disney filmy edukacyjne 1

Disney Plus (Disney+) — najlepsze filmy edukacyjne dla dzieci — lista 10 tytułów

Najlepsze filmy edukacyjne dla dzieci na Disney Plus (Disney+) to kolejna lista wartościowych tytułów dla młodych widzów, jaką oddajemy w Wasze ręce. Znajdziecie tu dokumenty przyrodnicze, naukowe, społeczno-kulturowe seriale i oczywiście klasyczne filmy Disneya.

Disney Plus (Disney+) to platforma streamingowa koncernu Disney. Obecnie dostępna jest w kilkunastu krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Holandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Szwajcarii, Austrii, Australii, Francji, Nowej Zelandii, ale i w Polsce.

disney plus filmy edukacyjne

Dziś prezentujemy naszą subiektywną listę, a na niej najlepsze filmy edukacyjne dla dzieci dostępne na Disney Plus (Disney+).

Netflix będąc imponującym źródłem filmów, seriali i programów — daje możliwość oglądania ich wszystkich bez reklam. Rekomendowane przez nas filmy edukacyjne dla dzieci to zbiór 10 inspirujących i zapraszających do dyskusji, wartościowych (merytorycznie, ale i gatunkowo) tytułów. Pełny opis filmów znajdziecie we wpisie – Inspirujące filmy edukacyjne dla dzieci, jakie serwuje nam Netflix – lista 10 familijnych hitów.

filmy edukacyjne dla dzieci netflix 1

Disney Plus (Disney+) – filmy edukacyjne dla dzieci

welcome to earth

„Welcome to Earth” to serial dokumentalny dostępny na Disney+, będący doskonałym przykładem Disney’owskich filmów edukacyjnych dla dzieci. Ten wizualnie oszałamiający serial, prowadzony przez charyzmatycznego Willa Smitha, zabiera młodych widzów w podróż po różnych zakątkach świata, ukazując im cudowne i czasem tajemnicze aspekty naszej planety.

Co wyróżnia „Welcome to Earth” wśród Disney filmów edukacyjnych, to połączenie naukowych informacji z przygodą i odkrywaniem. Każdy odcinek skupia się na innym aspekcie świata przyrody – od głębin oceanów po najwyższe szczyty gór. To doskonały sposób, aby zainteresować dzieci naukami przyrodniczymi, geografią czy biologią, jednocześnie zachowując lekkość i zabawę, która jest kluczowa w edukacji najmłodszych.

monkey kingdom disney filmy edukacyjne

„Monkey Kingdom” to amerykański wciągający, zabawny i jednocześnie wzruszający, a do tego świetnie zmontowany film dokumentalny z 2015 roku.

Opowiada o grupie makaków żyjących pośród ruin opuszczonej świątyni buddyjskiej w głębokiej dżungli na Sri Lance. Główna bohaterka filmu Maya znajduje się na samym dole hierarchii społecznej przedstawianej grupy małp, dlatego narażona jest na wszelkiego rodzaju niesprawiedliwości ze strony lepiej urodzonych członków stada. Je ostatnia, w dodatku zazwyczaj resztki, które spadną siedzącym wyżej na gałęziach drzew małp. Moknie, nie znajdując schronienia przed deszczem. Staje się nawet ofiarą szykan ze strony najmłodszych, ale wyższych rangą małpek. Do czasu… Kip — jej nowo narodzony syn obudzi w matce macierzyński instynkt walki o lepszą przyszłość potomstwa, a może nawet i zmotywuje do wywrócenia do góry nogami drabiny społecznej makaków żyjących niedaleko Castle Rock?

Film spodoba się zarówno dorosłym, jak i najmłodszym odbiorcom, łącząc element edukacyjny z rozrywką. W dużej mierze to zasługa narratorki — Tiny Fey, której pełen humoru monolog (przerywany imitacją głosów bohaterów, nierzadko „ich myślami”) daleki jest poważnemu tonowi Davida Attenborougha.

