiele rozgrywek, sprawdzając się także w podróży oraz na plaży.
Dość szczegółowo wyryte rysunki pokryte ciemną farbą są czytelne i wyraźne.
Brak sztywnych reguł, po prostu narracyjna zabawa pozwala czerpać ogromną radość z gry.
Nie ma złych odpowiedzi, jedyne co Cię ogranicza, to Twoja własna wyobraźnia. Obudź ją w sobie i daj się jej ponieść, a fantastyczne opowieści same zrodzą się w Twojej głowie!
Wypatrujemy kolejnych tytułów serii.
Gra “Story Cubes” ukazała się nakładem wydawnictwa Rebel.
Top 10 – kreatywne książki do nauki matematyki dla dzieci, czyli jak nasze dzieci pokochały matematykę.