Jakie piętno na emocjach i osobowości młodego człowieka zostawić może przeprowadzka? Odpowiedzi szukajcie w pierwszoosobowej narracji książki “Nie mój dom”. O tym, że trudno pożegnać się z przyjacielem, z którym codziennie spędza się popołudnia na wspólnym osiedlu, że niełatwo zapomnieć o starym drzewie czuwającym nad snami przy pokojowym oknie, że zmiany otoczenia, tym bardziej domu będącego azylem dla dziecka bywają niełatwe – przekonał się pewien 5-latek.
Lubię swój pokój.
Lubię swoje łóżko, swoją przytulankę, poduszkę i kołderkę.
Kufer z zabawkami. Szafę na ubrania…
Lubię swoje biureczko pełne szuflad. I szuflady pełne skarbów.
(…)
Tym prozaicznym opisem zaczyna się niezwykle melancholijna, choć nie nazywająca smutku wprost, opowieść o przeprowadzce. Historia snuta powolutku przez kilkulatka skupia się wyłącznie na jego perspektywie.
Początkowo towarzyszymy chłopcu podczas zabaw z najbliższym przyjacielem, podczas rutynowych czynności w ulubionych miejscach domu i najbliższym otoczeniu. Doświadczamy jego ogromnego przywiązania do osób, miejsc i zwykłych rzeczy.
Jesteśmy z nim również w trakcie rozmowy rodziców, podczas której narzucono dzieciom wyprowadzkę z Paryża na Lazurowe Wybrzeże. Wspieramy go, gdy próbuje się spakować i gdy ukrywa się pod łóżkiem, by uniknąć przeprowadzki. Stoimy obok, gdy dochodzi do ostatniego pożegnania z przyjacielem.
Później próbujemy razem z nim przyzwyczaić się do widoku z okna w nowym miejscu, do przedszkolnych znajomych, do tęsknoty i smutku, które wraz z upływem czasu (który jak w przysłowiu leczy rany) rozpływają się i zamieniają w codzienność przynosząca radość.
“Nie mój dom” jest nienachalnym wołaniem młodego człowiek o głos w ważnych rodzinnych – i wcale nie wyłącznie dorosłych – decyzjach. Minimalistyczne ilustracje z charakterystyczną mistrzowsko niezdarną kreska Serge Blocha pozwalają skupić się na temacie i przesłaniu książki.
Książka doceniająca wartość przyjaźń i wspomnień “Nie mój dom” Susie Morgenstern z ilustracjami Serge Blocha ukazała się nakładem wydawnictwa Adamada.
Polecamy tytuł o ciemnych emocjach w życiu każdego człowieka, czyli książkę „Mniedźwiedź” Noemi Vola.