“Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk. Tajemna kryjówka” to kontynuacja trzymającej w napięciu powieści sensacyjno-detektywistycznej dla dzieci ze sztuką w tle, czyli książki – “Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk. Na tropie złodziei obrazów”. Tym razem odważna i żądna przygód mysz Tymoteusz wraz ze stroniącym od zgiełku miasta i awantur jeżem Fryderykiem, a także emerytowanym szefem tajnej policji – szczurem MacDonaldem – będą musieli rozszerzyć detektywistyczne poszukiwania złodziei obrazów i pojmać dowódców międzynarodowej grupy przestępczej, odpowiedzialnej również za kradziej z pierwszej części cyklu. Po raz kolejny przywita nas Londyn, ponownie porwani zostaniemy w wir dynamicznej akcji i jak zwykle nie opuści nas humor angielskiego lorda, mysiej policji i detektywa amatora.
“Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk. Tajemna kryjówka” to książka pod patronatem PrzystanekRodzinka.pl.
Tymoteusz, Fryderyk i MacDonald łączą siły z nadkomisarzem Johnem Smithem i wspólnie próbują namierzyć międzynarodową grupę złodziei odpowiedzialną za zorganizowaną kradzież holenderskich i flamandzkich dzieł sztuki.
Po pojmaniu ciamajdowatych i niekompetentnych w swoim fachu złodziei “Śmiejącego się kawalera” nadszedł czas na skrupulatne ich przesłuchanie. Marne efekty dochodzenia nie nastrajają jednak entuzjastycznie. Na szczęście z pomocą detektywom i policji przychodzi zapalony mecenas sztuki i wuj Tymoteusza – lord Ignacy, który o obrazach i muzeach w Londynie (i nie tylko) wie wszystko.
Kilka chwil później z jego wiedzą, sprytem Johna Smitha, ukrytymi talentami i sprzętem detektywistycznym Fryderyka oraz zapalczywością i odwagą Tymoteusza przemierzać będziemy korytarze słynnej National Gallery w Londynie, wypatrując tajemniczego portretu z piórem. Pobłądzimy również po polanach Uffington – wsi w Anglii w hrabstwie Oxfordshire, na których znajduje się geoglif, czyli stylizowana na konia figura wyryta w ziemi, w pobliżu której ponoć zlokalizowana jest kryjówka szajki i magazyn ich zdobyczy.
Kto stoi za kradzieżą flamandzkich i holenderskich dzieł sztuki?
Czy tytułowi tropiciele rozszyfrują wszystkie zagadki i tajemnice oraz dotrą do kryjówki szajki złodziei?
Przekonajcie się sami, a na pewno, tak jak my, z niecierpliwością oczekiwać będziecie na zapowiedzianą kolejną zupełnie nową aferę, której rozwiązania podejmie się Tymoteusz i Fryderyk.
Lektura wzbogacona została ilustracjami Joanny Gębal inspirowanymi oryginalnymi dziełami sztuki. Wśród nich znajduje się m.in. “Dziewczyna z perłą” Jana Vermeera, “Portret mężczyzny” Antona van Dycka, “Śmiejący się kawaler” Fransa Halsa, “Kąpiący się w Asnieres” – Georges’a Seurata, “Portret młodzieńca z czaszką” Fransa Halsa oraz “Portret Susanny Lunden” Petera Paula Rubensa – obraz, który pada łupem złodziei.
Polecamy także „Agentkę Lolę i tajemnicę znikających obrazów” – pełną humoru i malarskich dzieł sztuki detektywistyczną opowieść aktywnie wciągająca czytelnika do zabawy.
Książka “Mysz Tymoteusz i jeż Fryderyk. Tajemna kryjówka” Dagmary Budzbon-Szymańskiej z ilustracjami Joanny Gębal ukazała się nakładem Wydawnictwa Bosz.
Polecamy również bestsellerową serię, czyli Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, w której “starymi” wyjadaczami w szpiegowskim fachu, zawsze czujnymi, spostrzegawczymi i dociekliwymi jest również dwójka młodych przyjaciół.