Biologicznie ludzkość jest niepodzielna. To fakt nie do podważenia. Dlatego nasza wzajemna różnorodność powinna być traktowana jak wartość. Skąd więc bierze się strach, nierzadko nienawiść i pogarda wobec wszelkiej odmienności – pochodzenia, wyglądu, tożsamości, zdrowia czy grupowej przynależności? Odpowiadająca na kluczowe, ale i setki równie ważnych pytań w kwestii równości, wolności i tożsamości człowieka książka – “Dyskryminacja. Powiedz: stop!” – prezentuje sięgającą korzeni kolonializmu historię wszelakich przejawów dyskryminacji trwającej do dziś na całym świecie.
Wielowątkowa dyskusja w sprawie
Autorka podkreśla daleki od kompletności wybór przykładów prześladowań, nietolerancji i braku poszanowania drugiego człowieka. Jednak liczba wspomnianych postaci zmieniających bieg historii, ale i różnorodność kryteriów dyskryminacji opisanych na przestrzeni ponad pięciuset lat (a pojawiają się również biblijne przykłady segregacji, uprzedzeń i nierówności), pozwala książkę “Dyskryminacja. Powiedz: stop!” traktować jako uniwersalny i esencjonalny podręcznik o równości, wolności i tożsamości człowieka.
Czytelne wzory do naśladowania, czyli nierzadko przytaczane sylwetki prawdziwych bohaterów walczących z prześladowaniami ludzi na świecie, motywują do działania.
Vademecum Emmy Strack (autorki) i Marii Frade (ilustratorki) to przejmujący i donośny głos w dyskusji o prawach i ograniczeniach człowieka.
Przykłady i antywzory, historia i teraźniejszość
Autorki nie poprzestają na opisie znanych od stuleci przejawów dyskryminacji wynikających z szeroko rozpowszechnionych przekonań, niemających uzasadnienia w religii, biologii – takich, jak rasizm czy nazizm.
Sporo miejsca poświęcają kwestii dyskryminacji związanej z wyglądem, a konkretnie z różnicami wynikającymi z widocznych cech danego człowieka (fenotyp), m.in. wzrostu, koloru skóry, rodzaju włosów, rysów twarzy.
Wspominają również o kulturowych uwarunkowaniach decydujących o normach wyglądu, czyli względnej brzydocie czy zewnętrznej atrakcyjności, podkreślając tym samym zmieniające się na przestrzeni lat kanony piękna.
Osobny rozdział traktuje o szczególnie aktualnej dziś kwestii tożsamości płciowej, seksizmie i feminizmie.
Okazuje się, że przynależność grupowa (klasa w szkole, rodzina, przyjaciele, ekipa sportowa, grupa wyznaniowa, partia polityczna) nierzadko staje się powodem wykluczenia czy prześladowania ze strony innych ludzi.
Wnikliwe zestawienia przejawów dyskryminacji kończy rozdział poświęcony zdrowiu, ponieważ m.in. ciąża, choroby i przede wszystkim niepełnosprawność to bardzo powszechne obiekty dyskryminacji.
Wsparcie – instytucje i prawo
Pojawiająca się w lekturze wiedza o często nieznanych ogółowi ustawodawczych regulacjach związanych z wolnością i równością człowieka wobec prawa oraz lista instytucji i organizacji walczących z prześladowaniami uświadamia ogromny wymiar niegasnącego problemu.
Publikacja powinna zostać okrzyknięta obowiązkową lekturą przede wszystkim dla młodych czytelników (starszych dzieci i nastolatków) wchodzących w wiek kształtowania swojej tożsamości – i to nie tylko związanej z płcią czy wyglądem. Okazuje się być ogromnym krokiem naprzód w walce z niesprawiedliwością i dyskryminacją.
Książka “Dyskryminacja. Powiedz: stop!” Emmy Strack z pełnymi symboli ilustracjami Marii Frade w nośnej dziś konwencji plakatu ukazała się nakładem wydawnictwa Adamada. Do kupienia m.in. tutaj.
Temat szeroko rozumianej tolerancji porusza „Niebieska Kapturka” – współczesna reinterpretacja „Czerwonego Kapturka”. Książka walczy ze stereotypami nieporadnej i uległej dziewczynki, strasznego i złego wilka oraz biernej i bezsilnej babci. Bo każdy ma prawo być sobą!