Widzowie pochłonięci będą spektakularnymi zdjęciami zwrotnikowej dżungli i nieźle zorganizowanego społeczeństwa naszych kuzynów. Dodatkowo — spójna fabuła opowiadająca o nieludzkich, a jednak ludzko zachowujących się bohaterach (duże znaczenie ma tu charakterystyczna dla Disneya antropomorfizacja natury, m.in. nadawanie imion pokazywanym zwierzętom) bez dwóch zdań zaangażuje 4-latka, jak i 40-latka. Jedni i drudzy kibicować będą Mayi w podróży po coraz to wyższych szczeblach drabiny społecznej.

„Monkey Kingdom” emitowany przez DisneyPlus (Disney+) to film edukacyjny dla dzieci, który jako lekcja przyrody wartościami edukacyjnymi (w tym ekologicznymi) przewyższająca niejedną wizytę w zoo!

weird but true disney filmy edukacyjne

„Weird But True” to amerykański telewizyjny program edukacyjny. Pierwsze dwa sezony emitowane były na National Geographic Kids. Natomiast trzeci sezon, mający już premierę na Disney Plus (Disney+) w sierpniu 2020, uzyskał bardzo przychylne recenzje m.in. The Washington Post.

„Weird But True” — humorystyczny i jednocześnie pouczający program dla nastolatków i dzieci w wieku szkolnym — skupiony jest na tematach szeroko pojętej nauki. Dinozaury, parki narodowe Ameryki — w tym najstarszy Yellowstone, oczywiście zarazki, gotowanie, kosmos i wiele intrygujących zagadnień pokazanych zostaje okiem spragnionych tajemnic naszego świata duetu — Charliego i Carly.

Dynamiczne dialogi i przebojowe działania kochających naukę — rodzeństwa Endelmanów, zdjęcia łączące pracę w studio (imitujące pokoje nastolatków) i w plenerze (m.in. na farmie biedronek, w ośrodku badań kosmicznych NASA czy w prestiżowej amerykańskiej prywatnej uczelni kulinarnej — Culinary Institute of America) i cała masa zadziwiających faktów dosłownie eksplorowana na oczach widzów nie pozwala nudzić się nawet sceptycznie nastawionym do wiedzy nastolatkom.

„Weird But True” to świetna alternatywa dla popularnonaukowych, a nie zawsze przystępnie realizowanych programów telewizyjnych dla dzieci i młodzieży.

the lion king disney filmy edukacyjne

„The Lion King” z 2019 roku jest fotorealistycznym animowanym komputerowo remakiem animowanego filmu Disneya z 1994 roku o tym samym tytule.

„The Lion King” choć jest najbardziej dochodowym filmem animowanym wszech czasów, to jednak do tej pory zbiera skrajne recenzje od krytyków. Jedni chwalą go za efekty wizualne i muzykę, ale ganią za zbyt duże podobieństwo do oryginalnego filmu oraz (to najbardziej kontrowersyjny argument) brak oryginalności i emocji na twarzy bohaterów.

Ciekawe, jakie będzie Wasze wrażenie po obejrzeniu nowości z 2019 roku. Remake jest lepszy od oryginału, czy to po prostu fałszywa kopia klasyka z 1994? W kwestii porównań zdanie należy oczywiście do wychowanych na klasycznym „Królu Lwie” z 1994 roku. Dzieci na szczęście nie będą zestawiać tych dwóch tytułów (nie wszystkie kilkulatki znają oryginał), mimo wszystko emocjonalnie angażując się w postacie Simby czy Neli. I dobrze. Niech nie porównują, a docenią imponujące efekty wizualne nowości.

encanto film disney

Nagrodzony Oscarem nowy film wytwórni Walt Disney Animation Studios, czyli „Nasze magiczne Encanto” można od jakiegoś czasu oglądać na Disney Plus.

Zabawna i magiczno-realistyczna opowieść toczy się w pewnym zaczarowanym kolumbijskim miasteczku na wzgórzu Encanto, w którym mieszka rodzina Madrigal. Wszyscy jej członkowie z wyjątkiem Mirabel obdarzeni są niezwykłymi mocami. Jednak to właśnie jej przypadnie najważniejsza rola w ratowaniu Encanto, którego magia jest w niebezpieczeństwie.

Sama fabuła nie rzuca na kolana, ale w zamian za to eksponuje niestarzejące się przesłanie — najprawdziwsza magia pochodzi z bycia sobą. Animacja robi niesamowite wrażenie, zaraz obok muzyki, którą po obejrzeniu filmu nuci się godzinami.

togo disney filmy edukacyjne

„Togo” to amerykański dramat przygodowy z 2019 roku. Jeden z lepszych, jeśli nie najlepszy, film swojego gatunku!

„Togo” opowiada historię psa rasy husky — który wraz z pozostałymi współbratymcami i Leonhardem Seppalem, norweskim hodowcą psów i kierowcą zaprzęgów — próbuje dostarczyć lekarstwo do miasteczka Nome nękanego wyniszczającą (szczególnie dzieci) epidemią błonicy.

Pogarszające się z minuty na minutę warunki pogodowe, nadciągająca, a później nieodpuszczająca przerażająca zimowa burza na Alasce i dosłowny wyścig z czasem (antytoksyna nie mogła być wystawiona na zimno dłużej niż 6 dni) trzymają mocno w napięciu!

„Togo” to historia niepowtarzalna, a do tego prawdziwa, która wyciąga z cienia prawdziwego bohatera wydarzeń z 1925.

Niesamowita opowieść o odwadze, wytrwałości, oddaniu i inteligencji zwierząt oraz o przyjaźni człowieka z psem, więzi, która zostaje skonfrontowana z wszechpotężną naturą — czeka na Disney Plus (Disney+). Lista „Filmy edukacyjne dla dzieci na Disney Plus (Disnej+)” byłaby niekompletna bez tego tytułu.

turning red disney filmy edukacyjne

Jako rodzic, wychowawca czy opiekun, z pewnością znasz wartość dobrze wybranych bajek dla swoich pociech. Znaleźć film animowany, który nie tylko bawi, ale również edukuje i wpaja ważne wartości, to nie lada wyzwanie. W serwisie Disney+ warto zatrzymać się przy bajce „To nie wypanda”.

Akcja filmu rozgrywa się w Toronto w 2002 roku, w czasie, gdy świat oszalał na punkcie boysbandów i Tamagotchi, a telefony komórkowe i Internet zbliżały się (złowrogo lub nie) do dominacji nad światem.

13-letnia gimnazjalistka Mei budzi się pewnego ranka w postaci wielkiej pandy rudej. To dość nietypowa metafora dojrzewania ciała. Prawdziwe dorastanie jest oczywiście nieco bardziej stopniowe. Ale w mniemaniu nastolatki tym czasie wydaje się totalna, gwałtowna.

To głośny film, być może najlepiej odzwierciedlający hałaśliwe fajerwerki nastoletniego umysłu. Dla tych starszych z młodszych dzieci, ale i ich rodziców, oferując im delikatne przypomnienie, że oni też byli kiedyś młodzi, kiedyś pękali w szwach z entuzjazmu i ciekawości oraz „czuli miętę” do płci przeciwnej.

luca disney filmy edukacyjne

„Luca” to urocza animacja stworzona przez Pixar Animation Studios i wydana przez Disney. Fabuła koncentruje się na chłopcu-morskim potworze o imieniu Luca, który mieszka w wodach u wybrzeży Włoch. Po zmianie formy na ludzką, Luca doświadcza świata poza oceanem, gdzie poznaje swojego nowego przyjaciela – Alberta. Razem odkrywają uroki lądowego życia, rowerów, lodów, a przede wszystkim – prawdziwej, niezmąconej przyjaźni. Mimo to, Luca musi zachować swoją prawdziwą tożsamość w tajemnicy, bowiem lądowe społeczeństwo obawia się morskich potworów.

„Luca” jest jednym z tych filmów, które powinny znaleźć się na każdej rodzicielskiej liście Disney+. Oferuje dzieciom szereg ważnych lekcji.

Po pierwsze, „Luca” to film o odwadze, zarówno odwadze do odkrywania nowego, jak i odwadze do bycia sobą. Pokazuje, że warto ryzykować, aby odkryć coś pięknego i nowego, a jednocześnie zachęca do akceptacji siebie i innych, niezależnie od ich różnic.

Film przekazuje również ważną lekcję o przyjaźni. Pokazuje, że prawdziwa przyjaźń to nie tylko zabawa, ale też wsparcie, zaufanie i akceptacja. Niezależnie od tego, jakie tajemnice kryjemy, prawdziwi przyjaciele zawsze staną po naszej stronie.

„Luca” wprowadza młodszych widzów do kultury Włoch – od smaków włoskiego jedzenia, przez piękne krajobrazy, aż po włoską muzykę i język, co jest świetnym punktem wyjścia do rozmów o różnorodności kulturowej.

Dzięki pięknym animacjom, niezapomnianej muzyce i przede wszystkim wartościom, które przekazuje, film ten jest idealnym wyborem dla rodziców, którzy chcą połączyć rozrywkę swoich dzieci z edukacją. Zdecydowanie polecam dodać „Luca” do listy 'Disney filmy edukacyjne’ do obejrzenia razem jako rodzina.

walle disney filmy edukacyjne

„Wall-e” to starej daty, bo z 2008 roku, amerykański film animowany. Zdobył uznanie widzów i krytyków. Otrzymał 47 prestiżowych naród na festiwalach filmowych i muzycznych z całego świata, w tym Oscara dla najlepszego filmu animowanego. Został uznany przez amerykańskich krytyków filmowych za najlepszy film pierwszej dekady XXI wieku.

Jeśli zdarzyło się tak, że jeszcze go nie obejrzeliście, teraz jest ku temu okazja.

Film opowiada o czasach odległych, bo wieku XXIX, kiedy to Ziemię — zaśmiecone pustkowie — zamieszkuje najprawdopodobniej ostatni robot (tytułowy Wall-e) pozostawiony przez ludzkość wraz z całą grupą robotów, które na czas ewakuacji ludzkości na luksusowy kosmiczny liniowiec pasażerski (Aksjomat), miały posprzątać Planetę. Wielka operacja „Miotła” nie powiodła się. Za to Wall-e przez kilka setek lat wykształcił w sobie wiele umiejętności, można rzec — ludzkich, jak np. myślenie, empatia i okazywanie uczuć. Gdy więc na planecie ląduje prom kosmiczny (należący do korporacji zarządzającej Ziemią), którego pasażerka, robot EVA, ma za zadanie skanować powierzchnię w poszukiwaniu roślin, czyli dowodów na ponowne skolonizowanie Ziemii, robi się ciekawie.

W filmie Pixara widać oczywiście przekraczanie granic animacji komputerowej (jak na 2008 rok), dlatego przyjemnie śledzi się tę spójną sekwencję zdjęć i podziwia najdrobniejsze szczegóły scenografii.

Zdecydowanie jednak najbardziej wciąga historia miłości między dwoma robotami — opowieść o budowaniu relacji nie poprzez słowa, ale działania i reakcje.

Dodatkowy walor edukacyjny — nienachalne przesłanie i ostrzeżenie przed tym, czym może stać się Ziemia na skutek nadmiernego konsumpcjonizmu — sprawia, że „Wall-ego” koniecznie trzeba oglądać z młodymi mieszkańcami naszej Planety.

bears disney filmy edukacyjne

„Bears” to przyrodniczy film dokumentalny z 2014 roku. Opowiada o Sky – matce niedźwiedziu brunatnym z Alaski, która rodzi dwa młode o imieniu Scout i Amber w swoim legowisku na zboczu góry. Z nadejściem wiosny gromada rusza w poszukiwaniu jedzenia i życiowych zdolności, dzięki którym nieporadne, uwielbiające zabawę i beztroskę u boku swojej mamy niedźwiadki, za kilka sezonów wkroczą w samodzielne życie, stawiając czoła wilkom, drapieżnikom swojego gatunku, ale i największemu ich zagrożeniu — głodowi.

Po raz kolejny Disney wzrusza, edukuje i ekscytuje! Momentami natura może nawet przerazić przedszkolnego widza, dlatego życie tytułowych niedźwiedzi warto podziwiać w familijnym gronie.

the world according to jeff goldblum disney filmy edukacyjne

„The World According to Jeff Goldblum” to amerykański dokumentalny serial telewizyjny z 2019 roku.

Gospodarz serialu Jeff Goldblum wcale nie przebojowy edukator, staje raczej w roli eksploratora, który z dziecięcą ciekawością bada świat. Podejmuje tematy bliskie jego życiu (w tym swojego dzieciństwa i młodości), takie jak gry wideo, lody i sneakersy, rozmawiając z influencerami i ekspertami.

Właściwie „The World According to Jeff Goldblum” stoi na granicy dokumentu i rozrywki, a dość ekscentryczna postać jednego z popularniejszych aktorów Hollywood nadaje mu niepowtarzalny akcent. Tego tytułu nie mogło więc zbraknąć w naszym zbiorze – „Filmy edukacyjne na Disney Plus (Disney+)”.

Obecnie Disney Plus (Disney+) wypuścił 12 odcinków 1. sezon serialu. Szykuje się jednak kolejna dawna popularnonaukowego dokumentu. Optymistyczny ton serialu zachęca do śledzenia kolejnych odcinków.

jane disney filmy edukacyjne

„Jane” to amerykański biograficzny film z 2017 roku. Dokument przedstawia historię Jane Goodall — brytyjskiej badaczki w dziedzinie etologii i antropologii i poprzez spójną narrację relacjonuje jej badania terenowe nad inteligencją szympansów. Dekady jej bezcennej pracy zmieniły sposób, w jaki dziś postrzegamy naszych ewolucyjnych przodków.

Filmowa narracja oparta na ponad 140 godzinach nigdy wcześniej niepublikowanych materiałów filmowych nakręconych w latach 60. przez byłego męża Goodall, Holendra Hugo van Lawicka, fotografa przyrody wszech czasów.

W filmie urzeka nas przede wszystkim portret Jane Goodall miłośniczki przyrody — kobiety, która spokojem i pasją wdziera się w zdominowany przez mężczyzn świat nauki, podważając liczne „naukowe” teorie. Po obejrzeniu dokumentu na myśl również przychodzi osoba Hugo van Lawicka, bez którego fotograficznej pracy biografia Jane Goodall (pokazana i zmontowana przez Bretta Morgena) nie ujrzałaby światła dziennego.

M.in. o Jane Goodall przeczytacie w niesamowitym zbiorze biograficznych sylwetek przyrodników wszech czasów – „Wielkie przygody w świecie przyrody” – natura okiem znakomitych przyrodników wszech czasów.

wielkie przygody w swiecie przyrody 39

hostile planet disney filmy edukacyjne

„Hostile Planet” to amerykański serial dokumentalny z 2019 roku, który zwraca uwagę na relacje zwierząt, a przede wszystkim ich sposoby przystosowania się do różnorodnych środowisk.

Dokument podzielony jest na sześć odcinków. Każda niespełna godzina poświęcona jest konkretnemu regionowi (m.in. tereny wokół Himalajów, łąki, dżungla, łąki, ocean), gatunkom zamieszkującym wspomniane obszary oraz wyzwaniom stojących przed dziką przyrodą.

Planeta Ziemia — jak głosi tytuł serialu — pełna jest zagrożeń, zarówno naturalnych, jak i tych będących skutkiem działalności człowieka (zmiany klimatyczne). Ukryte w ten sposób przesłanie filmu, sprawia, że „Hostile Planet” jest fascynującym programem edukacyjnym pokazującym kruchość życia — zwierząt, których człowiek jest przecież częścią.

brain games disney filmy edukacyjne

Obecnie sześciosezonowy amerykański serial popularnonaukowy „Brain Games” poprzez spektakularnie przeprowadzane eksperymenty odbywające się na oczach widowni łączy naukę z iluzją, tłumacząc zasady działania naszego mózgu.

Zaletą stojącego na pograniczu show i dokumentu serialu jest interaktywność — zachęca widzów, nierzadko ochotników w studio do angażowania się w doświadczenia poznawcze i tytułowe „gry mózgowe”. Owe pułapki umysłu zogniskowane zostały wokół głównego tematu odcinka, m.in. zmysły, siła perswazji, pamięć, kłamstwo, kolory, stres, uzależnienie, języki, jedzenie, moralność, logika, sen czy wyobraźnia.

Wciągający, emocjonujący, niesamowity!

Disney filmy edukacyjne — spis

Gdy następnym razem rodzinnie zasiadać będziecie przed ekranem lub Wasze dzieci poproszą Was o seans na czas niepogody, śmiało włącznie jedną z propozycji tytułowej listy – „Disney Plus (Disney+) – filmy edukacyjne dla dzieci”.

follow przystanekrodzinka instagram
follow przystanekrodzinka facebook
Scroll to Top